Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Alena (38): Babička koupila našemu malému synovi mobil. My jsme byli proti

Alena (38): Babička koupila našemu malému synovi mobil. My jsme byli proti

13.8.2019 - redakce Babinet.cz

Náš syn Lukášek má teprve pět let. V tomto věku je pro dítě mobil naprosto zbytečnou věcí. Telefon prostě nepotřebuje. Ne proto, že jsem to řekla a i s manželem se na tom jednotně shodujeme, ale protože ho skutečně zatím k ničemu kloudnému nepotřebuje. Je pořád s námi, pořád jej někdo hlídá, nezůstává zatím bez dozoru, tak k čemu by potřeboval telefon? Celých pět let jsme ho od mobilů, tabletů, počítačů a jiných vymožeností drželi dál. Úspěšně. Byl hravé dítko, které milovalo stavebnice. Až nás jednoho krásného dne babička obešla, Lukáškovi telefon koupila a bylo vymalováno.

Lukášek začal častěji a častěji škemrat, že telefon chce. Že ostatní děti ho také mají a že na něm chce hrát hry, zněla jeho odpověď vždy, když jsem se ho dotazovala, proč telefon chce. Trpělivě jsem mu vysvětlovala, že telefon dostane, až bude větší a až začne třeba chodit do školy. Vždycky se mi nějak podařilo jej od mobilu nakonec odradit. Pak se ale začal se svou prosbou obracet na babičku. Ta jej párkrát odbyla s tím, že telefon může mít, až rodiče dovolí. Lukášek je s ní však často a tak bylo také více prostoru k přemlouvání. Až se babička neudržela a milému Lukášovi vyhověla. Moje tchýně se mnou o koupi telefonu prostě nediskutovala. Koupila mu ten nejdražší a snad nejchytřejší telefon, kterého si Lukáš ještě absolutně nedokáže vážit.

Lukáš s ním radostně přiletěl domů asi před měsícem. Od té doby ho od telefonu nemůžu odtrhnout. Přestaly ho zajímat omalovánky, stavebnice, pohádky, maminka, tatínek i jiné děti. Kvůli tomu hloupému telefonu je u nás jen peklo. Nechce se bez něj hnout ven a odmítá bez něj jít na záchod. Ráno špatně vstává, protože do noci hraje hry i přesto, že na něj dvacetkrát nastoupím. Najednou mám doma vzdorovité dítě, kterému k ruce telefon doslova přirostl. Když za tento dárek tchýni hubuju v momentě, kdy sama vidí, co s Lukášem telefon udělal, vždy se jen usměje a dodá, že to moc hrotím. Ale já, ani manžel nic nehrotíme. Myslím si, že rodiče by snad měli mít rozhodné slovo a už vůbec nechápu, proč se dospělý člověk potřebuje zavděčit pětiletému dítěti zrovna telefonem.

Alena, 38 let

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

AndreaP.
13.8.2019 14:20

Telefon bych prostě dítěti zabavila a tchýni s díky vrátila. Nekompromisně. Pokud se dítě nedá zvládat v pěti letech, neumím si to představit v 15.

Ely
13.8.2019 14:42

A napadlo vás, no, taková strašlivá myšlenka, až se skoro stydím ji říct nahlas, tak vám ji pošeptám "pst, mu ten telefon prostě vzít"?? Je mu pět let. Vy neumíte určit, co bude a co nebude pětileté dítě respektovat? Jak vás má respektovat tchýně, když neumíte zvládnout pětileté dítě :D. Vy dva se máte na co těšit, až synátorovi bude 13+ :D. Něco podobného jako bývalá kolegyně, která po děcku uklízela do 13 let a teorií, že od 14 začne pomáhat. Půlka kanclu se tenkrát válela smíchy po zemi. Teď je mu 17 a maminka uklízí jako idiot pořád dál :D. Telefon zabavte, tchýni ho vraťte s tím, že dárky bude odteď konzultovat, jinak přehodnotíte, jestli bude kdy s vnukem pro příště sama a ten řev pár dní vydržíte. Od tchýně i od juniora. Můj děda by vám řekl: Amatéři. :D

Mandla
13.8.2019 16:40

Tohle jsem taky řešila. Jelikož je to matka vašeho muže, měl by s ní promluvit ON ve vaší přítomnosti a nejlépe i tchanovy. Jasně jí vysvětlit, že za výchovu vašich dětí zodpovídáte vy a o nákupu takových věcí, ale i jiných se s vámi musí poradit. Už teď se vám u/vysmívá do obličeje. Teď to holka zkusila, prošlo jí to a bude vám pomalu ale jistě kecat do všeho. Okamžitě zarazit a nepolevit. Jde to! Takový dětský mozeček je jako houba a nasává do sebe všechno hrozně rychle a to bohužel platí i u závislostí všeho druhu. Než se nadějete, máte doma závisláčka jako hrom! A hlavně nedejte na řeči jiných typu: Oni to taky mají, budou mezi ostatními méněcenný,..... Nebudou! Když mají koníčky, povinnosti, školu, nějaký čas pohromadě s rodinou, tak jim na paření zbude sotva hodina týdně. To je moje osobní zkušenost, když asi rok kvůli nemocím víc hrály. Už děcka ani nemusím hlídat, prostě je to samotný přestalo bavit. V pokojích mají zase krásnej binec, jak znovu objevily hračky. Telefon mají na volání a max na masanger, taky existují hry, kde se musí přemýšlet, číst texty a sám nějaké psát (slovní zásoba, vyjadřování). Na hry máme konzoli, kde hrajeme, většinou společně, pohybové hry. Všichni se u toho bavíme a ještě k tomu "sportujeme", když je venku škaredě.

normální chlap
13.8.2019 19:33

Moc to hrotíte. Tahle generace bude přemýšlet zase jiným stylem než ta Vaše a Vy zase přemýšlíte jinak než generace Vašich rodičů. Když mu seberete mobil, může se stát, že se bude hůř sžívat s dnešní digitální a virtuální dobou a bude tak trošku pozadu. Co já pamatuju, tak jsme jako děti zase pořád četly, knížku jsme si braly i na záchod a rodiče nám ji museli večer sebrat - a když zapomněli, četly jsme si třeba s baterkou pod peřinou. Mobil je to samé, nezastavitelný zdroj informací, ještě intenzivnější a víc stimulující, než kdy mohla být četba. Kluka nechte, ať si rozvíjí mozek, protože v jeho době, kdo nebude mít vysoce nadprůměrné IQ, bude odsouzený k podprůměrným výdělkům. A takhle ho snad do života vybavit nechcete?

Nocturmas
13.8.2019 20:24

Buď to budu řešit jak píše Ely, nebo mu koupím pořádný počítač, protože mobily jsou nanic.

Koci
13.8.2019 22:14

Vy jste rodiče, vy máte v první řadě rozhodovat o výchově dítěte, že tohle tchýně nerespektuje je špatně a chtělo by to si o tom důrazně pohovořit. Stejně tak, vašemu synovi je pět, nepřijde mi úplně normální mu telefon nechávat přes noc k dispozici, aby se ráno probouzel unavený. Výroky, že to moc hrotíte se nenechte zvyklat, přestat vnímat okolní opravdový svět kvůli tomu virtuálnímu není normální ani u dítěte ani u dospělého.

kolcava
14.8.2019 10:27

Se svou matkou by měl promluvit váš manžel, ideálně ve vaší tiché přítomnosti. Nejde jen o to, že jeho maminka evidentně nerespektuje fakt, že za výchovu dítěte odpovídají rodiče a že svého vnuka rozmazluje, ale také mu dělá opravdu medvědí službu. Kdyby tchýně dávala vašemu pětiletému synovi denně štamprli slivovice nebo lajnu kokainu, také by jí to přišlo normální? Ne, protože i generace vaší tchýně už ví, že obojí vytváří závislost a škodí. (Smůla je, že spoustu takových věcí lidé pochopí až poté, co za ně stát uzákoní nějaký trest.) Když tchýně nepochopí, že vaše ne platí, vnoučka nemůže vídat. Vy ovšem musíte být rodiče, kteří umějí své dítě zvládnout. Vždyť je mu jen pět let! Když už ten telefon má, stanovila bych, že si s ním smí hrát maximálně hodinu denně. Vymezte mu čas, kdy to smí dělat (určitě ne před spaním v postýlce), musí to také dělat ve vaší stálé přítomnosti, a ve zbytku času telefon "spinká" na místě, kam se syn nedostane. Jako jiným, i mně při čtení přišlo neuvěřitelné, že mu telefon necháváte napořád, dokonce i v noci! S tou slivovicí a kokainem jsem nepřeháněla. Dnes renomované a odborně recenzované studie neurologů opakovaně docházejí k závěrům, že více než dvě hodiny denně na jakémkoliv přístroji s obrazovkou a bílým světlem (TV, počítač, mobil, tablet, playstation dohromady) dětem pod 6 let působí nevratné změny v propojení neuronů v mozku. škodí. (Děti pod 2 roky by se k nim podle těchto studií neměly dostat vůbec.) Mozek dětí je ve vývoji, spousta neuronových spojení se teprve vytváří. V Japonsku, USA i některých zemích západní Evropy už dokonce existují i studie na dětech, které dnes už jsou na univerzitách, ale už vyrůstaly s internetem, dokazující že ty, které v dětství trávily minimum času na internetu a televizi mají statisticky významně lepší schopnost koncentrace a příjmu a uchování informací a také statisticky významně méně psychických problémů, než ty, které byly u obrazovek v předškolním věku v průměru více než dvě hodiny denně. V USA i Japonsku už mnoho rodičů dětem najímá služby pro školou povinné děti, které je učí odvykání na mobil a moderní technologie. To může odstranit závislost, ale změny v mozku už nenapraví. Vaše tchýně nemusí toto vůbec vědět, asi jedná z dobré vůle. Kdyby šlo o vaši maminku, asi byste s ní promluvila sama. U tchýně je to citlivé, prim v pohovoru s ní by měl sehrát váš muž.

tra
14.8.2019 12:15

Klukovi mobil sebrat. Pár dní bude kňourat a otravovat, pak se zase vrátí ke staré zábavě. A s maminkou promluvit.

brejlovec
14.8.2019 22:22

Paní Aleno, jsem na Vaší straně. Také souhlasím s tím, že v tomto věku dítěti mobil ještě do ruky nepatří. Ale ono se to lehko řekne, vzít mu ho z ruky. Přiznám se, že moc tomu nerozumím, ale myslím si, že něco bych doporučit mohl. Ideální by bylo, kdybyste znala odborníka. Možná, že by mohla existovat nějaká aplikace, která by mobil odemkla na omezenou dobu, třeba jen na hodinu. Synovi pak říct, že nevíte proč se mobil vypnul, zda to není nějaký virus. Ale má to háček. Pokud si už mobil zabezpečil sám (otisk prstu apod.) a sám ho má pod kontrolou, pak je velice těžké mu něco takového provést. Za zvážení možná stojí i celkem riskantní situace, kdy půjdete na návštěvu k babičce. ale jen ve dvou, bez synáčka. Jako že nechce jít, protože má svou zábavu. Sice ho necháte doma samotného, to je na tom to riskantní, ale možná babička sama časem pochopí, co svým jednáním způsobila. Její vnouček, kterému vyhověla, bude na ni kašlat a moc často ho vídat nebude. A když si to uvědomí, tak na řešení situace budete tři. Ale aby nebylo pozdě. Závislosti člověk podlehne snadno.

brejlovec
14.8.2019 22:52

A ještě drobná poznámečka. Kdo platí operátora? Je nějaká smlouva? Možná by stačilo zvolit si nějaký tarif jen na volání a sms s minimálním množstvím dat. A když po vyčerpání množství dat se všechno zpomalí, tak možná sám to pak vzdá. A navíc je docela možné, že za 3 roky bude škemrat znovu, protože dnešní rychlost bude za 3 roky pomalá. Odolat a nic nekupovat. Ale to by měl babičce sdělit Váš manžel. Hodně štěstí.

dobra.kamaradka
15.8.2019 11:06

To myslíte vážně? Nechat rozhodovat pětileté dítě? Prostě mobil seberu a hotovo. A babička dostane na výběr-buď bude respektovat rozhodnutí rodičů nebo s ní vnuk bude trávit čas jen za přítomnosti rodičů a tím pádem i v omezené době. Děti potřebují nejen lásku, ale i důslednost a pravidla. A to je odpovědnost rodičů co z nich vychovají. Následky se projeví mnohem později a věřte, že vše se vrací jako bumerang. Výchova stylem ať si dítě dělá co chce, musíme pěstovat jeho osobnost, je cesta do pekla.Nebo si vážně myslíte, že se děti rodí s morálním kodexem v genech?

haribo
15.8.2019 17:22

To si hloupá matka neumí poradit s pětiletým frackem?

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip