Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Podívejte se za princeznou Jasněnkou

Tip na výlet: Podívejte se za princeznou Jasněnkou

10.9.2019 - redakce Babinet.cz

Hrad Bouzov se nachází ve stejnojmenné obc, jen kousek od proslulých Loštic. Je to jeden z mála opravdových hradů, který je v dobrém stavu a nikdy nebyl přestavěn na zámek.

Na Bouzově byla natáčena řada pohádek a filmů. Loni zde dokonce filmaři přivedli na svět reklamu na americké pivo. Dále se tady točila například pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací nebo Princezna Fanthagiro.


Svoji středověkou podobu si zachoval díky tomu, že byl na přelomu 19. A 20. Století přestavěn, v minulosti totiž dokonce vyhořel. Od roku 1945 jde o státní hrad a od roku 1999 jej najdeme na seznamu Národních kulturních památek.

Hrad byl postaven na přelomu 13. A 14. století. Dneska se zde můžete projít hned po několika prohlídkových okruzích.

Základní okruh Hrad se představuje je prohlídkou reprezentačních prostor hradu, je vhodná také pro děti a seniory. Projdete následující: stará kancelář, jídelna velmistra, sloupová síň, obývací jídelna pro hosty, podsebití, Alžbětino křídlo, knížecí pokoje, lovecká síň, rytířský sál, kapitulní síň, kaple, zbrojnice. Okruh je přístupný od dubna do října.

Na druhém, rozsáhlejším okruhu uvidíte reprezentační a obytné prostory hradu. Oproti prvnímu okruhu se podíváte ještě do soukromého apartmá Evžena a do kuchyně, která vypadá, jako by se v ní ještě před chviličkou připravovali ty nejlepší pochoutky.

Jedním z okruhů je také výstup na věž hlásku. To je ta, kam král uvěznil princeznu Jasněnku, aby si nemohla vzít ševce za manžela. Hrad poskytuje ještě řadu menších okruhů a probíhá na něm také dlouhodobá výstava čertů.

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.9.2019 18:52

Krásný zámek a kousek od Loštic, ideální destinace na výlet:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip