Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Do Lysé za kulturou, Hrabalem a pivem

Tip na výlet: Do Lysé za kulturou, Hrabalem a pivem

12.8.2019 - redakce Babinet.cz

Lysá nad Labem je středočeské městečko, které se nachází asi třicet kilometrů od Prahy. Jedná se o jednu z perel kraje. Co všechno najdeme v Lysé a jejím okolí?

Lysá má dvě náměstí, obě jsou krásná a starobylá. Památkovou zónu by tady ale nejraději zrušili kvůli možnostem budoucí zástavby, což se místním příliš nezamlouvá.

Úžasný kostel i zámek

Jednou z dominant města je kostel Jana Křtitele. Jedná se o farní kostel, který najdeme na náměstí Bedřicha Hrozného. Postaven byl v 18. století podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky. Ohradní zeď kostela pak obsahuje nádherné sochy různých světců.

Hned kousek nad kostelem na kopečku je pak lysácký zámek. Interiéry zámku však bohužel nejsou veřejnosti přístupné, neboť od začátku šedesátých let slouží jako domov důchodců. Přístupný je však zámek, ve kterém se často odehrávají svatby.

V zahradě najdeme mnoho soch od známého autora Matyáše Bernarda Brauna a Ignáce Františka Platzera. Součástí areálu je potom bývalý Kášter bosých augustiniánů a letní kino, které je veřejností hojně využíváno.

Výlet za Hrabalem

V něm se nejen promítá, ale v létě se zde konají také koncerty nebo divadelní představení. Zámek a jeho bezprostřední okolí jsou dnes považovány za kulturní památky a tím pádem je chrání zákon.

Z Lysé nad Labem se výborně pořádají nejrůznější turistické vycházky i výlety na kole. Jedná se totiž o rovinu, jak by ne, Lysá leží v Polabské nížině. Jedním z nejzajímavějších míst, která zde lze navštívit je pak asi Kersko.

V Kerském lese měl svou chatu známý spisovatel Bohumil Hrabal. Restauraci s názvem Pivnice hájenka tady najdeme dodnes a dodnes si tam můžeme dát divočáka s šípkovou i se zelím a pivo jako křen.

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

foto: cs.wikipedia.org / Zamek ve stredoceske Lyse nad Labem (pohled ze zameckeho parku) Autor: Petr Vilgus

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip