Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Krásní lidé jsou v životě úspěšnější, tvrdí studie. Vážně to tak je?

Krásní lidé jsou v životě úspěšnější, tvrdí studie. Vážně to tak je?

26.8.2019 - redakce Babinet.cz

Lidi soudí dost podle vzhledu. To je sice smutné, ale bohužel je to fakt. I když bychom mohli říci, že jak kdo. Co říkáte na myšlenku, že ti hezčí to mají v životě o něco lehčí? Experti prokázali, že to tak je.

Vzhled versus kariéra

Mají to skutečně vzhledově hezcí lidé s hledáním práce o něco lehčí než ti „esteticky hendikepovaní“ neboli oškliví? Nechme stranou úvahy, že ošklivost a krása jsou skutečně subjektivní pojmy. Krásní lidé to mají doopravdy o něco jednodušší na pracovním trhu.

Studie totiž prokázaly, že ti studenti, kteří jsou atraktivnější, jsou považováni zároveň za schopnější. Což je také důvodem, proč dostávají od rodičů a učitelů víc podpory. A právě díky tomu dosahují lepších studijních výsledků. Takoví lidé jsou pak víc sebevědomí a cílevědomí a dovedou produktivně pracovat. Fyzická krása je tedy velmi ovlivní na celý život.

Od krásných lidí se toho víc očekává

Když dítě, či dospívajícího jeho okolí neustále podceňuje, slyší jen, že něco nedokáže nebo že na něco nemá, podepíše se to na jeho psychice a hlavně na sebedůvěře. Takový člověk má velmi špatné sebehodnocení, nedokáže si pořádně věřit. A to všechno se pak odráží na jeho pracovních výkonech, na jeho osobních vztazích a samozřejmě i na zkoušení nových věcí. Na tom, jestli bude úspěšnější u pracovního pohovoru, anebo na tom, jestli si bude věřit a pozve protějšek svých snů do kina. Nejde tedy vyloženě o diskriminování na základě vzhledu, ale o to, že sebevědomý člověk se neroztřese při pohledu na konkurenci. A to mají silně sebevědomí lidé už zkrátka dané.

Krásný a schopný, nebo ošklivý a schopný?

Kdo myslíte, že vyhraje souboj, když budou dva lidé naprosto stejně schopní, ovšem jeden z nich bude ten ošklivější? Sympatie hrají důležitou roli. Když se ukáže, že jsou oba lidé schopní úplně stejně, tak si vždy jako svého spolupracovníka raději zaměstnavatel vybere člověka, který je krásnější. Navíc mají sympatičtější lidé až o 12 procent vyšší odměnu, ukázal výzkum, ve kterém se potenciální zaměstnavatelé rozhodovali jen podle fotek, komu by dali vyšší mzdu. Vyšší plat si vždy „zasloužili“ ti krásnější lidé.

Krása rovná se dobrý charakter?

Když poznáte někoho atraktivního, tak máte pocit, že to musí určitě být dobrý člověk. Pokud jste neviděli film Andělská tvář, rozhodně to napravte. V hlavní roli je pohledný blonďatý muž, který je fyzickým ztělesněním mužské krásy. Jenomže jak je pohledný, tak je bohužel krutý. Pro svoje potěšení a zvrhlé sadistické choutky dokáže vraždit jako zběsilý. A nemá slitování snad s nikým.

Podobně to však funguje na pracovních pohovorech. Jestliže zaměstnavatelé nemají z někoho dobrý pocit, tak ho zkrátka nevezmou tak snadno. Naopak když vidí někoho vzhledově pohledného, očekávají, že bude společenský a schopný. Víc uvěří tomu člověku, který se jim zdá důvěryhodný.

Co je mínus?

Přestože krása hraje velkou roli, je to spíše o tom, že hezčí lidé mají zpravidla už od dětského věku víc pozornosti, víc se od nich očekává a mají takovou osobnost, která pak vyhrává na pohovorech. Důležité ale jsou také sympatie. Takže ani v případě, že bude žena vysoká blondýna, nebo muž pohledný svalnatý jedinec, si je zaměstnavatel nevybere, když budou působit chladně, nepřístupně a vyloženě nepřátelsky na svoje okolí.

 

Napsala ŠT

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip