Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na zahrádce bojovat se suchem

Jak na zahrádce bojovat se suchem

11.7.2019 - redakce Babinet.cz

Sucho, to je strašák, který v současné době dává zabrat ne jednomu zahrádkáři Neprší dostatečně a zásoby vody pomalu docházejí. Letos už to nejspíše nedoženete. Nicméně je nejvyšší čas udělat něco pro to, aby na tom zahrádka byla v příštím roce lépe.

Za prvé má smysl pořídit velké nádrže na vodu, do kterých si, až bude lépe, nachytáme dostatečné množství „dešťovky“ do zásoby tak, abychom měli čím zalévat.


Členitost terénu

Další podstatnou a důležitou věcí je členitost terénu a dostatečné množství stínu. Jednoduše je zapotřebí, aby zahrádka byla rozdělená množstvím terásek, skalek a údolíček.

Velké, dlouhé pásy záhonů jsou také na škodu. Holá plocha přitahuje slunce, vysychá a rozpaluje se. Takže podobně jako když v městě stříhají trávníky na centimetr a ty jsou pak podobně horké jako budovy, budeme mít na zahrádce horké a rozpálené záhonky, které, pokud zalijete, jen zasyčí a voda bude ta tam.

Květiny je lepší pěstovat v pásech trávy a tak pospolu, aby na zahrádce bylo minimum ploch s holou hlínou. V zelených plochách lze pěstovat i zeleninu. Navíc když ráno a večer padá rosa, lépe se tam vysráží a rostlinky zalije.

Stín a méně náročné rostliny

Určitě pomohou také stromy nebo ozdobné keře, které poskytnou stín. Zahrádku je také vhodné doplnit jezírkem. Pokud budete kopat dostatečně hluboko, tak můžete narazit na spodní vodu, kterou se naplní, případně jej můžete udržovat vodou přivezenou. Nepočítejte s tím, že budete mít kdo ví jaký rybník, ale malé jezírko je pro ekosystém výhodný.

Zapomeňte na rostliny, které potřebují velké množství zálivky. Choulostivými rostlinami je třeba salát, květák nebo kedlubna. Volte méně náročnou zeleninu, která nepotřebuje dennodenně vodu.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.