Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Popálené, nebo opařené dítě. Jak podat první pomoc

Popálené, nebo opařené dítě. Jak podat první pomoc

7.7.2019 - redakce Babinet.cz

Pro malé děti je svět dospělých plný nástrah. Když zvážíme jejich vitalitu a touhu poznávat, není divu, že nejčastějším důvodem jejich hospitalizace jsou úrazy. K jedněm z nejhroznějších pak patří rozsáhlé popáleniny.

Těmi, kdo poskytují první pomoc popálenému nebo opařenému dítěti, bývají nejčastěji rodiče. V prvé řadě by dítě měli odstranit z dosahu zdroje tepla. Je nutné co nejrychleji uhasit oděv, nejlépe vodou, ale i povalením na zem a vyválením nebo udušením ohně přikrývkou. Pozor, použitá tkanina by neměla být z umělého vlákna, mohla by se totiž přiškvařit na kůži.

Každá popáleniny velice bolí a právě bolest může ohrožovat dítě rozvojem smrtelného šoku. Takže hlavní zásada při první pomoci je chladit povrch těla studenou vodou (nejlépe 15 až 20 min). Chladná voda může zmírnit rozsah následků. V tomto případě se nemusíme bát použít vodu z přírodního zdroje, znamená to, že nemusí jít o zcela čistou vodu.

Před rodiči může vystat i problém, co s oděvem. Šaty nasáklé horkým olejem nebo vodou musí z těla dítěte co nejdříve pryč nebo je alespoň zchladit. Obecně ale platí, že oděv by se neměl z dítěte strhávat násilím. V opačném případě se může poškodit už tak postižená kůže. Pokud to jde, je vhodné sundat i prstýnky a náušnice. Na nateklém a popáleném prstě může kroužek z drahého kovu stlačit cévy a zamezit cirkulaci krve.

Je vhodné připomenout skutečnost, že první pomoc se musí poskytovat tak, aby nebylo ohroženo zachráncovo zdraví. Nakonec postiženému můžete pomoci jen pokud jste zcela fit. Je dobré si také uvědomit, že stejnou paseku jako oheň nebo horké tekutiny působí i sluníčko. I tyto popáleniny mohou být takového rozsahu, že patří do rukou lékaře.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip