Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Zkuste Mnichovo Hradiště a jeho překrásný zámek

Tip na výlet: Zkuste Mnichovo Hradiště a jeho překrásný zámek

1.10.2019 - zlanonka

Město Mnichovo Hradiště se nachází ve Středočeském kraji, nedaleko města Mladá Boleslav. Přibližně devítitisícové město má jednu významnou dominantu, tou je místní pozoruhodný zámek.

První písemná zmínka o Hradišti pochází z roku 1279, píše se o něm jako o místě, na které utekla královna Kunhuta. Založeno bylo ale o něco dříve mnichy z cisterciáckého kláštera. Jeho osud ale byl celkem krušný. V roce 1420 totiž padlo do rukou husitů, kteří jej vypálili a vyplenili. Podruhé jej dobyli lužičtí křižáci za vlády Jiřího z Poděbrad.

Renesanční zámek začal v roce 1602 budovat šlechtický rod Budovců z Budova, respektive jejich poslední příslušník Václav Budovec, který v té době vlastnil cele mnichovohradišťské panství. Ten byl ale roku 1621 popraven na Staroměstském náměstí spolu s dalšími 26 českými pány popraven. Zároveň mu však byl zkonfiskován veškerý majetek.

Už o rok později se Hradiště dostává do držení Albrechta z Valdštejna, aby jej o tři roky později prodal Maxmiliánu z Valdštejna. Jeho rodu už však zůstává až do roku 1945, tedy do konce Druhé světové války. Mimochodem, dva výše zmínění pánové byli příbuzní.

Kromě zámečku tady najdeme ještě další pamětihodnosti jako barokní děkanský kostel svatého Jakuba Staršího, Kapucínský klášter, Kostel svatých Tří králů, Kaple svaté Anny, novorenesanční radnice nebo zaniklý klášter benediktinů.

V blízkosti Mnichova Hradiště se nachází také mnoho přírodních památek. Jedná se totiž o bránu do Českého ráje. Úžasné jsou třeba Drábské světničky nebo Skalní hrad Valečov.

Dnes renesanční zámek nabízí hned několik prohlídkových okruhů a je vyhledávanou památkou. Jeho součástí je také dochované barokní divadlo.

Navštívit lze 1. Prohlídkový okruh, který zájemcům ukáže zámecké interiéry. Druhý okruh nabízí právě divadlo a svatou alianci.

První okruh vyjde na 130 korun, druhý pak na 120 korun. Podívat se sem můžete až do konce října, první prohlídka začíná v devět hodin dopoledne, poslední pak odchází v 15 hodin.

Návštěvní doba

Sezona 2019: od 30. března do 31. října 2019

Duben a říjen: so, ne a svátky 8.45–15.00 (15.00 – odchází poslední prohlídka)

Květen až září: denně mimo pondělí 8.45–16.00 (16.00 – odchází poslední prohlídka)

Pokladna zámku má polední přestávku 12.00–12.45. Pondělí je zavírací den.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

foto: Autor: Aneta Bartáková – fotografie, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3641012

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip