Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Proč krtci lezou z hlíny a na co potřebujeme žížaly

Proč krtci lezou z hlíny a na co potřebujeme žížaly

14.9.2019 - redakce Babinet.cz

Napadlo vás někdy, proč jsou pro půdu tak prospěšné žížaly a proč krtci vylézají na světlo?

Krtek je velmi neoblíbený škůdce na zahrádce, dělá chodbičky a hlavně vyhrabává kopečky hlíny, které v záhonech se zeleninou, květinami a v anglických trávnících jednoduše nepotřebujeme. Přesto všechno jde o velmi obdivuhodného tvora.

Krtčí život je poměrně drsný, jsou jen ve tmě, pod zemí a vytvářejí chodbičky, kterými se        pohybují. Přežít jim pomáhají velké silné přední packy. Krtek není ale žádný dobrák. Je to hmyzožravec,, takže také predátor pro řadu zemních živočichů.

Jeho chodbičky mohou měřit až neuvěřitelných 100 metrů a vytváří je jen zmáněnými tlapičkami. Když zapojí přední i zadní nohy, tak hrne hlínu nahoru a vznikne krtina, která nám pije kver. Krtkova chodba je navíc asi jen 5 centimetrů vysoká a nachází se 10 centimetrů pod zemí.

Každý den tenhle „roztomilý krteček“ spořádá 20 až 30 žážal a červů. To je asi polovina jeho tělesné váhy. Chodby navíc tvoří také jednu velkou past pro potravu. Ta se do nich totiž propadává a on už si následně jen posbírá co mu sem přišlo. Má oči, ty ale rozeznají jen světlo a tmu, k tomu, aby jídlo našel, mu slouží perfektní čich.

Pozorovatelé také zjistili, že existuje určité spojení mezi krtky a houbami slzivkami. Pro ty je totiž výborný krtčí trus. Jsou totiž velmi čistotní, nechtějí mít v chodbách nepořádek a chodí stále na jedno místo. To je vhodné pro růst těchto houbiček.

Krtek ale neškodí jen tím, že podhrabává zeleninu nebo dělá neoblíbení hromádky. On k tomu všemu právě vyjídá žížaly, které naopak na zahrádkách velmi potřebujeme, ony totiž kypří a provzdušňují půdu. K tomu všemu potřebujeme také jejich trus, který půdu pro změnu dobře pohnojí.

Říká se, že krtek vylézá ze země každou lichou hodinu. V takovém případě na něj čeká velké nebezpečí v podobě dravců, kteří by si na něm rádi pochutnali. Pro zahradníka je to ale skvělá příležitost, protože jej můžete sebrat třeba do kýble a odnést někam, do volné přírody, kde nebude škodit. Když vyleze ven, tak prostě zabloudil. Proti krtkovi dobře působí vysazování pryžce křižmolistého.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip