Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Kam vyrazit? Objevte krásy mělnického zámku

Kam vyrazit? Objevte krásy mělnického zámku

20.10.2019 - redakce Babinet.cz

Překrásný zámek najdeme ve středočeském městě Mělník, tam, kde je víno jako doma. Od nepaměti tento architektonický skvost patří rodu Lobkowiczů. Najdeme ho kousek nad soutokem Labe a Vltavy.

Jedná se o původní královský zámek jménem Pšov, který byl vystavěn na vinohradu právě nad soutokem Labe a Vltavy. Je odtud také nezapomenutelný pohled na posvátnou horu sopečného původu Říp.

Podle Kosmovy kroniky provdal poslední kníže Pšovanů Slavibor svoji dceru Ludmilu za českého knížete Bořivoje. Kněžna pak podle legend na zámku často pobývala a vychovávala tam také svého vnuka Václava. Ten zde měl pěstovat vinnou révu.
Hrad měl být původně dřevěný. Asi v 10. Století měl být nahrazen kamenným sídlem. Hrad i město držely manželky významných českých panovníků.  Pobývala zde třeba Eliška Přemyslovna. Za posledních Přemyslovců navíc došlo k velké gotické přestavbě hradu, a to v druhé polovině 13 století. Lobkowiczům patří od 18. Století, kdy e poslední černínská dědička panství  provdala za Augusta Antonína Josefa (Eusebia) Lobkowicze.

Na zámku najdete i nádhernou restauraci s impozantním výhledem na zmíněný sooutok, zámeckou cukrárnu, která oplývá také zámeckým nábytkem, nebo infocentrum, ve kterém vedle vstupenek na zámek koupíte také víno z místních vinic.

Prohlídka zámku Mělník
Od 1. 4. 2019 - do 31. 10. 2019 Od 9:30 hod. do 18:00 hod. (poslední prohlídka zámku v 17:00 hod.)
Od 1. 11. 2018 - do 31. 3. 2019 Od 9:30 hod. do 16:30 hod. (poslední prohlídka zámku 15:30 hod.)
Zámecká cukrárna
Pátek- Neděle
Pondělí-Čtvrtek od 9:00 do 18:00 hod.
od 9:00 do 18:00 hod.

Na zámku probíhá také celá řada kulturních akcí, které avizují místní zaměstnanci na Facebooku.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdoj foto: www.lobkowicz-melnik.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip