Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Den seniorů dnes slaví 20 % populace. Za několik let jich bude ještě víc, moc důvodů k oslavám mít ale nebudou

Den seniorů dnes slaví 20 % populace. Za několik let jich bude ještě víc, moc důvodů k oslavám mít ale nebudou

1.10.2019 - redakce Babinet.cz

Počet důchodců v České republice již přesáhl dva miliony a dál roste. I kvůli chybějící důchodové reformě ale řada seniorů nemá zrovna pěkné vyhlídky na důstojné a radostné stáří. Problémy bude mít stále více lidí. Především ti, kteří si do penze sami nespoří a spoléhají se na stát. Už dnes dosahuje průměrný důchod jen 35 % průměrné hrubé mzdy. Odborníci z ČSOB navíc varují, že tento poměr bude nadále klesat, protože stát nebude mít na vyplácení důchodů v budoucnu dost peněz.


U příležitosti mezinárodního dne seniorů, který připadá na 1. říjen, bychom si měli připomenout podstatnou roli, kterou v naší společnosti senioři zastávají. Kromě toho je ale také důležité se zamyslet nad tím, jaké zabezpečení poskytuje důchodcům na oplátku stát. Stáří si totiž sice představujeme jako čas klidu a zaslouženého odpočinku, realita ale může být dost odlišná. A pokud se brzy něco nezmění, nebude to lepší.

Peníze na důchody nebudou

Stát sice pravidelně zvedá důchody, jejich růst ale nemůže stávajícím tempem pokračovat donekonečna. Už teď představují náklady na důchody víc než 7 % HDP České republiky, do roku 2030 by však mělo jít až o 12 %. Po roce 2030 se navíc očekává další zrychlení stárnutí české populace – Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent populace ČR. Otázkou pak je, kde se na důchody pro takové množství lidí vezmou peníze.

„Představa, že průměrný důchod se udrží okolo čtyřiceti procent průměrné hrubé mzdy, je silně ambiciózní,“ varuje Petr Dufek, penzijní analytik ČSOB. „Pokud se nenajde nějaký zázračný zdroj příjmů pro český státní rozpočet, budou muset budoucí generace počítat s nižšími reálnými penzemi. Přesto vzhledem k rostoucímu počtu seniorů nejspíše překonáme i dnes nejvelkorysejší Francii, která na penze dává více než 13 % HDP.“

Snižující se poměr důchodů vůči platům a rostoucí inflace budou znamenat, že čím dál tím více lidí bude mít ve stáří problémy udržet si stávající životní úroveň. Důchodová reforma je navíc v nedohlednu, a tak bude čím dál tím důležitější se na penzi připravovat. V současnosti si na penzi prostřednictvím penzijních fondů spoří jen 4,4 milionu lidí, řada z nich navíc investici do budoucnosti značně podceňuje.

„Tisícovka vypadá jako dost peněz, ale při zohlednění inflace je to třeba necelých 550 korun za třicet let,“ upozorňuje Dufek. Všichni, kdo chtějí mít jistotu spokojeného stáří, by proto měli vzít penzijní spoření vážně. Vyšší měsíční příspěvky na penzijní fond navíc znamenají také větší bonus od státu. Pravidelné dlouhodobé spoření plus státní příspěvky a zhodnocení mohou slušně napomoci udržet si životní úroveň i ve stáří. „Mezinárodní den seniorů je příležitostí k oslavě našich blízkých v důchodovém věku. Je ale také připomínkou toho, že stáří čeká každého z nás a všichni bychom se na něj měli připravit. To za nás totiž nikdo neudělá,“ uzavírá Dufek.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip