Asi jen málokdo patří k odpůrcům orchidejí. Většina se hrdě hlásí k tomu, že je milují. Vidíme je téměř na každém parapetu českých domácností. A není divu. Orchideje jsou opravdu romantické a smyslné. Interiér krásně zútulní a vdechnou mu zároveň jakousi domácí noblesu. Jak se tedy o orchideje starat správně tak, aby se jim dařilo co nejlépe?
Dva tábory
Orchideje však dělí společnost na dva tábory. Jeden tábor je přesvědčen o tom, že orchidej je tak nenáročná kytka, že nic méně náročného už ani nemůže existovat. Jejich orchidej mrknutím oka plodí jeden zdravý květ za druhým a přežije i různé domácí katastrofy jako je let z parapetu, nebo nenechavé ruce batolete. A druhý tábor nevěřícně kroutí hlavou. V tomto táboře nešťastníků se totiž na orchidej stačí jen ošklivě podívat a je po ní. Před očima majitele se úplně sesype, poskládá, zvadne, sbalí kufry a odejde z bytu. Dnes si proto ukážeme co dělat, aby bylo nešťastníků ve druhém táboře méně a méně. Jak na to, aby byla i odkvetlá orchidej znovu krásná a zdravá? Stačí znát a dodržovat pár jednoduchých pravidel.
4 prohřešky v péči o orchideje
- Pozor na květináč
Orchideji nikdy neprospěje květináč nesprávných rozměrů. Potřebuje prostor. Když je tedy květináč malý, půdě to přestane stačit. Je v květináči umačkaná jako sardinka a tak přestane orchidej vyživovat tolik potřebnými minerály jako je fosfor, hořčík a draslík.
- Nesprávné zavlažování
Orchidej většinou potřebuje zálivku jednou za týden. V zimě pak postačí zalévat orchidej jen jednou za 10-14 dní. Znalci péče o orchideje doporučují ponořit orchidej na 5 minut do vlažné vody a poté nechat pořádně okapat. Spolehlivě tak zabráníte hnilobě. Pokud můžete, tuto metodu zavlažování provádějte s odstátou dešťovou vodou. Dbejte vždy na to, aby středové srdce orchideje zůstalo suché. - Kořeny orchideje
Průhledný květináč je pro orchidej klíčový. Konkrétně pro její kořeny. Kořeny orchideje totiž potřebují hodně světla. Orchidej má sice silné kořeny, ale ty mají své nároky. Bez světla se neobejdou. Jestliže se tedy vaší orchideji nedaří, dopřejte kořenům pořádnou dávku světla.
- Nedostatečná teplota a špatné osvětlení
Hodně slunce a světla. Po těchto podmínkách orchidej prahne. Umístěte ji proto na světlé místo, ale v žádném případě ji zároveň nevystavujte přímému slunci. Snadno se totiž spálí. Během letního období je pro orchidej optimální teplota 18-25 stupňů a v zimě ne nižší než 15 stupňů. Proto se orchidejím určitě vyplatí teplotu hlídat.
A jaké jsou vaše spolehlivé tipy v péči o orchidej?
napsala Bára klímová
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)
Zajímalo by mě,co je vlastně pravda,ponořit orchidej do vlažné vody,či do převařené vody s česnekem,nebo do odstáté vody se šlupKou z banánu a nebo jen rosit.Každý píše něco jiného.PROSÍM O RADU,která opravdu dá orchidejím to,co vlastně potřebují.Děkuji Ladislava
Zajímalo by mě,co je vlastně pravda,ponořit orchidej do vlažné vody,či do převařené vody s česnekem,nebo do odstáté vody se šlupjou z banánu a nebo jen rosit.Každý píše něco jiného.PROSÍM O RADU,která opravdu dá orchidejím to,co vlastně potřebují. Děkuji Laduš
Doporučuji vodu z akvária :D. Do vody po čištění akvárka ponořím orchideje 1x za týden na dvě hodiny :D, a pak šup na okna, ale ne na přímou výheň. Mám 28 průhledných květináčů a většina orchidejí kvete od ledna do srpna v pěti a více květových šlahounech. Orchideje jsou můj koníček už 13 let :-). Kdo nemá akvárko, tak ideálně aspoň tři dny odstátou vodu. Dešťovka je úžasná, ale většinou nedostatková :D. Rosit ne, ne, ne. Ale ten trik se slupkou od banánu slyším poprvé. :-) Hlavně dbát na to, aby mimo chvíli ponoření nikdy jindy nestála ve vodě. P.S. Akvárium mám s velmi slaboučkým filtrem.
Víte jak to je: nic není jak bejvávalo.. Před 10ti lety mi orchidej vydržela X let, neustále dorůstaly šlahouny, obsypána poupaty, které vykvetly, to vše s minimální údržbou. Teď po odkvětu, vše dělám stejně dobře, šlahoun nikde, obsypána je max listy, ty neodumiraji, mají se čile k světu (v případě kvalitnější rostliny). To je ta lepší verze. Většinou ale přežívá. Bylo mi jich líto, dokud jsem neměla obležená okna orch. lupeny. Teď nekompromisně letí. Stejný poznatek mají i ženské v práci.
To neznám.. orchideje dostávám úplně klasické, prostě koupené v květinářství, většinou takové ty odkvetlé chudáky, co je vyprodávají za 30 kaček někde, nebo euro dvě :). Ihned doma sesekám staré kořeny (ale nikdy ty vzdušné), nechám dva dny v novinách zaschnout a pak přesadím do průhledného květináče, kvalitní substrát pro orchideje nutností. Zalévám tak, jak jsem popsala. Půl roku sbírá síly a pak doslova vybuchne.. Nikdy nijak nehnojím, prostě akvárková voda. A mám fakt giganty. Třeba kamarádka je zabiják orchidejí, od ní si při každé druhé návštěvě nějakou přinesu, a za rok jí ji vracím :D. O.S. moje osobní ráda: na podzim na měsíc přerušit zcela zálivku, pak bude květů fůra. A pobyt nad rozpáleným topením nedělá dobrotu.
Tak jo, vyzkouším. Ale to jen proto, že se nerada vzdávám;) a doma potřebuji kytky s minimální údržbou, pokud se jim jednou za X let věnuji.
A díky za typ;)