Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Brokolice je malou pokladnicí zdraví. Je zdravější než květák?

Brokolice je malou pokladnicí zdraví. Je zdravější než květák?

9.9.2019 - redakce Babinet.cz

K jídlu bychom měli přistupovat jako k léku, který našemu tělu i organismu bude jedině ku prospěchu. A že zrovna brokolice umí léčit! Využijte ji na maximum, a přijměte dávku zdraví, kterou vám nabízí.

Jak jdou dohromady zdravé kosti s brokolicí?

Kdo by u brokolice hádal, že právě ona je velkým zdrojem vápníku, ten by hádal naprosto správně. Je to tak. Pro vaše kosti i chrup je brokolice ohromně potřebným přínosem.

Vápník je pro tělo nesmírně důležitý. Jeho každodenní přísun, nebo naopak nedostatek, se na kostech a chrupu rozhodně projeví. Ať už dřív, nebo později. Pozitivně, nebo negativně. Co vyberete?

Brokolicí proti rakovině plic?

Zastrašte rakovinu plic právě brokolicí. Ta obsahuje velké množství látek, které brání množení a šíření nádorových buněk. Obzvláště pak kuřáci by určitě měli být s brokolicí jedna ruka. Koneckonců, dnes je už nad slunce jasné, že kvalitní a pestrý jídelníček výrazně snižuje vznik rakoviny obecně. A jestliže k tomu svým dílem může přispět i (ne)obyčejná brokolice, proč se do ní nepustit?

Brokolice vítězí nad květákem

Brokolice je o bohatší na vitamín C, tudíž nad květákem jasně vede. Na rozdíl od květáku na vašem zdraví totiž nešetří ani hořčíkem, vitaminy D i B, minerálními látkami, zinkem a fosforem.

Abyste však do sebe veškeré její zdravé bohatství vpravili, naučte se ji jíst syrovou. Ne každému je takto neupravená brokolice po chuti, pochopitelně. Ale ve studeném salátu, či v pomazánce by ani těm největším odpůrcům nemusela tolik vadit. A koneckonců, kvalitní a zralá brokolice je báječně křupavá a dochutit si ji můžete vždy podle svého.

Proč je ženám prospěšná v období menstruace?

Brokolice je zásobárnou železa. A právě takovou osobní zásobárnu oceníte hlavně v době bolestivé menstruace. Brokolice, ve které nezničíte všechny účinné látky vařením, vám pomůže utlumit a zmírnit křeče. Pokud se dokážete trochu uvolnit, pak může zatočit velmi efektivně i s nevolností a pocitem na zvracení.

Malé velké účinky brokolice na zdraví závěrem

A abychom brokolici neukřivdili a neubrali jí tak zásluhy, zmiňme ještě pár věcí, které s vaším zdravím dokáže.

 • výrazně povzbuzuje imunitní systém právě v tomto období
 • podporuje krvetvorbu
 • pomáhá při dietě
 • působí blahodárně na střevní stěny a trávení
 • podporuje správnou funkci srdce
 • je ideální potravinou při žaludečních vředech
 • pomáhá báječně v boji s překyseleným organismem

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.