Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Znáte Bellu a Sebastiána? Tohle vás možná překvapí!

Znáte Bellu a Sebastiána? Tohle vás možná překvapí!

1.8.2019 - redakce Babinet.cz

Seriál Bella a Sebastián z roku 1965 o přátelství chlapce Sebastiána a fenky pyrenejského horského psa Belly se v dětství zapsal do srdcí mnohých z nás. Autorka nesmrtelné knižní předlohy Cécile Aubryová se narodila 3. srpna 1928 v Paříži jako Anne-José Madeleine Henriette Bénardová v rodině počítané mezi vysokou buržoazii. Její otec Lucien byl specialistou na likvidaci společností a matka Marguerite se zabývala egyptologií.

A co ještě o Cécile, Belle a Sebastiánovi možná nevíte?

-          Cécile Aubryová začínala svoji kariéru jako tanečnice a chodila na hodiny herectví. Ve svých 20 letech podepsala smlouvu se společností 20th Century Fox. Průlom v kariéře jí hned následujícího přinesla role ve filmu „Manon“ (1949) režiséra Henri - Georges Clouzota z roku 1949, který dostal Zlatého lva na festivalu v Benátkách. To jí přineslo hlavní úlohu vedle Tyronea Powera a Orson Wellese ve filmu „The Black Rose“ (Černá růže) amerického režiséra Henry Hathawaye z roku 1950. Její debut jako zahraniční herečky byl velmi nadějný a 26. června 1950 se objevila na obálce prestižního amerického společenského časopisu LIFE.

-        Výrazný výkon podala ve filmu „Barbe-bleue“ (Modrovous, 1952) režiséra Christian-Jacquea z roku 1952, jednom z prvních francouzských barevných filmů. Krátký čas byla hvězdou Hollywoodu, podepsala lukrativní kontrakt se společností 20th Century Fox, zaměstnávala své rodiče v reklamním týmu a pravidelně se objevovala ve francouzských filmových magazínech jako příklad dokonale smíšené francouzsko-americké ženskosti.

-        Její filmová kariéra byla bohužel krátká. Přerušilo ji šestileté utajované manželství se Si Brahimem El Glaouim (1920 – 1971) prvorozeným synem marrákešského paši, za kterého se provdala roku 1956. Téhož roku porodila syna - budoucího herce a režiséra Mehdiho El Glaoui, jehož otec umírá v roce 1971.

-         Odchod do filmového důchodu oznámila v roce 1959. S velkým úspěchem potom pokračovala v psaní dětských knih, jichž celkem napsala padesát, a z nich odvozených televizních scénářů Popisuje v nich dobrodružství, které by chtělo zažít asi každé dítě, i neobvyklá přátelství mezi nimi a zvířaty. Jejím nejznámějším dílem se stala právě knížka Bella a Sebastián poprvé vydaná roku 1965.

-        Jeho hlavní hrdina, Sebastián, musí bojovat s předsudky okolí z toho důvodu, že jeho matka, která zemřela při jeho porodu, byla Romka. Jeho příběh Cécile psala přímo pro svého syna, kterého pak nechala obsadit do prvního, dnes ji legendárního, televizního zpracování tohoto příběhu.

-        Jejím druhým nejslavnějším příběhem je „Poník Poly“ o přátelství chlapci Pascala a cirkusového poníka. Hlavní roli v obou seriálech ztvárnil její syn, Mehdi El Glaoui (zvaný „Mehdi“).

-        V době uvedení seriálu Bella a Sebastián propuklo hotové šílenství, pokud jde o „Bellu“. Hodně lidí si přálo mít právě takového psa, bez ohledu na to, že toto plemeno se se svou výškou až 80 cm v kohoutku a vahou až 50 kg nehodí do městských bytů, i sám dává přednost pobytu venku a potřebuje pevné vedení a důsledný výcvik. Nepomysleli ani na to, že všichni filmoví psi jsou tak úžasní proto, že je obvykle hraje několik různých zvířat, z nichž každé zvládá něco jiného.

-        Na rozdíl od mnoha jiných dětských filmových hvězd Mehdi El Glaoui i v herectví pokračoval i v dospělosti a je také režisérem a scénáristou. Pokračuje tak ve stopách své matky, která zemřela 19. července 2010 v Dourdan ve Francii na rakovinu plic.

Napsala: Jitka Lenková

Zdroj foto: IMDb, youtube, wikipedie, Česká televize

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip