Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Sázení cibulek ve stylu lasagne. Mějte na jaře originální zahradu

Sázení cibulek ve stylu lasagne. Mějte na jaře originální zahradu

9.11.2019 - redakce Babinet.cz

Sázet kvetoucí cibuloviny a sledovat, jak z nich rostou nádherně barevné květy, je vždy potěšení. Věděli jste, že se květinové cibulky mohou sázet ve vrstvách? A tady je rada, díky které si tuto nádhernou podívanou můžete vychutnávat ještě déle.

Postupné kvetení

Tulipány, narcisy, hyacinty a krokusy: každá z nich je barevným zvěstovatelem jara. Kvetoucí cibuloviny jsou přece prvními květinami, které zahradě dodávají barvy. Každá z těchto cibulovin kvete v určitou dobu. Proto když zasadíte cibulky ve vrstvách, objeví se nejdříve ty raně kvetoucí, jako jsou krokusy. Po nich budou následovat cibuloviny, které kvetou později. Toto postupné kvetení vám zajistí dlouhodobý požitek – od ledna někdy až do května.

Zahrada, terasa nebo balkón

Sázení kvetoucích cibulovin ve vrstvách se občas říká sázení ve stylu lasagne. Tento způsob můžete použít i na jarní cibuloviny. Když je zasadíte na podzim, vystavíte je studenému zimnímu období, které potřebují. Až se po tomto období chladu začnou teploty zvyšovat, cibulky se probudí a začnou růst a kvést. Ale co když nemáte zahradu? Cibulky můžete sázet ve vrstvách i do květináčů a truhlíků i přímo na hlíny.

Postup

Sázení ve stylu lasagne není těžké, stačí vám osm kroků a budete mít hotovo. Co potřebujete: Dostatečně veliké květináče nebo nádoby, hydroponické hliněné pelety, kompost do květináče a samozřejmě květinové cibulky. Ujistěte se, že truhlíky nebo květináče mají na dně otvory, aby mohla odtékat nadbytečná voda.

  • Dno nádoby vyložte vrstvou pelet nebo střepů z květináčů.
  • Poté přidejte 10centimetrovou vrstvu zahradnického kompostu.
  • Na vrstvu kompostu zasaďte první vrstvu cibulek. Sázejte je blízko sebe, aby výsledný dojem působil bohatě.
  • První vrstvu cibulek přikryjte asi 5 cm zahradnického kompostu a poté nahoru sázejte další vrstvu. Tyto cibulky můžete zasadit i blízko sebe, ale vždy nechte pár milimetrů odstup pro mladé lístky.
  • Posypte zahradnickým kompostem i druhou vrstvu cibulek a pak stejně tak učiňte i se třetí a čtvrtou vrstvou.
  • Nakonec doplňte květináč zahradnickým kompostem až po okraj.
  • Jemně udusejte zahradnický kompost a dejte cibulkám trochu vody.
  • V lednu a v únoru jim pak dejte další pořádnou dávku vody. Tak se květinové cibulky nevysuší.

Pomocí stejných kroků postupujte i při sázení kvetoucích cibulek na zahradu. Místo květináče nebo truhlíku vykopejte na záhonu velkou jamku. Při sázení kvetoucích cibulovin na zahradu nepoužívejte hydroponické hliněné pelety.

Návod

K sázení ve vrstvách můžete používat všechny různé druhy kvetoucích cibulovin. Dávejte jen pozor na jejich období kvetení, aby vám kvetly postupně a ne všechny najednou. Cibulky, které mají nejpozdější období kvetení, se pokládají nejníže a ty, které kvetou nejdříve, se pokládají do horní vrstvy. Potřebujete trochu inspirace? Tento modro-bílý návod se hodí do květináčů i na zahradu.

Spodní vrstva:

Tulipán (Tulipa) „Boston“, „Green Wave“.

Prostřední vrstva:

Hyacint (Hyacinthus) „Blue Jacket“, narcis (Narcissus) „Ice King“, „Sir Winston Churchill“.

Horní vrstva:

Sasanka (Anemone coronaria) „Lord Lieutenant“, sasanka rozkošná (Anemone blanda) „Blue Shades“, kosatec síťkovaný (Iris reticulata) „Harmony“, modřenec (Muscari), ladoňka sibiřská (Scilla siberica).

 

Další informace o kvetoucích cibulovinách najdete na stránkách kvetinovecibulky.info.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip