Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pořídili jste si domů králíčka? Jak se o něho správně starat

Pořídili jste si domů králíčka? Jak se o něho správně starat

20.10.2019 - redakce Babinet.cz

Králíček je na první pohled roztomilé zvířátko a můžeme si myslet, že vzhledem k tomu, že se tento tvoreček nevenčí, je starost o něho jednoduchá. Chovatelé králíků se ale rádi častují vtipem: „Jooo králík, toho ráno nepozdravíš a do večer ti chcípne“. Jak tedy na něj?

Strava

Strava je základ, králík musí mít po celý den seno. Seno je úplně nejdůležitější část stravy, bez ní by nám králíček umřel. Nesmí se mu totiž zastavit střeva, jednodušeji, nikdy nesmí přestat bobkovat. Seno navíc obsahuje dostatek vlákniny, kterou potřebují proto, aby se králičí střeva dobře a zdravě čistila.
Když se totiž králík olizuje, tak spolyká velké množství chlupů a ty by se mu v žaludku mohly hromadit. To znamená, že se v králičím břiše udělá kulička chlupů, která zvířátko „ucpe“ a to pak musí na operaci. U králíků ale operace může mít fatální následky, jelikož špatně snášejí anestezii.

„Bobíky“

Existuje řada krmných směsí a bobíků. Nikdy nekupujte granule, které obsahují pšenici, po té králíček příliš přibírá, to nechceme, nadváha je nebezpečná pro všechny stejně, i pro králíky. Na směsi s obilím a granule s obilím, nebo tvrdou housku či chléb raději okamžitě zapomeňte.

Podestýlka

Podestýlku králíčkům nedávejte, raději jim na dno klece kupte kousek koberce. Do rohu pak dejte záchodek, který za pár korun koupíte ve zverimexu. Do toho je ideální speciální mřížka, přes kterou proteče moč v kombinaci s kočkolitem nebo s obyčejnými pilinami. Oboje nasaje tekutinu a eliminuje nepříjemný zápach.

Pohyb

Králík se potřebuje hýbat. Pohyb je pro něj stěžejní. Pokud si nemůžete z nějakého důvodu nechat ušáka puštěného celý den jako pejska, nechte mu alespoň pár hodin denně pod dozorem, když jste doma. Uvidíte, jak za vámi bude všude utíkat.

Společnost

Pokud máte jen jednoho králíčka, nezapomínejte, že potřebuje vaši společnost, jsou to společenská zvířátka, která mají rády kontakt s člověkem, ale i s dalšími králíčky. Králíci se doporučují chovat v páru, tedy samec a samice s tím, že samce necháte vykastrovat. Nikdy není možné chovat více samců pohromadě, to se považuje za týrání zvířat. Často se perou, případně si vykusují varlata a opravdu nepříjemně umírají.


Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Majkapraha
20.10.2019 23:42

Jak může někdo napsat takové kraviny, máme králíka už 5 let, samo se mu kupují granule, každý den dostane kus rohlíku nebo chleba a něco od zeleniny. Kus mrkve, petržele, jakýkoliv druh salátu atd..Dále podestýlka, samozřejmně nejlepší jsou hobliny, králík sám si v rohu udělá záchod a při výměně hoblin si jej hned označí a jinde potřebu nevykonává. Souhlas je tedy se senem a občasným výběhem po bytě.. P. S.

normální chlap
21.10.2019 23:20

O králíka se nemusíte starat skoro vůbec. Stačí podlít, zakrýt poklicí a při 150 stupních ho klidně můžete nechat samotného třeba dvě hodiny.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip