Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak se zbavit molů. Platí na ně čistota, koření i bylinky

Jak se zbavit molů. Platí na ně čistota, koření i bylinky

27.8.2019 - redakce Babinet.cz

Mol šatní, nebo mol potravinový. Je to úplně jedno. Na nervy vám jdou oba druhy úplně stejně. Když už se k vám nastěhují, je to pěkně nepříjemná situace. Zůstává po nich pořádná spoušť a na larvy taky není hezký pohled. Jak se molů stoprocentně zbavit? A jde to vůbec, když je tak snadné si je přinést z obchodu?

Jak se k vám mol dostane?

Pokud se u vás moli objeví, není to určitě známka toho, že byste neudržovali domácnost v čistotě. Mol se nemusí ani příliš snažit, aby se k vám dostal, a už s vámi bydlí. Jeho cesta do vašich skříní, nebo spíže, má mnoho podob. Například prostřednictvím průduchů ve spíži, digestoří, v koupené mouce, přes stupačky, i oknem.

Není proto jednoduché zabránit molům v přístupu do vaší domácnosti. Nicméně existují způsoby, které je ihned po návštěvě zahubí, nebo vypudí. O jakých spolehlivých možnostech je řeč?

  • Úklid, jasná věc

Dospělý jedinec sice není ten, který za sebou známou pohromu zanechává, ale je jasným signálem pro to, že potomci už s vámi bydlí také. Jejich množení je bleskurychlé. Proto bohužel. Když na mola doma narazíte, neponechávejte nic náhodě a pusťte se do úklidu. Spíže, i skříní (nejde jen o oblečení. Jejich místo výskytu můžete objevit také ve vánočních ozdobách atd.).

Ve špajzu prohlédněte všechny načaté, sypké potraviny. Je téměř jisté, že ty budou napadeny určitě. Prohlédněte také sáčky a plechové, nebo plastové dózy. Potraviny jsou před moly chráněny pouze ve skleněných, napevno uzavíratelných dózách. Po důkladné prohlídce by vám nemělo být líto něco vyhodit. Chtěli byste si raději pochutnat na larvách a vajíčkách molů, jen abyste neměli finanční škodu? Když se vám tedy něco nezdá, byť je to jen sebemenší stopa ve formě pavučinky, pryč s tím.

Pak je nutné spíž důkladně vymýt a vyčistit. Už jsme psali o čištění pomocí octa, nebo mýdlové vody. Jako finální krok by měly přijít na řadu lapače molů, které koupíte v každém obchodě.

Co se týče skříní, postup je víceméně stejný. Věci vytáhněte, prohlédněte, skříň vyluxujte a vymyjte.

  • Prevence je základ

a) I když se k vám mol může dostat právě oknem, i tak hodně větrejte. Obzvláště v chladných až mrazivých měsících. Moli nesnášejí chlad a dobře větrané prostory.

b) Do bytu pouštějte dostatek světla. Moli si totiž libují v temných a vlhkých zákoutích.

c) Kontrolujte nákup.

d) Pravidelně uklízejte spíž i skříně.

  • Pepřové kuličky

Stará moudra a rady mluví jasně o tom, že byste do sypkých potravin měli přidávat jako prevenci pár kuliček černého pepře. A smysl tato prastará rada dává. Aroma i chuť pepře totiž není nic, co by moli milovali.

  • Bobkový list

Bobkový list odvede úplně stejnou práci, jako zmíněný pepř. K sypkým potravinám tedy přihoďte pár lístků ihned po tom, co si je přinesete z obchodu.

  • Pepřový mix

Do propustného sáčku dejte několik kuliček pepře a několik lístků bobkového listu. Tento sáček pak vložte do spíže, nebo do šatní skříně. Oblečení bude před moly jistojistě chráněno. Nemusíte se obávat nechtěné vůně. Prádlo nijak nenačichne.

Pootevřené stroužky česneku volně uložte na každou polici ve spíži. Česnek moli nesnášejí.

  • Noviny

Ne, není to o tom, že za molem poběžíte s novinami, abyste jej rozmázli na zeď. Ale když rozložíte do spíže, či skříně obyčejné noviny, moly odradíte. Tiskařská čerň není nic, co by jim bylo sympatické.

  • Levandule a rozmarýn

Po bytě si rozvěste čerstvý rozmarýn a trsy levandule. Molům ani jedno aroma nevoní.

  • Kuřte v kuchyni

Ano, čtete správně. Pokud jste kuřáci a pociťovali jste jistý stud za to, že kouříte v kuchyni, nepřestávejte s tím. Molům opravdu velmi silně vadí cigaretový kouř. Spíži kuřáků se moli většinou opravdu vyhýbají obrovským obloukem.

  • Smrkové větvičky

K vůni smrku mají moli stejný odpor, jako k rozmarýnu, k octu, k levanduli, k cedrovému dřevu i k tuhému mýdlu. To vše můžete vložit do skříně a chránit tak pečlivě svoje oblečení.

 

I vy jste se úspěšně zbavili molů? Poraďte nám v komentářích osvědčený způsob, který s nimi zatočil.

Autor: Bára Klímová

foto: Pixabay.com

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip