Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ochraňte sebe a svou zahradu před hmyzem. Jde to i bez chemie

Ochraňte sebe a svou zahradu před hmyzem. Jde to i bez chemie

4.7.2019 - redakce Babinet.cz

Před nežádoucím hmyzem se v létě můžete účinně ochránit i bez chemických prostředků, které nejsou zdravé jak pro vaše tělo, tak pro životní prostředí. Připravte si nezávadné a účinné přírodní repelenty proti hmyzu všeho druhu sami doma.

Citrónová šťáva

Nejčastějším letním narušitelem rodinných domů, ale i bytů, bývají mravenci. V domácnostech vyhledávají sladkosti a mnohdy se vyskytují tam, kde jsou mšice. Mravenci vyhledávají mšice, které jim poskytují potravu ve formě medovice z rostlin. Jeden z tipů je vymačkat kapky citrónové šťávy na jejich cestičky.

Hřebíček s francovkou

Další a velmi účinný tip je hřebíček s francovkou, který je více univerzální než citrónová šťáva. Takový repelent ochrání vás i vaši domácnost před dalším dotěrným hmyzem jako jsou komáři, moli nebo i dokonce klíšťata. Stačí promazat pokožku pár kapkami repelentu a klíšťata se vám budou vyhýbat obloukem. Nemusíte se bát tento přípravek aplikovat i na děti. Obsahuje pouze přírodní suroviny a víte, jaké přesné složení obsahuje, díky samovýrobě.

Do 200 ml francovky dejte 30 kusů hřebíčku a nechte v uzavřené nádobě odstát alespoň jeden týden. Poté získáte právě zmiňovaný účinný repelent proti hmyzu.

Libeček s pelyňkem

Nestihli jste se ubránit před dotěrným hmyzem? Postižená místa jsou citlivá na záněty, proto byste si jich neměli všímat, přestože dost svědí. Existuje mnoho mastiček, které ulevují od pocitu svědění a zabraňují případným infekcím v místě, ale většina z nich jsou na bázi chemického složení.

Stačí si pouze podrtit listy libečku a pelyňku, které budou mít stejný účinek jako jiné chemické mastičky. Nadrcenou směsí potírejte postižená místa a úleva se dostaví ihned.

Rostliny jako ochranná bariéra

Některé rostliny mají schopnost hmyz odpuzovat. Proto je dobré takové rostliny zařadit do svých záhonků. Můžete takto velmi rychle zredukovat mšice, ploštice či slimáky. Jiné rostliny zase mají schopnost odpudit komáry. Taková ochranná bariéra se bude hodit hlavně při večerním grilování.

Na komáry velmi účinné působí eukalyptus a šanta kočičí. Proti mšicím lze účinně využít lichořeřišnici, saturejku nebo dokonce pažitku, fenykl a rozmarýn. Pažitku můžete vysázet v okolí stromů a keřů, které jsou náchylnější k napadení. Rozmarýn vysaďte hlavně mezi zeleninové záhonky, například jako jsou mrkve, okurky, fazole či zelí. Pelyněk odpuzuje ze zahrady hmyz a účinně bojuje i s mandelinkou bramborovou.  Levandule je známa jako účinný odpuzovač proti molům, avšak málo kdo ví, že ji lze také využít i na zahradě. Levandule nevoní především býložravým plošticím, které často parazitují na rostlinách.

 

Napsala Michalela Procházková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.