Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Jak fotit krajinku. Zkuste několik jednoduchých pravidel

Jak fotit krajinku. Zkuste několik jednoduchých pravidel

14.10.2019 - redakce Babinet.cz

Chodíte po nádherných scenériích a nemáte tušení, jak je ideálně vyfotografovat, aby byly tak nádherné jako jsou ve skutečnosti. Zkuste několik jednoduchých pravidel. Fotografování krajiny je přeci jen jednám z nejčastějších námětů úplně pro každého.

Hezké fotky vám vzniknout až už z digitální zrcadlovky, kompaktu nebo z mobilu. Pokud nejste profík, nebo nadšenec, který hned musí investovat to techniky, tak je jasné, že nějaký ten telefon s fotoaparátem nejspíš vlastníte.

Jedno je jisté. U telefonu nebudete potřebovat spoustu serepetiček za velké peníze, protože telefon udělá veškerou práci za filtry i za fotografa, všechno si dokáže propočítat a udělat tak, aby fotky jednoduše vypadali dobře, bez vaší invence.

Volba objektu

Jak tedy na to, abychom ať už s fotoaparátem nebo s mobilem měli tu nejkrásnější krajinku?

Vždy volíme zajímavý objekt, můžeme se zkusit před samotným focením zamyslet nad tím, zda je námi zamýšlená fotografie prvoplánová, nebo zda se pokoušíme o snímek, který před námi ještě nikdo nefotil.

Důležité je, aby snímek neměl žádné rušivé prvky, že nám například z pravého horního rohu nebude čouhat větev, dráty elektrického vedení nebo sloup, nebo cokoli jiného, co by odvádělo pozornost.

Světlé body a tóny potom komponujeme ideální tak, aby byly v horní části ftky. Tmavá by naopak měli být na spodku fotografie.

Nefotíme na výšku

Snímek potom vypráví příběh, je dobré, aby si na něm něco dělo, ideální je fotit tak, abychom na třetině obrázku měli oblohu, můžeme si počkat na zajímavé mraky. Pokud je nebe vymetené, pomůže třeba hejno ptáků.

U krajinky pak nechceme, aby na snímku bylo větší množství osob, případně aby nám zabírali velké prostor.

Opzor také na středové kompozice, to znamená rozmístění zajímavých bod v obraze. Čteme zleva doprava a i fotografie by měla vyprávět příběh v tomto pořadí. Rozhodně nikdy nefoťte na výšku. To už vyžaduje určitou dávku umu. Na šířku to ze začátku bude rozhodně lepší.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip