Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás křečové žíly? Co je příčinou vzniku a jak je léčit

Trápí vás křečové žíly? Co je příčinou vzniku a jak je léčit

10.8.2019 - redakce Babinet.cz

Možná i vy trpíte bolestmi nohou, které se stupňují hlavně v proběhlém letním období. Potom možná patříte mezi 40% žen nebo 20% mužů, které trápí křečové žíly neboli varixy. Pouze třetina z nich však vyžaduje léčebný zákrok, ostatní jsou spíše kosmetickou záležitostí Jde o onemocnění poměrně časté. Klinické studie prokázaly, že v evropských zemích je postiženo až 40 % žen a asi 20 % mužů, což jistě není zanedbatelné.

Nabízí se tedy otázka, co je příčinou vzniku křečových žil u tak velkého procenta populace. Významnou roli hraje dědičnost. Jde vlastně o vrozenou méněcennost žilní stěny , která má sníženou odolnost proti tlaku krve. Postupem času dochází ke ztrátě pružnosti cévní stěny, k jejímu oslabení a rozšíření žilního průsvitu. Dalším významným faktorem je obezita. Vyšší postižení ženské populace, asi v poměru 2:1 oproti mužům, má nepochybně hormonální podklad. Nejzávažnějším rizikovým faktorem je těhotenství, kde se uplatňují nejen vlivy hormonální, ale i mechanický tlak zvětšené dělohy na pánevní žíly, který se přenáší i do žil dolních končetin. Význam hrají i hormonální změny v období přechodu /menopauzy/ a užívání hormonální antikoncepce.

Úzká souvislost byla prokázána také s životním stylem. Jde například o pracovní podmínky spojené s dlouhodobým stáním nebo sezením se spuštěnými dolními končetinami, nízkou pohybovou aktivitu, kouření nebo nevhodné složení stravy s nedostatkem vlákniny, způsobující zácpu.

Podle typu postižených žil lze varixy rozdělit do několika skupin. Nejznámější a nejčastěji označované jako křečové žíly jsou tzv. kmenové varixy, postihující hlavní končetinové žíly. Jsou velmi dobře viditelné, jelikož vystupují nad povrch v podobě provazců a uzlů. Bývají klinicky významné, protože jsou spojeny s projevy chronické žilní nedostatečnosti.

Jiným typem jsou tzv. intradermální varixy vyskytující se nejčastěji na vnitřní straně kotníku v podobě nafialovělých, kůží prosvítajících obrazců, připomínajících metličky nebo pavoučky. Tento typ křečových žil má většinou jen kosmetický význam.

Ve spojení s křečovými žilami je nutno se zmínit o termínu chronická žilní nedostatečnost. Jde o soubor příznaků a obtíží pacienta jako je např. bolest, pocit napětí v nohou, pálení, brnění, mravenčení,pocit těžkých nohou, křeče a otoky. Typický je sezonní charakter potíží, které přicházejí zejména v letním období, u žen i závislost na fázi menstruačního cyklu/ maximum potíží v době před menstruací/. V pokročilých stadiích bývají patrné i kožní změny na končetinách jako je zvýšená pigmentace, suchá šupící se kůže, případně ekzém či bércový vřed. Příčinou všech těchto změn je zvýšený tlak v žilním řečišti při porušení funkce žilních chlopní.Tento zvýšený tlak se přenáší až na úroveň kožních kapilár a zde začíná řada procesů vedoucích k nedostatečnému okysličování a výživě tkáně.

V léčbě křečových žil má vedoucí úlohu chirurgické řešení /podvazy, stripping/. Nevýhodou jsou poměrně časté recidivy křečových žil, kdy až 50 % pacientů recidivuje do 10 let po zákroku.

Alternativou chirurgické léčby je tzv. skleroterapie /opich křečových žil sklerotizujícími látkami,které způsobují uzávěr žíly/. Ke sklerotizaci jsou vhodné spíše varixy menšího rozsahu.

Nezastupitelnou roli hraje také kompresivní léčba, což znamená nošení elsatických zdravotních punčoch, které zlepšují tlakové poměry v postižených končetinách.

Medikamentosní léčba skupinou léků, tzv. venofarmak, neovlivní již vyvinuté křečové žíly, ale zmírňuje klinické potíže pacienta s chronickou žilní nedostatečností a hraje významnou úlohu v prevenci onemocnění. Venofarmaka jsou většinou vícesložkové medikamenty obsahující látky přírodního i syntetického charakteru. Mají protizánětlivý účinek, zlepšují průtok krve žilami, zvyšují pevnost a pružnost žilní stěny, odstraňují otok a bolest.

Z přírodních látek mají klíčové postavení například extrakt z Ginkgo Biloby /jinanu dvoulaločnatého/, koňského kaštanu, borůvek atd., které obsahují vysoce účinné látky jako je hesperidin, diosmin, aescin a řadu dalších. Současný trh nabízí řadu medikamentů, ale i volně dostupných doplňků stravy.

Na závěr lze říci, že zásadní význam v boji s křečovými žilami a chronickou žilní nedostatečností má tzv. primární prevence, což znamená předcházení jejich vzniku. Změnou životního stylu a odstraněním škodlivých návyků, aktivním pravidelným užíváním vhodných doplňků stravy můžeme mít naše nohy stále krásné.

 

Zpracováno podle informací MUDr. Martiny Novákové FN Motol

foto: Pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip