Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Sysel, škůdce na vyhynutí, je volně k vidění v Mladé Boleslavi

Sysel, škůdce na vyhynutí, je volně k vidění v Mladé Boleslavi

28.8.2019 - redakce Babinet.cz

Mladá Boleslav, to není jen město automobilů: Jedním z velmi zajímavých míst je zde park na Radouči, ve kterém se nacházejí kolonie syslů. Tito maličcí tvorečkové byli dříve považováni za škodnou, protože pustošili zemědělcům pole. Dneska jich už ve volné přírodě příliš mnoho nezbývá. Lidé jim ale škodí, neb například v Boleslavi je chodí do parku krmit.


Kdo by je tedy chtěl vidět naživo, vyfotit si je a být jim na dosah, může zavítat do Mladé Boleslavi, kde autobusem A a B může dorazit na zastávku Na Radouči. Ta je hned u jejich teritoria. Když si zde na chvíli sednete, tak k vám sami přijdou.

Rozšířil se se zemědělstvím

Sysel obecný patří do skupiny veverkovitých. Jedná se o zemního hlodavce, který si buduje prostorné nory. Zvířátko dorůstá délky asi 20 centimetrů a váží 200 až 400 gramů. Má hustý hnědý kožich, velké oči a ušní boltce a naopak krátký ocas. Přední nožičky jsou pak o hodně kratší než zadní, asi jako u zmíněné veverky.

Toto zvíře je aktivní ve dne. Trvale žije na místech, na kterých není tráva, nebo na kterých není příliš vysoký travní prostor, protože by nemohl dobře vyhlížet, jestli se náhodou neblíží predátor. Což je velmi špatná zpráva pro majitele golfových hřišť, která si také rád vybírá ke svému pobytu, a tak snadno vznikne nějaký ten ďůlek navíc.

Je chráněný zákonem

Do Česka a Polska se rozšířil z jihovýchodní Evropy a Malé Asie s nástupem zemědělství. V dřívějších dobách šlo o hojného škůdce, dneska je to spíš vzácnost, rarita.

Sysel se živí nejrůznějšími semeny, travinami, ale i malými živočichy. Vzácně vybírá dokonce ptačí vejce. Sysel je kvalifikován jako kriticky ohrožený druh (C1) a podléhá ochraně z celoevropského hlediska (dle zákona č. 114/1992 Sb. a vyhlášky č. 395/1992 Sb.).

V Boleslavi jsou syslové volně dostupní, mnozí lidé je krmí a chytají do ruky. To však potírá zmíněný zákon. Jejich kolonii Na Radouči střeží i policie při svých pochůzkách. Všechno ale rozhodně neuhlídá. A tak čas od času nějaký ten sysel, kvůli tomuto chování lidí, zemře.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip