Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak chytře a efektivně ušetřit za energie

Jak chytře a efektivně ušetřit za energie

16.7.2019 - redakce Babinet.cz

Účty za energie jsou stále vyšší a vyšší. Prozradíme vám, jak se vyvarovat základních chyb, čím se řídit při koupi nového spotřebiče a proč vytahovat nabíječku ze zásuvky, když ji zrovna nepoužíváte.

Udělejte audit spotřebičů

Lednice, mrazáky, pračky a sušičky starší 12 let se vyplatí vyměnit za nové s nižší spotřebou. V tomto případě se vám investice vrátí. Spotřebiče, které pravidelně používáte nenechávejte uspané nebo v pohotovostním režimu, ale vždy je vypněte. A ještě jeden malý trik. Vytahujte nabíječku ze zásuvky, i když zrovna nenabíjíte, protože i během zdánlivé nečinnosti odebírá watty, které jen přeměňuje na teplo.

Pečlivě sledujte štítky

Každý elektrospotřebič musí být vybaven speciálním štítkem. Označení A je nejúspornější, nejvíc naopak spotřebuje výrobek označený písmenem G. Pokud se rozhodnete koupit si nový spotřebič, měl by to být jeden z prvních faktorů, na které se při výběru zaměříte.

Budiž světlo

Pokud odcházíte z místnosti, zhasněte. Vyměňte staré klasické žárovky za úsporné LED žárovky nebo zářivky. ,,Obecně lze doporučit používání spotřebičů s vysokou účinností, nejen LED světel, ale i „bílých" spotřebičů. Důsledné zhasínání (pokud se nepodaří mít osazena světla s pohybovým čidlem a automatickým zhášením) a „vytahování ze zásuvky" zejména externích nabíječek, el. rychlovarných konví nejen šetří elektřinu, ale je důležité i z hlediska bezpečnosti....” říká Ivan Noveský, předseda Institutu pro energetiku.

Udržte teplo

Nejprve zkuste těsnění všech oken a dvěří. V zimě pravidelně větrejte. Topení nezastavujte nábytkem ani jinými doplňky. Pokud odcházíte z domu, zatáhněte žaluzie a závěsy. V létě tyhle starosti řešit nemusíte a v zimě by náklady, díky příznivým teplotám, mohly zůstat podobné. Za topení naopak lidé mohli díky mírné zimě ušetřit. Někteří mohou očekávat vrácení přeplatku v řádu stokorun. Uplynulá zima totiž podle Teplárenského sdružení patřila k nejteplejším v poslední dekádě. Spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody vloni meziročně klesla až o osm procent.

  

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Kajojinka
16.8.2019 14:21

Ohledně nových spotřebičů, jak s nimi zacházet nám docela dobře poradil energetický poradce od Bohemia energy, člověk by řekl, že se zabývají jen dodávkami, ale my jsme u nich našli člověka, který nám byl schopný a ochotný poradit i ohledně vedení naší domácnosti, takže jsou docela multifunkční.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip