Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Podzimní výživa pro pokojové rostliny. Nejvýživnější domácí zálivky

Podzimní výživa pro pokojové rostliny. Nejvýživnější domácí zálivky

7.10.2019 - redakce Babinet.cz

Podzimní čas nepůsobí jen na lidský organismus. Také zvířata se pomalu začínají připravovat na blížící se zimu a tak není divu, že ani svět rostlin nezůstává podzimem nedotčen. Možná že i vám se párkrát přihodil moment, kdy jste zaregistrovali, že pokojovým rostlinám se v tomto období podzimních měsíců ne zrovna dvakrát dobře daří. O jakém elixíru života vypráví stařičké babské rady?

Veškerá péče a stejně nic

Občas se prostě stane, že rostlinka začne uvadat. I když se o ni příkladně staráte a všemožně se snažíte, aby měla co největší komfort a ty nejlepší podmínky pro kvetení, nemusí jít ani tak vše podle plánu.

Toto nepříjemné překvapení vás může potkat právě teď na podzim. Některé pokojové rostlinky reagují na podzimní období trochu citlivě a ihned se to na nich projeví. Začnou chřadnout a ztrácí svou vitalitu, i krásu. Živiny se z půdy plíživě vytrácejí a tak samotný život z rostlinky nakonec také vyprchá. Nebo ne?

Babské rady jako prevence, i včasná záchrana

Staré moudré knihy se touto problematikou poměrně hojně zabývají. Výživným zálivkám se věnují odborné sáhodlouhé texty, i autenticky naškrábané odstavečky českých praprababiček. A právě z nich jsme pro vás dnes vybírali. A vybrali jsme rovnou tři.

  • Banán se špetkou skořice

Banán je neuvěřitelným zdrojem vlákniny. Působí velmi blahodárně na lidské zdraví, proč ho tedy nevyužít také k výživě pokojových rostlin? Skořice půdu pročistí a zbaví rostlinu případných bakterií. Půda si z banánové zálivky vytáhne potřebné složky a rostlina se velmi rychle vzpamatuje. K zálivce nebudete potřebovat nic jiného než jeden banán a malou špetku skořice. Se skořicí to opravdu nepřehánějte. Určitě vás bude svádět ještě trochu přisypat, abyste efekt umocnili. Ale nepřiměřené množství skořice může rostlince spíše uškodit a popálit ji.

Rozmačkejte tedy jeden banán vidličkou a přidejte špetku skořice. Zalijte 2 l vlažné vody a takto nechte jeden den odstát. Pokojové rostliny pak zalévejte touto odstátou výživnou vodou podle potřeby.

  • Ricínový olej

Ricínový olej má tu vlastnost, že kudy teče, tudy vyživuje. Výrazně podporuje vitalitu, kvetení a zdraví květin. A to je přesně to, co teď na podzim vaše pokojové krásky potřebují.

Smíchejte proto 2 l studené vody se 2 lžícemi ricínového oleje. Tuto výživu můžete ihned použít a používat dále podle potřeby. Stejně jako banánovou zálivku, i tuto ricínovou směs naléváte přímo na půdu.

  • Kostka droždí

Kvasnice jsou velmi bohaté na užitečné bakterie. Posilují a regenerují kořeny rostlin. Tak se děje hlavně díky vysokému podílu bílkovin a užitečných vitamínů.

Kostku kvasnic zasypte lžičkou cukru a vymíchejte na kaši. Tuto směs pak zalijte litrem teplé vody a promíchejte. Nechte pár hodin odstát a můžete použít jako zálivku, nikoliv postřik.

A jaké jsou vaše osvědčené domácí zálivky, které dělají s rostlinami v tomto podzimním období divy?

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.