Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Kudy do Českého Ráje? Zkuste zámek, hrad a nejkrásnější výhledy na oblíbeném místě filmařů

Kudy do Českého Ráje? Zkuste zámek, hrad a nejkrásnější výhledy na oblíbeném místě filmařů

14.11.2019 - redakce Babinet.cz

I teď na podzim, bude krásná vycházka po pamětihodnostech a přírodě Českého ráje. Vyrazte si na výlet nebo si udělejte prima víkendový den. Určitě to bude stát za to. Určitě jste ani netušili, co všechno se v tomto ráji natáčelo!

Prima je zajet na Hrubou skálu. Renesanční zámek tady stojí od 14. Století. I teď je možné projít se kolem něj a kochat se nádhernými výhledy na skály. Jeho krásu určitě ocení také nejedno oko fotografovo. Dovnitř se sice aktuálně nepodíváte, ale i tak, nevadí. Dneska se totiž budeme věnovat hlavně turistice a Hrubá skála je skvělý výchozí bod pro túru, která nás provede po okolí a výhledech na místní skály.

Otevírací doba Hrubé skály (pro návštěvníky je přístupné pouze nádvoří a vyhlídková věž)

Červen So - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno

Červenec - Srpen Po - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno

Září So - Ne 10:00 - 16:00 otevřeno

Otevírací doba se týká věže a prohlídek, hotel je otevřen celoročně.

Vede totiž odtud turistická značka, která nás dovede až na hrad Valdštejn.

Na Hrubé skále si najdete červenou značku (jsou tam i rozcestníky) a po ní půjdete pořád rovně až na Valdštejn. Na cestě potkáte symbolický hřbitov horolezců s puklým srdcem, arboretum, vyhlídku na skály, které se jmenují Kapela. Až dorazíte na hrad Valdštejn. Zajímavostí je, že tento hrad je majetkem města Turnov.

Ten se aktuálně připravuje na adventní provoz. Ve hře jsou také vánoční prohlídky, které si můžete užít 23.,27. A 30. prosince vždy od 12,13 a 14 hodin.

Valdštejn je vůbec nejstarší hrad Českého ráje. Jeho historie sahá až do 13. století. Neprošel ničím hezkým, zažil si nájezd husitů i loupeživých rytířů a celkově má velmi romantickou minulost.

Odtud potom půjdete dál a to tentokrát po žluté na Janovu vyhlídku na vyhlídku U Lvíčka a poté pokračujete po modré do Sedmihorek a odtud po zelené zpátky na parkoviště u Hrubé skály.

Okruh není dlouhý, nenachodíte zřejmě víc než 10 kilometrů, ale terén je poměrně náročný. Takže se připravte na pořádné stoupání i klesání.

Celá vyhlídková trasa má ještě jeden přesah, aktuálně budou právě vyhlídky skvěl, neboť ze stromů spadalo listí a tak si vychutnáte ty nejlepší pohledy na krásy Českého ráje.

Co se natáčelo v Českém ráji

Český ráj je taky oblíbeným cílem filmařů. Natáčelo se zde: Artuš, Merlin a Prchlíci, Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící, Kletba bratří Grimmů, Kočičí princ, americká záležitost Kosmetička a zvíře, Kouzelná tetička Valentýna, Princ Bajaja, Rumplcimprcampr, S čerty nejsou žerty, Zlatovláska a spousta dalších pohádek a filmů, českých i přespolních.


Napsala Zuzana Zelenková

 

foto: www.cesky-raj.net

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip