Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Manufaktura Ceramiki Bolesławieckiej - tip na výlet do Polska 7

Manufaktura Ceramiki Bolesławieckiej - tip na výlet do Polska 7

3.7.2019 - redakce Babinet.cz

Výroba originální a krásné, ručně vyráběné keramiky ve městě Bolesławiec probíhá již několik století. Dekory, které jsou místním unikátem, jaký nekoupíte nikde jinde na světě, učinily již v 19. století z keramiky vyrobené v tomto městě senzaci v celosvětovém měřítku a tato tradice je dodnes živá.

Keramika Bolesławiec vděčí za svůj jedinečný vzhled zvláštní dekorační technice. Umělec pomocí malých tamponových razítek, vyráběných dnes z molitanu, aplikuje barevné vzory inspirované čtyřmi prvky: zemí, vodou, větrem a ohněm. Barvy, které jsou používány, jsou přírodního původu a mají osvědčení, umožňující používat keramiku nejen jako ozdobný prvek, ale třeba i jako funkční nádobí na potraviny. Keramiku Bolesławiec lze úspěšně použít v troubě, mikrovlnné troubě nebo mýt v myčce na nádobí. Je nejen krásná, ale také velmi praktická!

Výrobní kapacita je zcela vytížená. Jestliže dříve vyráběla manufaktura i pro obchodní síť, dnes vyrábějí pouze na zakázku. Zajímavostí je, že odběratelé z různých konců světa dávají přednost různým motivům, takže vyráběný sortiment je opravdu pestrý. Aby uspokojili všechny, používají více než 700 forem a 800 dekorací. Pro výrobu keramiky se používá místní hlína, která má po vypálení specifickou broskvovou barvu. Keramika se vylisuje, po usušení se ozdobí tamponovými razítky a domalovává štětci, po prvním vypálení na 800 stupňů po dobu 7 hodin se namáčí do glazury a ta se znovu vypálí, tentokrát na 1250 stupňů po dobu 12 hodin.

Osmdesát procent výroby jde dnes do USA, zbytek se prodá v Polsku, Evropě, Japonsku atd. Místní keramiku tak používá i britská královna. Charakteristickým prvkem je vzor pavího oka, tradiční místní vzor, který mohou používat pouze 3 místní závody. Kromě něj má každý z těchto závodů svůj vlastní specifický vzor, který nikdo jiný nevyrábí.

Zajímavostí, pro kterou stojí určitě za to manufakturu navštívit, je možnost vyrobit si svůj vlastní kousek. Každý se může podívat, jak vypadá výrobní proces a sám si ozdobit svou vlastní misku. Obzvláště pro děti je to dobrodružství, na které díky jejich vlastnoručnímu výrobku, po ozdobení vypálenému a zaslanému na jejich adresu, nikdy nezapomenou. A rodiče si mohou vyrobit pěkný suvenýr, nebo vděčný dárek pro blízkého. A pokud si sami nic nevyrobíte, ale zdejší výroba se vám zalíbí, můžete si vybrat v prodejně, která je přímo v závodě.

Ti, kteří budou mít více času, mohou navštívit i keramické muzeum v Bolesławci, kde je více než 6 000 exponátů - neobvyklých i klasických produktů.

Galerie (zobrazíte kliknutím na obrázek):


Užitečné odkazy:

https://ceramikaboleslawiec.com/

http://muzeum.boleslawiec.net

Poloha:

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip