Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Iveta (39): Mého přítele nemá nikdo rád. Prý je to všeználek

Iveta (39): Mého přítele nemá nikdo rád. Prý je to všeználek

28.6.2019 - redakce Babinet.cz

Když jsem zůstala po rozvodu sama s dvěma dětmi, svět jsem viděla ve smutných barvách. Můj bývalý manžel mě dlouhá léta trápil, podváděl a nakonec lehce týral, takže moje psychika na tom nebyla dvakrát nejlépe. Trvalo mi rok a půl, než jsem se od onoho rozvodu nadechla a začala vnímat, že existují i jiní muži. Měla jsem pár nevydařených krátkodobých vztahů, ale cítila jsem, že to není ono. Na seznámení těch mužů s dětmi nikdy nedošlo. Mým dětem je deset a sedm let. Takže už jsou dost staré na to, aby vnímaly, koho jim maminka vodí domů. A to jsem nikdy nechtěla, představit jim někoho, kým si nejsem jistá. Před pár měsíci jsem však potkala muže, který je v mých očích úžasný. Imponuje mi, máme se rádi, máme společné cíle i názory. Představila jsem jej tedy svým dětem. Ani ty s ním nemají problém. Ale moje okolí mého současného partnera nesnáší. Prý je to všeználek a všem leze na nervy.

Moje vlastní máma ho nemůže vystát. Stejně tak moje dvě sestry a bratr. Nemají ho rády ani moje kamarádky, ani jejich manželé. Ani s lidmi v domě můj přítel příliš dobře nevychází. Jde o to, že můj partner je studovaný člověk a jeho pole působnosti je opravdu široké. On opravdu spoustu věcí ví, zná, vyučuje a současně má načteno. Moje děti milují, když jim Vít něco vypráví, ale dospělému okolí je to trnem v oku. Nikdo s námi nechce chodit třeba na zahrádku na pivo, nebo na koupaliště, na výlety s dětmi. Nebaví je prý poslouchat, jak pan dokonalý všude byl a všechno zná. Ale já naopak jeho znalosti obdivuju. Už zase si připadám jako mezi mlýnskými kameny. Moje kamarádky mě hodně podržely, když jsem se rozváděla, ale teď jsme se odcizily. Stejně tak je to s mou rodinou. Všichni mi dávají stejnou odpověď. A to tu, že muž, kterého mám vedle sebe, má v sobě něco, co já nevidím. Varují mě, abych nedopadla znovu špatně. Celá situace mě znervózňuje a už zase se nade mnou stahují mraky.

Iveta, 39 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

archivar
29.6.2019 10:12

Je to neuvěřitelné, že kvůli všestranný m znalostem Vašeho přítele se Vaši blízcí a přátelé odcizují. Asi to dělá tato doba. Není to tak dávno, kdy si lidé naopak vážili a obdivovali takto vzdělaných lidí. Já mám sice pár dobrých přátel, kterým nevadí, že mám také znalosti z různých oborů, ale je faktem, že těžko hledám partnerku. A to se nijak nepředvádím svými znalostmi. Jenže je fakt, že doba se změnila. Dnes nezáleží na znalostech, ale na majetku. Člověk může být úplně blbý, hlavně když má tučné konto. Je to chucpe.

Kachna pečená
29.6.2019 10:45

S Archivarem nesouhlasím. Já mám chytré a vzdělané muže ráda a všichni mí partneři museli mít vždycky něco v hlavě :-). Takže jistě nejsou všichni (všechny) stejní. K Ivetě: Kdyby remcal jeden, dva lidé - mávla bych nad tím rukou. Ale když mimo Vás a dětí (které jsou snadnoí manipulovatelné) se všichni kolem shodnou, že s ním není vše v pořádku, poslouchala bych. Už jednou jste domů dovedla muže, který Vás kdysi také jistě okouzlil, ale vyklubal se z něj tyran. Bohužel, hodně žen má sklony opakovat svou chybu. A snaha vše vědět nejlépe, všechny kolem poučovat bývá často prvním příznakem snahy obět izolovat, nenápadně jí vštípit, že bez něj je nula apod. Takže držím pěsti a méně lásky a více opatrnosti.

normální chlap
29.6.2019 11:09

Pár takových taky znám. Občas jsou opravdu vzdělaní, se širokými zájmy a to co říkají je správné a podložené, pak všechna čest. Ovšem většinou takoví lidé znalosti jen tak předstírají, ke všemu sice něco řeknou, zdánlivě odborným jazykem, ale zpravidla chybně. Slabší povahu jsou ovšem snadno schopní přesvědčit o tom, že jsou génius renesančního typu :-) Lidé, kteří je prokouknou, je zpravidla nemůžou vystát, zvlášť pokud mají tendenci své "hloupé a nevzdělané" okolí pořád poučovat. Nemůže to být tenhle případ?

brejlovec
29.6.2019 11:45

Pozice bílé vrány není jednoduchá. Mám jedno takové tušení. Váš partner je inteligentní muž. Třeba i velmi přátelský. Máte ho ráda (neopouštějte ho, pokud to půjde). Jenže mezi ostatní se už zapsal negativně. Třeba proto, že hodně povídá a málokoho pustí ke slovu. Nevím. Ono je velice těžké odhadnout, jak se má váš partner ostatním přizpůsobit. Má víc mlčet (naslouchat druhým) nebo víc povídat? Má svou inteligenci oproti jakémusi normálu projevit víc (zase všechno ví), nebo míň (dělá ze sebe hloupého)? A v této chvíli je obzvlášť těžké se o to začít snažit, protože ať bude dělat cokoliv, tak okolí, které ho nepřijalo doposud, ho nepřijme ani pak. Proč ho nemá ráda vaše máma? Umí s dětmi udělat školu (domácí úkoly, učení)? Umí pomoci s obědem, úklidem? Je docela možné, že matky mají tušení, že se s ním dobře mít nebudete, že mu budete sloužit. Důvody mohou být všelijaké. Pokud je tedy partner přizpůsobivý, tak to chce asi ještě trochu času a trpělivosti. To je můj názor.

ilona97
29.6.2019 12:10

Tak záleží, zda je opravdu znalý a nebo je to jen mluvka, která sice ke každému tématu má svůj názor, ale jsou to blbosti a defakto nic neví, jen plácá. Takové to, všechno vím, všechno znám a všude jsem byl, dokonce 2x.

Pavel S.
29.6.2019 12:14

Vzdělání či vysoká hodnota IQ jsou "prostým" lidem často trnem v oku, zvlášť když nejdou ruku v ruce s vysokým EQ (emočním kvocientem). Vybočení z průměru společnost netoleruje, takže je na tom často stejně hlupák jako vzdělanec. Oběma se majoritní společnost posmívá a vyhýbá. Osobně jsem na tom podobně jako zde popsaný přítel paní Ivety. Vysoké IQ, vzdělání, navíc jsem abstinent a nekuřák, a co je horší, dokonce jsem i manuálně zručný, umím vařit a s chutí se pouštím do všemožných aktivit veden myšlenkou "Homo sum; humani nihil a me alienum puto". Jeden rozdíl tu ovšem bude, pokud se nejedná o něco zásadního, tak raději mlčím nebo informace dávkuji po kapkách. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že většina lidí má s rozumem, pravdou a logikou problém. To samé platí též pro vkus či morálku. Nemá cenu to široce rozebírat, dá se říct, že celý problém docela vystihuje citát Ludwiga Feuerbacha: "Čím více roste naše známost s dobrými knihami, tím menším stává se okruh lidí, s nimiž toužíme obcovat (stýkat se, jednat)."

ilona97
29.6.2019 12:14

Hlupák má vždy ke všemu co říct, skutečný inteligent si většinu věcí nechá pro sebe a teprve když se ho někdo třeba zeptá tak se rozpovídá. A když jiný o daném tématu mluví nesmysly, nemá potřebu ho opravovat nebo mu vyvracet jeho pravdu, protože ví, že stejně nemůže vyhrát. Hlupáka je jednodušší nechat hlupákem, inteligent se ho nesnaží předělat neb ví, že je to škoda sil, energie, úsilí a nervů.

Jirka Černý
29.6.2019 12:54

Proboha Iveto utíkejte jak to jen jde! Znám několik velmi vzdělaných lidí s kterými je radost pokecat a rozšířit si obzor, do této kategorie ale tihle otravní všeználci nepatří. Ono to totiž vůbec nejni o vzdělání všeználky máme i v dělnických profesích a jak říkáme ten hubou dokáže cokoli na světě. Pokud okolí našlo takřka schodně odvahu pošlapat vám růžové brýle je to fakt vážné. Je možné že máte tu vzácnou vlastnost takového člověka snášet ale maji ji vaše děti?

Ely
29.6.2019 13:29

Je rozdíl, jestli je někdo sečtělý, moudrý a vzdělaný, a jestli je někdo sečtělý, vzdělaný a neustále poučující :D. Němčina má pro toto dva krásné výrazy. Klugscheisser a Alleswisser :). Zajímavé, že ho nesnáší celé dospělé okolí. Pochybuji, že se všichni domluvili a snaží se vám překazit štěstí. :) Možná to fakt bude v tom, že je váš přítel ten typ člověka, co všechno zná, všechno viděl, všude byl a někde i dvakrát :D. Dětem to samozřejmě nevadí, ale dospělým lidem, kteří už mají své názory, takový typ protivného chrliče pouček, většinou nevyžádaných rad a správných názorů vadit bude. Já bych si tak tipla, že máte růžové brýle a skutečně nevidíte to, co budete shcopna vidět tak za 10 let s takovýmto chlapem. Spíše, jestli pak ovšem zase nebudete trochu týraná, třeba kvůli tomu, že je ON tak inteligentní, úžasný, sečtělý, nejlepší, bezvadný...a vy ne. (Předjímám, co byste se mohla dozvědět).

kolcava
29.6.2019 14:01

Iveto, důvod "že je všeználek" jste použila vy. Možná proto, že se vám pro zveřejnění svého problému zdálo nejlepší použít něco vysoce kladného (je vzdělaný v mnoha oblastech). Vaše okolí má k odmítání vašeho přítele možná i jiný důvod, který si vy ve skutečnosti nechcete připustit a nechcete ho slyšet - a proto jste nám ho ani nemohla sdělit. Např. že nerespektzuje nikoho kromě sebe sama, že je narcistický, anebo že je silný manipulátor. Zaujalo mě, že píšete, že nedokáže vyjít s nikým (tedy, s kým nemá milostný a intimní poměr, koho touto cestou nemůže ovládat). Dokonce ani s lidmi v domě. Na vašem místě bych byla velmi opatrná a počkala, až se vzepětí vašich hormonů po dlouhé době bez vážnější známosti a bez pravidelných intimit usadí. Pokud jste si do života pustila sebestředného manipulátora, který vás izoluje od okolí (a to asi ano, když nevychází s nikým), zničíte si jak svůj život, tak další fázi dětství svých synů. Dejte tomu čas.

Dinomiro
29.6.2019 14:54

Dobrý den ani jsem psát nechtěl,ale když tu čtu citáty lidi kteří hodnotí druhé a ani je nepoznali, tak Vám Radim ty neposlouchejte. Život je krátký a pokud jste šťastná , tak si to užívejte . Utvořena si nové známé a nebo přebere známe od přítele. Já měl stejný příběh vše co píšete ženy přátelé nemáme žádné ,tchyně a svagrovś semnou mluvili až po 10letech manželství . Žena převzala mé kamarády, kteří ji miluji a všeje ok. Teď máme 4 zdravé syny 14 let manželství a vše je ok. Nevěstě hlavu a vzhůru užívat si štěstí . Nikdo nemá rad ego a inteligenci když je vyvážená . Pokud chcete přátelé hlásím se a bude mě potěšením . Miroslav

brejlovec
29.6.2019 15:31

Paní Iveto, teď malinko obrátím. "Nemají ho rádi..." Co to znamená? Můj bývalý kolega je opravdu moc hodný i inteligentní člověk s obecným rozhledem, ženatý, teď v důchodu. Ovšem jeho vyprávění od Adama... Zpočátku poslouchám, ale po 2 minutách prostě vypínám. Pak zase zapnu a na konci jeho vyprávění (v průměru asi 10 minut) nějak zhodnotím, pokud ode mě očekává nějakou reakci. I práci svou ovládá dokonale, pracovní problémy vyřeší s nadhledem..... Tedy ne, že bych ho měl či neměl rád, ale nevadí mi, ačkoliv jeho přítomnost přímo nevyhledávám. Ovšem imponuje kolegyni, které - podle mého - moc inteligence darováno nebylo. Nemám na mysli ani srovnání s Vámi a ani to, že by měla s ním nějaký poměr. To ne. Ani jedno ani druhé. Jen to, že mně třeba nevadí, jinému vadí a kolegyně má velkou radost, když ho vidí. Tedy to, že mnozí v okolí Víta nemají rádi, může znamenat, že v jeho přítomnosti sice vydrží,ale jsou raději, když ho nevidí. Nebo neslyší. A ještě jedna věc. Věřím, že ho naprosto převálcujete svým EQ. Někdo to už tady napsal. Zkuste toho využít a tvarovat ho podle sebe. Dá se obměkčit? Ale může to být i jinak. Řekli vám ostatní, co jim na něm vadí? Může to být i to, co zde píší ostatní. Já však vycházím z toho, že Vám není 20 a že to není Vaše první známost.

Mandla
29.6.2019 19:17

Chytrého a vzdělaného člověka můžu poslouchat hodiny, záleží na podání. Já mám v rodině taky vseznalka, jen se jí říká ředitelka zeměkoule:) Chytračí ( je VŠ a přehled určitě taky má o ledas čem), jen to podání je šílené, nadhodí otázku, nestačíte říct ani slovo a už skáče do řeči a vede si svůj monolog, nebo se v polovině vašich slov zvedne a odejde, nebo začne zase o něčem jiném. Nechápu proč mě vůbec oslovuje??! Vědí to o ní všichni, ale v rámci rodiny s ní hovory neukončují, nikdo ji nevyhledává, ale ona se dokáže vnutit všude, kde myslí, že ji známost něco přinese. Přátele si ale neudrží. Dává najevo že její názor je jediný správný, o jiný se vlastně ani nezajímá. Pokud je tedy váš přítel typ takovéhoto chytráka, nehledě na rozhled a vzdělávání, vašim přátelům se nedivím. Naše ředitelka zeměkoule je ale jinak neškodná, teda minimálně pro mě, protože kontakt s ní omezuji na nezbytné minimum. Proto se divím, že vám to vaší přátelé řekli tak jasně a narovinu, a tak myslím, že v tom bude ještě něco víc. Poznali v něm manipulatora?psychopata? Jinak si to nedokážu vysvětlit. Asi si s němi promluvte, ať jsou víc konkrétní, a zkuste pochopit co mu v týkají. Kdyby to říkal jen jeden, ale všichni?!

chlapoland
30.6.2019 11:30

Ženy mají obecně problém něco/někoho posoudit objektivně. Takže dotyčná paní to prostě "nevidí": Chytrolín až za obzor, s egem 10 metrů vysoko, všude byl a všechno zachránil, a samozřejmě nic není nikdy jeho chyba. Bude se do krve obhajovat, že on nepochybil, on je dokonalý. Tak u takovýchhle frajerů mám vždycky 2 možnosti: pokud se mohu vytratit bez pozdravu, udělám to. Anebo, pokud jsem nucený ho poslouchat, a postupně se nasírám, začnu vidět rudě a následuje můj prolog zakončený pěstí. Paní má prostě problém vidět ho objektivně. Protože chytrý chlap, který má něco v hlavě, to nedemonstruje popsaným způsobem. To udělá jen svatý pablb. Na druhou stranu chápu že paní má za sebou několik nepodařených vztahů a nechce být sama, to je přirozené. Věřím, že rozpozná ten správný moment.

kalupinka
30.6.2019 19:28

Jedna věc je, hodně toho znát a umět a druhá, otravovat druhé řečmi, na které není nikdo zvědavý. A to umějí i blbci. Nejen lidé sečtělí. Mému bývalému příteli stačilo, když jsme před ním řekli, že chceme koupit vnoučeti .... něco, je jedno co....a on, ač vnouče neměl, začal radit a posílat nás do jistého obchodu pro určitou značku. Vyslechli jsme to a udělali po svém. Jeho reakce? No teď si teda připadám jako blbec. To nemusíš. Zněla má odpověď. Nepochopil.

Ely
30.6.2019 20:39

Dnes jsem si na tento příběh ještě jednou vzpomněla, když jsem uviděla na Facebooku tohle: Můj psycholog: "Co kdybyste..." Já: "Co kdybychom." Psycholog: "Co KDYBYCHOM si popovídali o tom, proč nemáte žádné kamarády." :D Hned jsem si vzpomněla na přítele z tohoto příběhu:). Jestli to třeba není podobný problém :).

normální chlap
1.7.2019 12:32

Ely: dobrý, to jsem neznal :-) :-) :-)

noral
1.7.2019 12:34

.Pokud vám a vašim synům pán vyhovuje,nechápu proč byste měla dát na řeči vaší rodiny a známých.Pokud vy nevidíte to co vidí vaše okolí,jistě to uvidíte za nějaký čas.

Damián
1.7.2019 15:39

¨Važte si těch chvil, kdy si rozumíte a máte se rádi, na okolí nehleďte.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip