Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Kouzelné Loštice. Je libo tvarůžek?

Tip na výlet: Kouzelné Loštice. Je libo tvarůžek?

14.9.2019 - redakce Babinet.cz

Loštice jsou městem, ve kterém se vyrábějí slavné Olomoucké tvarůžky. Zároveň se jedná o úplně ideální místo na výlet. Co byste o nich měli vědět?

Loštice jsou městečko ležící na řece Třebůvce na jihu okresu Šumperk v Olomouckém kraji. Původně šlo o trhovou ves, která vznikla ve 13. Století. Dneska zde žije asi 3é obyvatel.

Jednou z nejvýznamnějších místních památek je synagoga, historicky zde ale v různých dobách stály postupně tři synagogy, ta současná je poslední a najdeme ji ve Ztracené ulici. Otevřeno tady mají ale jenom v květnu, červnu a září a to každou sobotu od 13 do 16 hodin.

Výrobna olomouckých tvarůžku zde také nabízí podnikovou prodejnu. V té nakoupíte asi za poloviční ceny oproti těm v supermarketech. Navíc nabízí také nejrůznější výhodná balení oblíbených sýrů.

Hned vedle prodejny se nachází cukrárna, která návštěvníkům mimo jiné nabízí tvarůžkovou zmrzlinu a hned za rohem najdeme „dortíkárnu, která prodává dokonce tvarůžkové dortíčky. Všechny zmíněné obchody jsou vyhlášené, mnohdy ale konzumace místních pochutin stojí za řádné zvážení. NE každý snese tvarůžky na sladko.

Dlouholetou tradici zde má vyhlášená restaurace U Coufalů. V minulosti měla jednu zajímavost a tou byl tvarůžkový automat, ve kterém se sýry daly zakoupit třeba po zavírací době obchodu, ten už zde ale nemají. Tvarůžkové dobroty nicméně nabízejí stále.

Až přijedete, tak určitě nezapomeňte navštívit slavnou Olomouc, podle které syrečky nesou svůj název.

A jaké jsou ty nej dobroty z tvarůžků? Určitě vyzkoušejte výbornou pomazánku.

  • 1 balíček tvarůžků
  • ½ tvarohu
  • 2 lžičky majonézy
  • Sůl
  • Pepř

Tvarůžky nastrouháme, smícháme s tvarohem a majonézou, opatrně dosolujeme, jsou slané samy o sobě a opepříme. Fajn je přidat nasekanou pažitku nebo petrželku.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj foto: http://www.mu-lostice.cz/o/mesto-lostice

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.9.2019 18:51

Tak tam by se líbilo mému příteli, tvarůžky miluje. Já jsem je tedy taky začala jíst a nejsou vůbec špatné:). Na výlety jezdíme rádi a tohle je moc dobrý tip!

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip