Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Příčiny pálení žáhy a co pomůže

Příčiny pálení žáhy a co pomůže

28.6.2019 - redakce Babinet.cz

Jídlo patří k základním lidským instinktům a také si ho mnozí z nás umí náležitě užít. Ovšem samotné trávení je dosti složitý proces. Každé pozřené sousto musí být rozloženo na jednotlivé živiny, které se následně štěpí na menší a jednodušší částice. Ty se poté vstřebávají stěnou tenkého střeva, aby se nakonec dostaly do krevního oběhu.

Může se však stát, že dojde k poruchám, které jsou způsobeny návratem žaludečních šťáv do jícnu, brániční kýlou, zánětem jícnu apod. K nejčastějším potížím tohoto druhu patří pálení žáhy, tzv. pyróza.

Příčin pálení žáhy může být celá řada. Může se například jednat pouze o dietní chybu (čerstvé pečivo, čokoláda, mák, máta, cibule, česnek, cola a mnoho dalších), ale k zmíněným nepříjemnostem pomáhá i kouření a obezita. Častěji se pálení žáhy díky hormonálním a mechanickým vlivům objevuje v těhotenství. Důvodem těchto nepříjemných pocitů může být ovšem také porucha jícnového svěrače.

Při trávení potravy se v žaludku, který je chráněn ochrannou sliznicí, tvoří více než litr kyseliny solné denně. Dostane-li se kyselina zpět do jícnu, který ochrannou sliznici nemá, vznikají palčivé pocity – pálení žáhy. Vedle žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové) se na vyvolání obtíží podílejí i další vlastnosti žaludečního obsahu, jako je například koncentrace žlučových kyselin, pepsinu a enzymů slinivky břišní. Kromě těchto agresivních faktorů je významná i individuální citlivost každého pacienta.

Mezi příznaky poruch trávení patří palčivé pocity za hrudní kostí trvající od několika minut do několika hodin, palčivý pocit v hrdle, bolesti v břiše, nepříjemné pocity v žaludku či nauzea až zvracení. Nejsou to v žádném případě příznaky příjemné.

Léčba pálení žáhy

 • úprava stravy a chování (je vhodné se postavit - využití zemské přitažlivosti, není vhodné předklánět se a ležet
 • napít se vody
 • pokud nic nepomáhá je vhodné sáhnout po přípravku, který obsahuje antacida nebo které neutralizují kyselost (využití chemické reakce kyseliny a zásady)
 • babský recept - požít lžičku hořčice

Léčba opakovaného a častého pálení žáhy patří do rukou lékaře - vyloučí jinou nemoc, kterou by pálení žáhy mohlo způsobit a má dostupné prostředky na vyšetření a léčbu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

 • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

 • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

 • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

 • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.