Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Mirka (35): Zamilovaná do autisty. Čím to bylo zvláštní?

Mirka (35): Zamilovaná do autisty. Čím to bylo zvláštní?

4.8.2019 - redakce Babinet.cz

Říkává se, že první lásky si pamatujeme navždy. To můžu potvrdit. Všechny další, které přijdou potom, už se totiž nezaryjí do paměti tak silně. Moje první láska ale byla s vysoce funkčním autistou, což jsem hned zkraje nevěděla.

Vysoce funkční autismus, nebo také Aspergerův syndrom. Někdy se tato označení používají jako synonyma. Když prozradím, že jsem kdysi chodila s autistou, samozřejmě si většina lidí představí člověka s mentálním postižením a nízkým IQ. V případě Aspergerova syndromu to tak ale není. I když patří mezi poruchy autistického spektra, mají tito lidé IQ většinou nadprůměrné.

Možná si vzpomínáte na Sheldona z Teorie velkého třesku, anebo Rain Mana. Tyhle postavičky nejsou tak nereálné, jak si možná myslíte. Člověk s AS může být opravdu velmi inteligentní až geniální, ale jeho sociální dovednosti jsou na nule. Může se velmi dobře naučit číst gestikulaci, mimiku, avšak může mít problém s ironií a nadsázkou. Typický člověk s AS si význam slova vyloží doslovně. Časem se však sarkasmus a další komunikační a sociální zvyky naučí rozpoznávat.

Kdybych měla popisovat jenom Aspergerův syndrom, byli bychom tu ještě dlouho. Mnohem zajímavější je moje osobní zkušenost. Řeknu to na rovinu: Pokud nevíte, že váš partner má AS a nevíte, jak se k němu máte chovat, jak na něj mluvit, aby všechno pochopil, tak můžete být ve vztahu velmi nešťastní. Už samotný kontakt „normálního“ člověka a Aspergera může být dost náročný.

Určitě znáte takové ty klasické ženské ujišťovací otázky. Miláčku, nejsem v tom tlustá? Zlato, sluší mi tahle barva? Zlato, jsem nejkrásnější na světě? Miluješ mě? Pravda, dost chlapů tyhle otázky nesnáší, ale většinou vám to odkývou, abyste byli oba spokojení. Jsou to takové malé neškodné lži. Malé komplimenty, které potřebujete občas slyšet. No, tak na tohle jsem mohla s mým přítelem zapomenout.

Zeptat se kluka s AS, jestli jsem nejkrásnější, fakt není dobrý nápad. Řekl mi, že objektivně rozhodně ne a kdyby měl říct něco jiného, bude lhát. A kdyby mi řekl, že mi tahle barva sluší, bude lhát. Tohle přísně logické myšlení mě dohánělo k šílenství…

Dokonce dát si schůzku na veřejném místě občas byl problém. I když jsme společně chodili do restaurací, na procházky nebo do přírody, vzpomínám si na jednu takovou vypjatou situaci. Rodiče u nás doma se hádali několik hodin v kuse. Mojí matce ruply nervy, tak zabouchla dveře se skleněnou výplní a střepy jí malíček odřízly tak, že jí kousek visel jen na kůži. Kvůli těmto hádkám jsem často nebyla moc psychicky v pohodě a tehdy jsem se úplně složila. A tak jsem zavolala příteli s AS, jestli by si se mnou nešel sednout do kavárny. Nešel. Důvodem bylo to, že se mu nelíbilo, že by tam bylo moc lidí. A on se ten den na lidi zrovna necítil. Nelibost veřejných přelidněných míst je také jedním z rysů AS.

Na každém vztahu musí pracovat oba dva lidé, aby dobře fungoval. Jenomže když si nemůžete s druhým ani otevřeně promluvit z očí do očí, je to špatně. Lidé jsou dnes zvyklí všechno řešit přes internet, zprávy, v lepším případě telefon. Ale to v žádném případě nenahradí plnohodnotnou komunikaci. Je to vlastně dost hloupé.

S mým partnerem s AS to bylo ještě horší. Kdykoliv jsme něco měli řešit, zkoušel to přesunout na internetový chat. To bylo jediné místo, kde mohl jakž takž komunikovat. Osobní konverzace proběhly též, jenomže měly jednu chybu. Já jsem byla příliš emotivní a on pro změnu neměl emoce vůbec, nebo tak alespoň většinu času působil. Dal mi ale dobrou radu k našemu vztahu, abych si přečetla knížku komunikace. Odmítl se se mnou bavit do té doby, než si ji přečtu. A tak přibližně skončil náš vztah.

Celou tu dobu během našeho společného vztahu jsem si kladla zásadní otázku. Jestli se tak chová, protože za to nemůže, nebo se tak chová, protože je bezohledný. Dospěla jsem k názoru, že to mohlo být od každého trochu. Na druhou stranu to byla velká láska. Slepá. Taková, kdy si myslíte, že už spolu určitě budete navěky. A až s odstupem času si doopravdy uvědomíte, v jakém že vztahu jste to byli. Přesto na tento vztah vzpomínám v dobrém. Zažili jsme spoustu pěkných chvilek.

Náš kontakt se už naprosto přetrhnul v momentě, kdy si našel přítelkyni. Do té doby jsme si ještě mohli psát. Jakmile ale novou přítelkyni měl, oznámil mi, že už kamarádky nepotřebuje. V rámci logiky to opravdu nemělo chybu.

 

Mirka, 35 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na info@babinet.cz.

Redakčně připravila ŠT

 

ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mandla
5.8.2019 14:28

Mirka viděla AS opravdu jen ve zmíněném seriálu TBBT a z jiného se stejně "postiženým" hrdinou Atypical doslova okopirovala větu: "Jakmile ale novou přítelkyni měl, oznámil mi, že už kamarádky nepotřebuje." Shaldon Cooper nám AS dost zjednodušil a zmýtizoval. Člověk s AS má spoustu pozitivních a inspirujících vlastností. Je, mimo jiné, taky velmi zodpovědný, čestný, má smysl pro humor (opravdu ne ten sarkastický, ale s tím by obecně měli všichni šetřit), opravdový (ne jen ve smyslu že říká pravdu, ale žije v naprostém souladu se svým vnitřním nastavením a přesvědčením), NIKDY nelže a když už se o to pokusí, je neuvěřitelný a sám se nakonec přizná, nadsázku atd. sice těžko rozpozná (pro hlupáka každý hloupý), netřeba se tím trápit, on to o sobě ví a VŮBEC ho to netrápí, takže ho nikdy nelitujte, naopak dokonale pozná hloupost, nenávist a zlo a s takovým člověkem se prostě nebaví. Těžko si hledá přátelé, když je má, je loajální a pro jiné je neopouští. Nevím jak s ním mohla "Mirka" zažít opravdu velkou lásku, když s ním nikdy nevedla plnohodnotnou konverzaci z očí do očí, jak píše. Naopak, právě konverzace s ním jsou plnohodnotné a obohacující. A emoce, milá paní, nemá psychopat.

Ely
5.8.2019 15:50

No, paní Mirko, ujasněte si, co vlastně chcete říci. Celkově mám pocit, že jste si svého přítele s AS vymyslela, anebo okopírovala Sheldona, ale tedy dost nekvalitně. Mám jednoho muže s AS v blízké rodině a shodou okolností má AS muž mé nejlepší kamarádky. U obou sedí jako přes kopírák to, co napsala Madla. Zato vaše melodrama je trochu podivné.

Nocturmas
5.8.2019 16:35

Osobně nikoho s AS neznám, ale zamyslel jsem se nad těmi ženskými ujišťováními otázkami: Jsi nejkrásnější žena, kterou jsem za posledních 30 minut viděl. Jsi první holka, se kterou jsem měl intimní poměr a miluji tě tedy jako doposud žádnou jinou. V těchto šatech máš stejnou váhu jako v kterýchkoliv jiných. Oko je nejcitlivější na elektromagnetické záření vlnové délky 555 nm (540 THz), to znamená, že kterákoliv jiná barva, defloruje vnímání tvých kontur s daleko menší intenzitou.

Kura
14.8.2019 16:28

Mám pocit, že tenhle příběh je o začátku až do konce vycucaný z prstu. Ta ŠT, co to "redakčně připravila" se nesetkala s aspergerem ani omylem. Zřejmě viděla pár dílů Teorie velkého třesku, ale vůbec nepochopila, o čem AS vlastně je.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip