Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Od reklam po Cenu Akademie. Strmá kariéra herce, producenta a environmentálního aktivisty Leonarda DiCapria

Od reklam po Cenu Akademie. Strmá kariéra herce, producenta a environmentálního aktivisty Leonarda DiCapria

23.8.2019 - redakce Babinet.cz

Je to jen pár dní, co do českých kin vstoupil nový hit režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu. Ve filmové poctě americké kinematografii konce šedesátých let září ústřední hvězdná dvojice – Leonardo DiCaprio a Brad Pitt. Dnes oblíbení nejen u ženské části diváků, ale i u filmových fanoušků – respektovaní, žádaní a oceňovaní hollywoodští herci. Pojďme se podívat na první úspěchy a rostoucí slávu mladšího z dvojice, Leonarda DiCapria.

Dětství a rodiče

Leonardo měl k Hollywoodu nakročeno už od narození, narodil se totiž 11. listopadu 1974 v Los Angeles. Jen málo však chybělo k tomu, abychom tuto hvězdu mezinárodní velikosti neznali pod jejím rodným jménem, ale jako Lennyho Williamse. Leonardovi, který se na televizních obrazovkách objevoval už od svého dětství, totiž jeho agent v deseti letech navrhoval změnit si jméno. Argumentoval tím, že s jeho rodným jménem nemá v Hollywoodu šanci, protože zní příliš „zahraničně“. Leo se však nevzdal a našel si liberálnějšího agenta.

Celým jménem Leonardo Wilhelm DiCaprio se narodil jako jediný syn do rodiny sekretářky a ilustrátora a distributora undergroundových komiksů. Matka se přistěhovala z Německa do Spojených států během padesátých let, zatímco otec byl již ze čtvrté generace americké rodiny původem z jižní Itálie a Bavorska v jižním Německu. Leonardova babička z matčiny strany byla původně ruská imigrantka, která začala až posléze v Německu budovat svou rodinu. Hercovy kořeny jsou tak následkem toho opravdu neskutečně pestré.

Leonardovi rodiče se seznámili na vysoké škole a téměř okamžitě se spolu odstěhovali do Los Angeles. O křestním jménu jejich syna se traduje, že jej dostal během návštěvy muzea v Itálii, kdy si jeho těhotná matka zrovna prohlížela obraz Leonarda da Vinci a prvně ucítila kopnutí svého nenarozeného dítěte. Počínaje touto událostí bylo jasné, že jej pojmenuje právě po tomto proslulém renesančním umělci – Leonardo.

V roce 1975, v Leonardově pouhém roce, se rodiče rozvedli a on dál vyrůstal převážně s matkou a s otcem se vídal jen občas. Když vyrostl, navštěvoval základní školu Seeds, později maturoval na John Marshall High School a následně pokračoval ve studiu na Los Angeles Center for Enriched Studies (LACES) po dobu čtyř let.

Herecké začátky

Hereckou kariéru odstartoval jako reklamní herec. Před kamerou propagoval nejrůznější výrobky, jako jsou například žvýkačky nebo dětské hračky. Po několika reklamních spotech, které znamenaly jeho první zkušenosti s natáčením, se postupně propracoval k zábavným show. Účinkoval ve „výchovných filmech“, z nichž jmenujme například Mickyho klub bezpečnosti nebo Co dělat s rodičem, který bere drogy. Leonardo ale chtěl být hrdinou filmového plátna.

První filmové role

Jistý posun v jeho kariéře znamenalo účinkování v několika televizních seriálech, z nichž některé, jako například Santa Barbara (1990), mohli zhlédnout i čeští diváci. Role v nich měl ale epizodní nebo vedlejší, a tak více než roztomilou dětskou tváří nezaujal. Přišel však rok 1991 a s ním i Leův filmový debut. Vytvořil hlavní roli chlapce jménem Josh v pokračování béčkového hororu Critters 3. Záhy následovaly další filmy – Jedovatý břečťan (1992) a Dospívání po americku (1993), ve kterých už se mohl vrýt divákům do paměti jako talentovaný mladý herec. Za druhý jmenovaný jej také vůbec poprvé ocenila Asociace chicagských filmových kritiků. Ve filmu si zahrál po boku svého velkého vzoru Roberta De Nira.

Leonardova chlapecká vizáž jej předurčovala k rolím výrazně mladších, pubertálních postav i v jeho dospělém věku. Nejinak tomu bylo v případě rodinného dramatu Co žere Gilberta Grapea, natočeném v témže roce 1993. Zahrál si zde po boku další podobně se rozjíždějící, jen o dekádu starší, superhvězdy Johnnyho Deppa. Představoval jeho bratra Arnieho, který měl mentální postižení. Svou roli zahrál Leo takovým způsobem, že jej nominovali na několik velkých cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu. Tím se mu otevřely dokořán všechny dveře Hollywoodu.

Hvězda stoupá vzhůru

Filmový svět žasl. Pro jeho rebelantského ducha začal Leonarda vnímat jako novodobého Jamese Deana. Následovalo několik rolí ve standardních filmech, kde většinou jen sekundoval hvězdám největší velikosti – Sharon Stone ve westernu Rychlejší než smrt (1995) nebo Maryl StreepMarvinově pokoji (1996). Za zmínku určitě stojí jeho ztvárnění narkomana Jima Carrolla v dramatu Rváčův deník (1995). Také si „odskočil“ do nezávislé evropské tvorby a pod režijním vedením známé polské tvůrkyně Agnieszky Holland ztělesnil nevázaného básníka Arthura Rimbauda v historickém dramatu Úplné zatmění (1995). Najednou šel z role do role, které byly velmi rozmanité a ve filmech, které sklízely oprávněné ovace u diváků i kritiků. Ovšem ty největší role, které z něho udělaly hvězdu první velikosti, ho teprve čekaly…

První větší úspěch přišel, když mu mladý režisér Baz Luhrmann v roce 1996 nabídl roli Romea v moderní verzi Romea a Julie. Za svůj výkon Leo nakonec získal ocenění na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. Film se stal celosvětovým hitem a velmi kladných ohlasů se dočkal i u kritiky. Co ale následovalo dále už asi netřeba podrobněji rozvádět. Asi neexistuje divák, který by nikdy nezhlédl katastrofické drama Jamese Camerona Titanic (1997). Leonardo spolu s Kate Winslet vytvořili romantický pár na pozadí tragédie inspirované skutečnou událostí i osudy pasažérů nejznámější parní lodě na světě. Velkofilm prolomil všechny rekordy v návštěvnosti a Americká Akademie jej ocenila neuvěřitelnými 11 Oscary (z úžasných 14 nominací). Leonardo se stal prakticky přes noc miláčkem dívek a žen po celém světě.

Cesta ke dnu

Po takovém úspěchu je celkem přirozené, že se dostavilo slabší období, ve kterém natáčel méně úspěšné snímky, z nichž některé možná neprávem byly rychle zapomenuty. Najednou byl dokonce i dvakrát nominován na Zlatou malinu za nejhorší výkon ve filmech Muž se železnou maskou (1998) a Pláž (2000), z nichž za první zmíněný nelibou cenu získal. Na přelomu tisíciletí se tak vinou tlaku na rok odsunul z veřejného a filmového života. Během tohoto údobí Leonardo stačil spadnout z pomyslného piedestalu zbožňované hvězdy a byl nucen si svou cestu na vrchol vydobýt znovu od začátku. Inu, sláva bývá pomíjivá…

Fénix vstal z popela

S příchodem nového milénia však přišly i nové příležitosti, které jakoby spadly přímo z nebe. Pomoc nepřišla shůry, ale od renomovaných režisérských es – Stevena Spielberga a Martina Scorseseho. První jej obsadil do kriminální komedie Chyť mě, když to dokážeš (2002), ve které ztvárnil mladistvého podvodníčka a druhý tvůrce Leovi přidělil roli v historickém dramatu Gangy New Yorku (2002). Leonarda si nakonec oblíbil natolik, že ho obsadil do dalších svých filmů – do Letce (2004), Skryté identity (2006) a Prokletého ostrova (2010). Tyto filmy se i s ostatními zasloužily o znovunabytí jeho proslulosti z druhé poloviny devadesátých let. Z dalších jmenujme například Nouzový východ (2008), v němž se opět setkali s Kate Winslet, nebo veleúspěšné sci-fi Christophera Nolana Počátek (2010).

Hvězda první velikosti

Leonardo je opět na vrcholu a točí jeden úspěšný snímek za druhým. V roce 2012 poprvé spolupracoval s provokujícím Quentinem Tarantinem (na filmu Nespoutaný Django), který herce obsadil naposled loni v aktuálním kinohitu Tenkrát v Hollywoodu. Lze očekávat, že zde za své ztvárnění nenápadného televizního herce Ricka Daltona, který se snaží prosadit v Hollywoodu, obdrží minimálně nominaci na Cenu Akademie. Před třemi lety svého prvního Oscara konečně získal – a to za nejlepší výkon v hlavní roli v drsném dobrodružném snímku Revenant/Zmrtvýchvstání.

V současnosti čtyřiačtyřicetiletý Leonardo DiCaprio je jedním z nejúspěšnějších herců světa. Žádají si ho diváci i filmaři, kritika jej chválí a vysoce oceňuje. Což se projevuje i na jeho honorářích – v posledních deseti letech pravidelně obsazuje vrchní příčky nejlépe placených herců Hollywoodu. A právem. Jen málokdo dokázal a dokáže tak přesvědčivě hrát postavy, které jsou explozivní, temperamentní, zranitelné či psychicky narušené. Jeho projev je univerzální, procítěný, nezapomenutelný. Za svůj úspěch vděčí svému talentu a píli, ale i obrovskému štěstí, bez kterého by se nestal tím, čím je dnes…

Osobní život

Během svého života měl Leonardo několik vztahů, převážně s modelkami těch nejzvučnějších jmen jako Kristen Zang, Gisele Bündchen nebo Bar Refaeli. Je stále svobodný a bezdětný. Mezi jeho blízké přátele patří herci Tobey Maguire, Kevin Connolly, Lukas Haas a Kate Winslet.

Ekologická a humanitární činnost

O Leonardovi je také známo, že se věnuje ochraně životního prostředí v celosvětovém měřítku a že produkuje kreativní projekty jako například dokument 11. hodina (2007), po kterém byly zahájeny četné kampaně upozorňující veřejnost na tuto problematiku, a byla založena Nadace Leonarda DiCapria. Stal se členem výborů ve Světovém fondu na ochranu přírody, Radě pro ochranu přírodních zdrojů a Mezinárodního fondu na ochranu zvířat.

Kromě ochrany životního prostředí se Leonardo také dlouhodobě věnuje různým humanitárním činnostem. Například společně s Georgem Clooneym daroval jeden milion dolarů na podporu Haiti zasažené zemětřesením v roce 2010. Leonardo je rovněž mnoho let vegetariánem.

Zdroj: Československá filmová databáze


Napsal Lukáš Mucha

 

 



 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz