Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Co dělat, když slyšíte kroky za sebou

Co dělat, když slyšíte kroky za sebou

28.6.2019 - redakce Babinet.cz

Pokaždé, když se ocitnete na ulici sami, začnete více vnímat zvuky kolem sebe. Jakmile zaslechnete kroky za sebou, tak se začnete ptát sami sebe co teď. Mám zrychlit a poslouchat, jestli osoba za mnou také zrychlí nebo se mám ohlédnout ? Když se ohlédnu neprozradím na sebe, že se bojím a tím se ohrozím? Nebo mám raději začít utíkat?

Tyto a další otázky přicházejí na mysl a marně se na ně hledá odpověď.

Co útočníka přesvědčí k přepadení? Odpověď je příležitost! Nedávejte útočníkovi příležitost k přepadení tím, že se neotočíte a tudíž nebudete moci popsat policii popis pachatele. Jakmile si je útočník jist tím, že jste ho viděli, tak pouhý tento fakt ho může odradit od přepadení. Proto se vždy podívejte za sebe. Kdyby se přece jenom k útoku rozhodl, tak nemůže využít momentu překvapení. Dřív než vás chytne, tak se k útočníkovi otočte čelem s rukama před sebou a braňte se. Útočník musí nejdřív překonat vaši obranu, než se dostane k tělu a to není tak snadné, když se budete bránit aktivně. Navíc můžete v průběhu napadení křičet o pomoc. To ho také může znejistit a útok vzdát. Podrobnější popis jak se bránit z pozice čelem k útočníkovi, jsem popsal v článku "Jak začít se sebeobranou". Pak je tu ještě jeden možný způsob napadení a to ze zálohy, kdy jsme útočníka neslyšeli a on nás napadl zezadu. Útoky ze zálohy jsou zákeřné a většinou nás tím v první chvíli zaskočí. To ale neznamená, že nemáme šanci na obranu. Útočníci používají nejčastěji tento tip útoku: útočník nás zezadu chytne za pas, tak abychom měli ruce také sevřené v jeho pevném obětí. Pak nás může odtáhnout do auta nebo mimo cestu, tam kde není nikým rušen a kde bude chtít dokončit útok.

Nesmíme se nechat zavléci do auta či mimo cestu. Nesnažte se rozevřít objetí, nemáte na to sílu ani čas. Raději zraňujte útočníka na citlivých místech jako je např. rozkrok. K tomu použijte volné části rukou, předloktí a dlaně. Bouchejte do rozkroku nebo trhejte. Hlavně nesmíte zpanikařit a ztuhnout či se jen spírat proti jeho sevření, tímto by jste se neubránily. Po několika úderech útočník povolí sevření a máte šanci se protočit uvnitř jeho obětí čelem k němu, současně se pokusit dlaněmi udeřit do obličeje a kopat koleny do rozkroku. Můžete použít k útoku i lokty, kterými zraňujete obličej nebo krk útočníka. Jakmile útočník spadne na zem a dále se už nesnaží na vás útočit, tak utečte do bezpečí. Máte-li pocit, že útočník bude po vaší úspěšné obraně potřebovat lékařskou pomoc, tak jí můžete zavolat vy, ale z berpečí. V žádném případě se nevracejte samy k útočníkovi, nechte to na odborníky. Je dobré vše také oznámit policii. Útočník toho může na svědomí mít víc a tímto pomůžete dopadnout hledanou osobu.

Ženy se raději spoléhají na to, že útočníkovi utečou a nebudou se muset bránit. Já radím ženám, aby se naučily přesto bránit, protože ne vždy jsou ideální podmínky na běh. Těm ženám, co se podařilo utéct, většinou měly na nohou boty vhodné pro běh. Také počasí nemusí být na vaší straně. Obzvlášť v zimě se špatně chodí, natož utíká.

I když by byly ideální podmínky na běh, tak není zaručené, že útočníkovi utečete. I on může být dobrý běžec a doběhne vás. Pak se budete muset spolehnout jen na svoje sebeobranné schopnosti a znalosti. Nic není 100% -ní ani útěk. Raději mějte víc možností než jen jednu. Dobrý kurz sebeobrany vám objasní, jaké jsou vaše reálné možnosti a hranice v sebeobraně s různými útočníky. Plno lidí se zbytečně vzdává předčasně nebo se zbytečně vyčerpávají tam, kde to není nutné. Tyto chyby při reálné sebeobraně nesmí být.

----------------------------------------

Článek pro vás připravil hlavní instruktor Akademie WT, pan Martin Jelínek. Akademie Ebmas WT Praha / ree

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

normální chlap
29.6.2019 11:15

Postup je jasný. Sejmout z ramene pušku, rychle se otočit a zakleknout do střelecké pozice. Současně natáhnout závěr a zbraň odjistit. Zní to jednoduše, ale je nutné si tenhle manévr dobře nacvičit, včetně identifikace útočníka a vedení palby tak, aby neohrozila náhodné cíle (budovy, vozidla, nezúčastněné kolemjdoucí).

Kytka Obecná
12.7.2019 09:11

Hele, normální chlape, já bych to s tou opatrností zas tak nepřeháněla, když se kácí les, lítaj prostě třísky. Né? To je přece omluvitelný, když u toho sejmu i sem tam nějakou budouvu. Šmarjá. V takový vypjatý situaci.. :-)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip