Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Zámek Brandýs nad Labem

Tip na výlet: Zámek Brandýs nad Labem

5.11.2019 - redakce Babinet.cz

Významnou renesanční památku najdeme jenom kousek od Prahy v Brandýse nad Labem. Z hlavního města se sem dostaneme pohodlně autobusem z Letňan nebo z Černého mostu. Zámek je opravdu jedinečný a stojí za návštěvu.


Na zámku jsou zajímavé a jedinečné sgrafity, které dozajista přilákají oko nejednoho návštěvníka. V průběhu pěti set let tam pobývali panovníci Habsburské dynastie.
Dlouhé roky šlo o oblíbené letní sídlo císaře Rudolfa II., ale jako lovecký zámeček jej využíval dokonce už Karel IV. Žila tady ale také Marie Terezie, císař František, Ludvík Salvátor nebo Karel I. Rakouský.

Prohlídka návštěvníky provede po původních císařských komnatách, apartmánem Karla I. A císařovny Zity i zámeckou knihovnou toskánských Habsburků. Vede ale i expozicí uniforem a zbraní císařské kavalerie nebo zámeckou obrazárnou.

Otevírací doba:
DUBEN – ŘÍJEN:
Úterý - neděle: 10.00 - 16.00 hod.
LISTOPAD – BŘEZEN:
Sobota + neděle: 10.00 - 16.00 hod.

Na zámku probíhá, po celý rok, cyklus koncertů vážné hudby pak probíhá po celý rok, tedy od ledna do prosince. Těšít se můžete i na tradiční adventní koncerty.

Celý název města zní Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Jedná se o takzvané souměstí jehož hranice leží na mostě přes Labe. Pokud sem tedy chcete jet autobusem, tak za mostem už budete mít dražší jízdné, protože se dostáváte do Staré Boleslavi. A hned tady za mostem se také nachází románská bazilika, u které byl zavražděn Václav I.
Stará Boleslav je tedy neodmyslitelně spjata se svatováclavskou tradicí. Baziliku roku 1039 založil Břetislav I. Právě v místech původního kostela, kde Václav zemřel.
Vedle najdeme románský kostel svatého Klementa, ve kterém se nachází románské fresky ze třetí čtvrtiny 12. století Kromě toho je zde také významný poutní chrám kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn na počátku 17. století. Samotná městská brána je potom pozůstatkem středověkého opevnění z počátku 10. století. V celém souměstí je tedy rozhodně co navštěvovat.

 

napsala Zuzana Zelenková

Foto: Autor: Zdeněk Fiedler – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31262461

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip