Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Na podzim si lidé půjčují nejvíce. Dodržujte tři základních pravidla a vyhněte se potížím se splácením

Na podzim si lidé půjčují nejvíce. Dodržujte tři základních pravidla a vyhněte se potížím se splácením

24.9.2019 - redakce Babinet.cz

Půjčky a splátky jsou běžnou součástí našich nákupů. I drobné dluhy však mohou dát zabrat. Podle Poradny při finanční tísni je 85 procent všech exekucí právě z půjček do 10 tisíc korun.

„Půjčku má každý třetí Čech. A často nezůstává jen u jedné. Z průzkumů ale vyplývá, že čím více úvěrů, zejména těch drobných, lidé mají, tím častěji se dostávají do potíží se splácením,“ vysvětluje Filip Belant, který má na starost nezajištěné úvěry v České spořitelně. Případy, kdy lidé mají více půjček, nejsou zdaleka ojedinělé. Počítají se sem totiž i všechny nákupy na splátky, kreditní karty, leasing auta nebo třeba hypotéka na dům. A s jejich nabídkami se v posledních letech roztrhl pytel.

Jak se vyhnout potížím se splácením a co dělat pokud už jsme se do nich dostali? Přinášíme několik tipů.

Pozor, kde si půjčujete

Půjčka nemusí být jen úvěr. Spadají sem i různé nákupy elektroniky na splátky, leasing auta nebo třeba hypotéka na byt. A protože hlavně splátkový prodej nabízejí téměř všude, je těžké odolat. Buďte ale obezřetní a půjčujte si jen od prověřených firem. Nejlépe jděte do své banky a zažádejte si o úvěr tam. „Umíme půjčit i na drobné nákupy. Rychle, flexibilně a klidně i online,“ potvrzuje Filip Belant, který má na starost nezajištěné úvěry v České spořitelně. Právě Česká spořitelna nabízí každému klientovi nejnižší měsíční splátku úvěru tak, aby co nejméně zatěžovala jeho rodinný rozpočet.

Spočítejte si, kolik půjček máte

Často lidé s hrůzou zjistí, že mají i 10 různých půjček. A třeba i problémy s jejich splácením. „Zpětně lidé sami přiznávají, že do potíží je dostalo hlavně přecenění vlastních sil a příliš mnoho souběžných půjček,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. Většina klientů věří, že splácet pár stovek měsíčně si budou moci dovolit. Ale i malé dluhy umí dát zabrat.

Neztrácejte přehled

Udržet kontrolu nad všemi půjčkami a zkoordinovat jednotlivé splátky, dá práci. I v případě, že je rodinná kasa v plusu. Klient totiž musí třeba desetkrát do měsíce posílat platby. Každou v jiné výši, v jiném termínu a hlavně na jiný účet. V takové situaci odborníci doporučují spojit všechny dluhy do jednoho. „Říká se tomu konsolidace a znamená to, že jedna banka spojí všechny klientovy úvěry do jednoho. Klient pak má jen jeden splátkový kalendář, jedny férové podmínky a jednoho partnera, s nímž musí v případě potíží komunikovat. Přehledné, jednoduché a navíc i výrazně bezpečnější,“ vysvětluje Filip Belant s tím, že právě Česká spořitelna garantuje klientům nejnižší možnou měsíční splátku úvěru. V případě, že klient přijde do banky s tím, že již u konkurenční banky úvěr má, Česká spořitelna mu pomůže splátky nastavit tak, aby ji měl nižší. Nabídka sjednání půjčky s garancí nejnižší splátky je podmíněna předložením nabídky konkurenčního bankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů.

.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip