Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Podzimní virózy za dveřmi. Jak jim předejít?

Podzimní virózy za dveřmi. Jak jim předejít?

27.9.2019 - redakce Babinet.cz

Rýmám se na podzim nevyhneme. Virů koluje ve vzduchu více než jindy. Podle lékařů je normální být párkrát ročně nachlazený. Ovšem jedním dechem dodávají, že vhodnou prevencí lze mnohým problémům předejít. Jak na to?

Nemusíte hned vykoupit lékárnu a preventivně zalézt pod peřinu. Stačí tělu pomoci, aby virům snáze odolávalo. Co tedy dělají jinak ti, kteří zůstávají i na podzim fit?

Ztlumte topení

Suché přetopené byty nebo kanceláře nemocem nahrávají. Aby viry pronikly do vašeho těla, musí se nejprve uchytit na sliznici. A na suché jim to jde nejlépe. Ještě více jim práci usnadníte, když vyjdete z přetopené místnosti ven do chladu. Cévy se stáhnou a sliznice, která byla suchá, se navíc ještě málo prokrvuje. Lepší podmínky pro vstup do našeho organismu si viry asi ani nemůžou přát.

Nepřepínejte se

Rad, jak nejlépe podpořit imunitu, je tisíce. Ta základní ale zní: dopřejte si odpočinek. Tělo, které je v klidu, se s viry snáze vypořádá. Pokud zkusíte nemoc vypotit v posilovně, nebo místo odpočinku vyrazíte na výlet, musí tělo přednostně zajistit zásobování srdce, plic a svalů. Rozhodnete-li se virózu přechodit a dál se stresujete v práci, vyžaduje své i mozek. A boj s viry musí tělo odsunout na druhou kolej.

Léky nejsou hned potřeba

S prevencí vám pomůže příroda. Některé přírodní látky pomáhají snížit vnímavost člověka k infekcím, u lehčích forem nachlazení mohou mít i léčebný účinek. Problémem s přírodními látkami, na něž lékaři často upozorňují, je kvalita použitých surovin. Nikdy přesně nevíme, jak byl česnek nebo zázvor, který jsme koupili, pěstovaný, skladovaný nebo hnojený.

Inspirujte se předky

Lék na rýmu a obyčejné nachlazení zatím neexistuje. Naši předci od pradávna využívali mladé smrkové výhonky. Umějí totiž rozpouštět hleny a uvolňovat dýchací cesty. Navíc usnadňují vykašlávání a tiší záněty. Zkuste to také! Jejich nevýhodou je, že nejvíce je potřebujeme právě na podzim. Ale sbírat a zpracovávat se musí nejpozději koncem května. Jestliže jste letošní sběr propásli, vyzkoušejte Kitl Smrkáček BIO. Přírodní sirup v BIO kvalitě, se skvělou chutí, který neobsahuje žádnou zbytečnou chemii ani konzervanty. Podávat jej můžete jak ředěný vodou formou sirupu, tak jen tak, po lžičkách. Krásně voní lesem, jehličím a šiškami.

Kitl Smrkáček je dostupný v lékárnách, zdravých výživách a prodejnách BIO potravin, jejichž seznam naleznete na www.kitl.cz. Koupit je můžete přímo i tady.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip