Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Szklarska Poreba - tip na výlet do Polska 1

Szklarska Poreba - tip na výlet do Polska 1

3.7.2019 - redakce Babinet.cz

Polsko je pro mnoho Čechů poněkud opomíjenou zemí. Je to škoda, protože nabízí spoustu zajímavých míst a některá z nich jsou velmi blízko, takže je můžeme navštívit i v rámci jednodenních výletů. Mezi ně jistě patří město Sklarska Poreba, ležící na polské straně Krkonoší kousek od naší hranice.

Město je dnes více známé jako středisko zimních sportů s několika lyžařskými středisky v okolí. V létě je možné díky sedačkové lanovce vyjet na hřeben Krkonoš, kde jsou pěším turistům k dispozici značené stezky, cyklisté mohou vyzkoušet chuť horské cyklistiky po hřebenech polských a českých Krkonoš a Jizerských hor, nebo můžete zažít adrenalin při jízdě na kajaku na řece Kamienna, na které se každoročně koná Mistrovství v horské jízdě na kajaku.

Historie města ale sahá až do poloviny 14 století, kdy zde začaly vznikat sklárny, zpracující místní křemenný písek.

Poslední fungující sklárna, „huť Julia“ byla založena v roce 1842. Sklárna návštěvníkům nabízí možnost procházky provozem po stezce, která prochází výrobou, a návštěvníci mají možnost na vlastní oči vidět, jak zkušení řemeslníci foukají a tvoří horkou skleněnou hmotu. Během prohlídky se přihlížející mohou naučit některou ze tří metod výroby skleněných předmětů - foukání, pomalé formování, nebo lisování a sledovat také proces broušení a nanášení krásných dekorací.

Dále je také dodnes možné vidět jako turistickou atrakci výrobu skleněných upomínkových předmětů ve sklárně "Leśna Huta", kterou jako rodinnou firmu provozuje mistr Henryk Łubkowski. Ve sklárně je možné vidět ruční výrobu barveného do formy i ručně foukaného skleněných ozdob po vázy a náčiní. Skláři používají k výrobě původní nástroje a formy, a proto se zdejší výrobky vyznačují puncem historické řemeslnické dokonalosti. U sklárny je prodejna s místními výrobky.

Pro milovníky historie a přírodnin je v městě a blízkém okolí několik muzeí, např. Mineralogické muzeum s téměř 3000 exponáty, mimo jiné zkamenělinami dinosaurů.

Město je dosažitelné jak vlakem z Liberce, tak autem po silnici, která vede na české straně z Harrachova.

Galerie (zobrazíte kliknutím na obrázek):


Užitečné odkazy:

http://www.szklarska-poreba.pl

http://www.lesnahuta.pl/

http://hutajulia.com

Poloha:Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip