Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chronická žilní nedostatečnost a její varovné příznaky

Chronická žilní nedostatečnost a její varovné příznaky

29.8.2019 - redakce Babinet.cz

Chronická žilní nedostatečnost neboli insuficience (insuficientní = nedostatečný, oslabený) je způsobena dlouhodobým narušením odtoku žilní krve z dolních končetin. V současné době se jedná o zdaleka nejčastější příčinu onemocnění nohou.

Proč dochází k hromadění krve v nohách?

Pokud je vše v pořádku, je krev z nohou odváděna žilami zpět k srdci proti zemské přitažlivosti. Umožňuje to svalová pumpa a systém žilních chlopní, který brání tomu, aby krev v důsledku gravitace proudila zpět. To je však možné jen tehdy, je-li zdravá žilní stěna (pevnost se snižuje věkem a v důsledku dědičného zatížení) a je-li pevná vazivová tkáň, která žíly obaluje. Dojde-li k tomu, že je některá nebo více složek tohoto systému nefunkční, nastává v tkáňovém a cévním systému městnání krve a dostavují se typické příznaky chronické žilní nedostatečnosti:

  • unavené a těžké nohy s otoky
  • noční křeče a pocity napětí
  • bolesti a mravenčení v nohách
  • kůže na dolních končetinách je hnědá a tvrdá

Pokud se tyto časné varovné příznaky neřeší, může se situace vyvinout až do stádia  otevřených (bércových) vředů na dolních končetinách.

Křečové žíly nejsou jen kosmetickým problémem

Jedním z nejviditelnějších projevů chronické žilní nedostatečnosti jsou tzv. křečové žíly. Jak vznikají? Čím pomalejší a nedokonalejší je transport krve v žilách, o to je větší tlak působící na žíly. Tenké žilní stěny se pak v důsledku zvýšeného tlaku roztahují, takže se žilní chlopně  nemohou uzavírat. To vyvolá další městnání v tkáních a v cévní soustavě. Vznikají metličkové žilky a křečové žíly, které nejsou v žádném případě pouze kosmetickým problémem a neměly by být bagatelizovány. Při včasné a správné péči  je možné jejich rozvoj zastavit nebo oddálit.  Zvlášť obezřetní by měli být všichni, kteří mají dědičné zatížení.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip