Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Adventní kalendáře mají svou historii. Poselství adventní doby šlo připomenout i bez čokolády

Adventní kalendáře mají svou historii. Poselství adventní doby šlo připomenout i bez čokolády

15.11.2019 - redakce Babinet.cz

A tak jako maminky si zpříjemňují čekání na Vánoce adventním věncem, dětem lze zpříjemnit čekání na Ježíška čokoládovou časomírou čili adventním kalendářem.

A možná by bylo dobré dětem připomenout skromnost jejich předků, aby dodržovaly zásadu jedno okénko denně a neztláskaly všechnu čokoládu na posezení.

Původním cílem adventního kalendáře bylo připomenout dětem vánoční událost popisovanou v bibli a zpříjemnit jim čekání na vánoční dárky. Bylo v něm ale také zachyceno i samotné poselství adventní doby, kdy se „očekával“ příchod Ježíše Krista.

Podoba otevírání okýnek nebo -li dveří, měla vypovídat o vnitřní otevřenosti vůči druhému člověku a otevřenosti pro Boha.

Dříve se na zeď křídou zaznamenávaly každý uplynulý prosincový den čárky, anebo se postupně zavěšovalo 24 malých obrázků.

První známý Adventní kalendář byl vyroben v roce 1851 a první tištěný s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence v roce 1908 v Mnichově.

Až na počátku 20. století přisel na svět první Adventní kalendář s malými otevíracími dvířky.

Tiskařská společnost Sankt Johannis dokonce vydávala náboženský adventní kalendář, kde se za okýnky místo obrázků. skrývaly biblické verše.

Což jen svědčí o faktu, že dříve Vánoce nebyly o konzumu, ale o atmosféře. Měli bychom si vzít z našich předků příklad a vyrábět podobné dietní kalendáře, aby statistiky o zvyšující se obezitě dětí, nevyvolávaly v matkách výčitky.

 

Zdroj foto: southernliving.com, zdroj textu: cs.wikipedia.org


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip