Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Zámek Czocha - tip na výlet do Polska 5

Zámek Czocha - tip na výlet do Polska 5

3.7.2019 - redakce Babinet.cz

Zámek je postaven na ostrohu nad jezerem. Do roku 1945 byl zámek ve vlastnictví továrníka Ernesta Gitchova. Ten vlastnil v Drážďanech továrnu na dýmky a za manželku měl Američanku původem z Čech. Zámek přebudoval v 19 století z hradu v souvislosti se svou ambicí získat šlechtický titul, což ase mu ale nepodařilo.

Vlastnil také velkou uměleckou sbírku, mj. obrazy carů, ikony, sochy, podle legendy i některé české královské insignie.

Zajímavostí zámku jsou tajné chodby ve zdech, které nejsou dosud všechny odhaleny, dále pak pověst o tzv. skleněné místnosti se skleněnou podlahou a stěnami, o které vyprávěli pamětníci, ale nebyla na zámku dosud objevena.

V roce 1945, kdy zámek byl už ve vlastnictví polské vlády, byly z pancéřované místnost, fungující jako sejf, odvezeny cennosti a dokumenty na několika nákladních vozech do Jelení Hory do státního archívu. Jeden z náklaďáků, řízených místním starostou a další, s úředníky, odbočily cestou. Jedno bylo zadrženo na hranicích a jedno, i se starostou, zmizelo neznámo kde i s částí sbírek.

V zámku byl po 2. světové válce hotel pro armádu, který nebyl přístupný pro veřejnost. Dnes je to také především hotel, přístupný veřejnosti. Nabízí tři standardy pokojů pro 3 a 4 osoby. Vybrat si lze mezi standardním, ekonomickým nebo superior pokojem. Zámecké pokoje jsou vhodné jak pro individuální hosty, tak pro velké organizované skupiny. Zámek Czocha má vzhledem ke svému historickému charakteru 10 pokojů bez koupelny. Jejich nedostatek je vždy kompenzován čistými a hygienickými sprchami na chodbě. Kromě toho má hrad 7 speciálních pokojů - tematických, které potěší i toho nejnáročnějšího hosta.

Součástí služeb pro návštěvníky je i nabídka restaurace Czocha Castle. Jídla jsou zde připravována od nuly z přírodních, čerstvých produktů. Jídelní lístek je postaven hlavně na staré polské kuchyni, plné masových a rybích pokrmů. Zámecká restaurace také umožňuje pořádání banketů, gala večeří, ale i méně formálních grilování. Oblíbená je i mezi novomanželi, pro které se zde v mramorové, nebo rytířské síni připravují svatební hostiny.

 

Galerie (zobrazíte kliknutím na obrázek):

Užitečné odkazy:

www.szlakzamkowipalacow.eu

https://zamekczocha.com

Poloha:

 


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip