Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Lucka (35): Za svá kila se stydím. Nechci vůbec mezi lidi

Lucka (35): Za svá kila se stydím. Nechci vůbec mezi lidi

26.6.2019 - redakce Babinet.cz

Mám úžasného manžela a jsem za něj vdaná už krásných dvanáct let. Naše manželství je velmi idylické a harmonické. Máme spolu tři děti a všechno perfektně funguje. Až na mě. Poslední dobou jsem se začala utápět v lehkých depresích, protože se nemůžu stále zbavit kil, která jsem při dětech nabrala.

Vždycky jsem bývala štíhlounká jako proutek. Po prvním dítěti šla kila dolů ještě dobře, ale při těch dalších dvou už je to nadlidský výkon. Můj muž mě neustále utvrzuje v tom, že je se mnou šťastný a líbím se mu taková, jaká jsem, ale já už ani na tohle neslyším. Moje váha se přehoupla přes stovku a obzvláště v těchto vedrech naprosto trpím. Vůbec nechci vycházet mezi lidi. Nechci, aby se na mě musel kdokoliv koukat. Vedle úplně každého si připadám jako almara. Pořád se s každým srovnávám, připadám si naprosto příšerně. Jakoukoliv ženu vidím, ihned jí z hloubi duše závidím, jak je štíhlá. Přitom má ve skutečnosti třeba také pár kilo navíc. Zdá se mi, jako bych úplně ztrácela soudnost a nedokážu vidět věci, situace, ani lidi v reálných barvách. V hlavě nemám nic jiného, než svou nadváhu. Snažím se zdravě jíst, běhám neustále kolem dětí, máme velký dům, celý den se nezastavím a kila stále stojí na stejném čísle. Cítím, jak mi na úkor váhy unikají běžné každodenní radosti i starosti s dětmi a manželem. Ale já se od toho nedokážu odpoutat. Kdykoliv jdeme s mužem třeba do kina, děj filmu vůbec nevnímám. Pečlivě prostě jen sleduju, jak kdo na plátně vypadá a že má určitě pouhých čtyřicet kilo. Věřím tomu, že každá žena s pár kily navíc řeší podobné útrapy, ale v mém případě si nejsem jistá, jestli bych už nepotřebovala odbornou pomoc. A tím myslím spíš psychiatra, než výživového poradce.

Lucka, 35 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Nocturmas
26.6.2019 08:54

Všechna těla na planetě fungují stejně, pokud máte energetický příjem nižší než výdej tak nikdy, ale opravdu nikdy za žádných okolností ani s žádnou nemocí na planetě nemůžete přibírat. To neznamená, že by jste měla přestat jíst, ale naopak jíst začněte. Pokud nebudete jíst ideálně během celého dne tak 4-6 jídel, tak budete mít pocit hladu, tělo bude v úsporném režimu, budete bez energie s depresemi a stejně Vás mozek donutí tu energii získat i s nadbytkem. Takže si dáte místo 1 kávy po ránu hned 3 nebo čtyři během dne, do toho si uděláte nějaké smootie z ovocné štávy, sem tam si zobnete oříšku, nějaký brambůrek, oslazený čaj a nakonec dostanete všechnu energii pouze v prázdných joulech a máte přitom pocit, že jste vůbec nic nesnědla, což je pravda. Proto buďte raději celý den nasycená bílkovinami, přiměřeným množstvím cukru a tuku jen lehce pod vaším energetickým výdejem. Budete mít více energie, zlepší se Vám psychika a celkově budete aktivnější. Doporučené potraviny: brambory, rýže, obiloviny, luštěniny, maso, zelenina. Na ovoce se vykašlete, pijte pouze čistou vodu a snažte se, abyste neměla pocit hladu. Pokud Vás začne honit chut na něco sladkého nebo na kávu tak si dejte třeba mozzarellu s rajčetem nebo zeleninový salát s masem. Prostě to přebijte funkčním jídlem, které vám dodá kromě energie i bílkoviny, vitamíny, minerály a vlákninu, abyste se cítila lépe a lépe se cítit taky budete. Žádný psycholog Vás špeků nezbaví ani Vás je nenaučí milovat.

Nocturmas
26.6.2019 09:07

Zjednodušeně řečeno raději více jezte, než pijte. Lidé s nadváhou takřka ve všech případech hrozně málo jedí a veškerou energii do sebe napumpují nápoji jako káva, pivo, víno, smootie, cola, čaj. Takže raději pijte jen vodu a daleko více jezte.

kalupinka
26.6.2019 10:13

Chápu, taky mám nabráno, chce to se přiměřeně hýbat, přiměřeně jíst a hlavně - vůbec se tím nestresovat. Někdo je blbej, někdo tlustej. My aspoň máme šanci to vylepšit, ne?

no.potes
26.6.2019 10:38

Znám to. Taky jsem se roky trápila s tloušťkou, kterou jsem měla od dětství. Dosti mi to kazilo život i psychiku. A stejně jako Vy, ani mně se nechtělo mezi lidi a necítila jsem se vůbec dobře. I jen pohled do zrcadla, nebo můj stín, byl pro mě dosti utrpením. Kdybych měla jíst 5-6x denně, tak nezhubnu nikdy. Jediné co i pomohlo bylo - vyřadit vše, kde je mouka (i celozrnná), cukr, vše smažené, veškerá česká jídla, mléčné výrobky. Dopoledne jsem jedla 1 salát (vždy kombinace salátu, zeleniny + kuřecí maso, tuňák, vajíčko, pár kostku feta sýr atd.), po zbytek dne jsem zobala třeba meruňky nebo meloun, švestky, různou zeleninu. Během vaření rodině jsem se najedla ochutnáváním (max. 3-4 lžičky). A večer třeba 1-2 plátky šunky. A šmitec!!! Po čase se žaludek zmenší takže i hlad ustoupí. A hodně jsem pila - 2-3 litry neslazeného čaje. V sobotu jsem si dovolila 1 kuřecí stehýnko nebo kousek ryby. 1x za měsíc odměna - např. kousek buchty, pár těstovin s něčím, malý řízek atd. Ano, začátky byly kruté, ale zhruba po 2-3 týdnech už to šlo. Pohyb se přidal až mnohem později. Také mám sedavé zaměstnání. Během cca půl roku jsem z 87 kilo shodila na 54 kilo. Jde to, ale je to náročné. Chce to pevnou vůli a nedat na pokoušení ostatních. Je to už 5 let a váhu si držím i při normální stravě, kdy už jím vše - ale s mírou. Zkuste ze začátku pouze omezit vše, kde je mouka, cukr a mléko, smažené a snižte porce a uvidíte. Je jednodušší shodit třeba 30 kilo než 3 kila. Tlustým lidem to jde rychleji. Pokud netrpíte nemocí tak by to mělo jít. Ale raději se poraďte se svým lékařem. To, že jsem to vydržela já neznamená, že to zvládnete taky. Pouze jsem Vám chtěla dát trochu inspirace. Tak hodně štěstí a nevzdávejte to!!! A pokud neuspějete tak to zkuste znovu. Nebo znovu.

Nocturmas
26.6.2019 11:20

no.potes vcelku s Vámi souhlasím, jen ty mléčné výrobky bych nevyřazoval. Jinak jíst 5-6x denně neznamená, že sníte porci jako prase. Jde o to, aby ty porce byly výživově rovnocenné a vyvážené. Uvedu příklad: 1) SNÍDANĚ: 3 míchaná vejce, 1x celozrnné pečivo, 2 rajčátka nebo 40g vloček + 30g 80% proteinu (protein lze koupit ve sportovní výživě nebo na netu) 2) SVAČINA: 1x řecký jogurt (140g) nebo nízkotučný tvaroh (125g polovina vaničky) + 50g jahod/malin/borůvek/ostružin/rybízu či 20g ořechů 3) OBĚD: kuřecí maso/ryba 100-150g+70g rýže nebo 150g brambor 4) SVAČINA: Jablko, švestky, meruňka, prostě jakékoliv ovoce do 200g 5) VEČEŘE: 100g masa + zelenina nebo 125g nízkotučného tvarohu/ 140g řeckého jogurtu nebo mozzarella 125g s rajčaty. Tohle mi přijde jako příklad udržitelného jídelníčku z kterého tělo dostane vše co potřebuje. Samozřejmě lze jednotlivé složky obměňovat podle chuti.

no.potes
26.6.2019 11:35

Nocturmas - No jo, ale já osobně se takovýmto jídelníčkem udržuji - nezhubnu po něm. :) Každý to má prostě jinak. Pokud paní nemá nějakou zdravotní poruchu tak jde pouze o to, aby výdej byl vyšší než příjem. Navíc netvrdím, že se toho musí vzdát nadosmrti - jen dokud nezhubne. Já se po půl roce vrátila na normální stavu (zdravou stravu, občas zhřeším) a je to OK. A ještě jsem zapomněla - ŽÁDNÉ POLOVOVARY A PRŮMYSLOVĚ ZTRACOVANÁ JÍDLA!!!!!! A pokud tak velmi velmi omezeně!!!

Nocturmas
26.6.2019 12:18

Určitě polotovary a hotovky nejíst a to minimálně do doby dokud nepochopím jak celé tělo a strava funguje. Pak už si můžete dopřávat i prasárny a nijak si tím neublížíte. Ono vlastně ani není nezdravého jídla, ale je to vždy o množství. Vysoce kalorickým jídlem si hlavně ubíráme místo pro to zdravé, pokud chceme zachovat negativní příjem a to pak často vede k pocitu hladu. Jinak gramáž uvádím jen pro představivost, sám nejsem zastáncem odvažování si jídla. 10 let jsem aktivně cvičil (6x týdně) a vždy jsem měl vysekanou postavu, pak jsem na 6 let přestal, začal odbývat jídlo z 6 velkých porcí jsem padl na 3 (snídaně, oběd, večeře), chuť na sladké jsem bez výčitek hasil hrozinkami, brambůrky nebo čokoládou, sem tam si dal pivo nebo víno, začal jsem pít kávu a kila šly nahoru více, než když jsem se cpal jako o život. Po 6 letech nicnedělání jsem nabral z 83kg/180cm na 94 kg. Když jsem už nemohl nosit košili zastrčenou v kalhotách, protože podškrcené panděro páskem není žádná vizuální hitparáda, tak jsem cca před třemi měsíci začal znovu cvičit. Stravu nahodil do starých kolejí a každý týden jsem shodil cca 1kg (cvičím 3x týdně celé tělo). Aktuální váha 84,4kg což mi už vyhovuje a tak jsem si zvýšil porce. Při hubnutí jsem jedl: SNÍDANĚ: 4 míchaná vejce + 3 rohlíky, SVAČINA: 90g rozmixovaných vloček +30g proteinu. OBĚD: maso 150g + rýže 100g nebo 200g brambor. SVAČINA: 30g protein + 1-2ks ovoce. VEČEŘE 1: Tuňák 180g +80g těstovin +30g pórku (vše lehce osmahnuté na pánvi) +5g nastrouhané nivy. VEČEŘE 2: mozarrela s rajčaty. Nabrat svaly je těžší než jakékoliv hubnutí. Proto bych nikdy neriskoval hladovky, které jako první zlikvidují veškerou aktivní hmotu v těle, jakožto největšího žrouta energie. Svaly pálí tuky permanentně a to i v noci, čím více si jich zachováte tím rychleji hubnete. Mnoho lidí s nadváhou si bohužel brutálními dietami v honbě za rychlými úbytky na váze odpálí právě jako první svaly.

normální chlap
26.6.2019 12:20

Co vy ženský máte furt s tím hubnutím :-) Pokud nemáte magora chlapa, který by měl doma nejraději Angelinu Jolie co vypadá jako když vězeň z koncentráku drží protestní hladovku, tak buďte rády a přestaňte šílet. Jakmile se vám trochu zlepší psychika, pár kilo půjde navíc dolů samo (a doufejte, že to chlapa neodradí a že si nenajde nějakou jinou, ne tak hubenou :-))

BloodyMystique
26.6.2019 12:21

Co takhle si přestat stěžovat na internetu a začít s tím něco dělat? Běhání kolem dětí a baráku je sice fajn, ale asi to není ten pohyb, který tělo vyžaduje. Doporučuju denně pár kiláků rychlé chůze, nebo třeba chodit plavat. A taky nějakého psychologa, protože to, co tu píšete, už hraničí se silnou depresí či nějakou poruchou. Máte děti a milujícího manžela, některé baculky nemají ani to. Hoďte se víc do klidu, a začněte se snažit!

no.potes
26.6.2019 12:43

normální chlap - no co by? Chceme se líbit - to je prostě ženská úchylka, neřešte to:))) Jinak, ono nejde ani tak o vzhled, ale spíše o zdraví. Pokud ženská váží už metrák, tak by se nad sebou měla hodně vážně zamyslet. To už ohrožuje zdraví a to nemluvím o jiných nepříjemnostech - shánění oblečení, sezení v dopravních prostředcích, vetší pocení v létě, rozedřená vnitřní stehna. I ta rakev se později musí koupit vetší. :) Když jsem byla tlustá tak mě vše bolelo - nohy, srdce, záda, žaludek, hůř se mi dýchalo a o psychice ani nemluvě. Teď - vše pryč!

Lenka V.
26.6.2019 12:50

Kdyby byl tento příběh skutečný a nikoliv jen smyšlený pro čtenáře, doporučila bych paní určitě nastudovat na internetu přerušovaný půst (intermittent fasting) spolu s nízkosacharidovou stravou (low carb). Třeba na facebooku se najde mnoho skupinek, kde se členové navzájem podpoří, poradí a kde najde spoustu odlehčených receptů i vysvětlení principu, pro který je přerušovaný půst právě tak účinný a zdraví prospěšný. Pomůže pochopit, proč jsou rady výživových poradců o jídle 5-6x denně již přežité a proč se vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, bílým jedům (cukr, mouka, sůl) a proč naopak sáhnout po tom, co tělo ke svému fungování skutečně potřebuje. Pak by si paní jídlo a snižování váhy pohodlně užívala a pokud by přidala i rychlejší chůzi třeba právě při aktivitách s dětmi, porovnala by se i psychicky.

Nocturmas
26.6.2019 13:08

Určitě respektuji názory Lukáše Roubíka,třeba co se LOW CARB týče https://www.youtube.com/watch?v=HKaVW-ZLhTc

rozumbrada
26.6.2019 14:41

Chce to trochu přidat ovoce a zeleniny a malinko více pohybu! Že jste silnejší vůbec nevadí. důležité je, aby ste byla šťastná v manželství a měla zdravé děti. Zůstaňte silnější v únosné míře. Hlavně kvůli zdraví. S tou tloušťkou to nechce přehánět. Vašemu muži to pravděpodobně vyhovuje. Já jsem se také za žádnou hubenou nikdy neotočil!

Ely
26.6.2019 16:58

No, s timhle pristupem se vam muze stat, ze jednou naockujete kravinami s hubnutim a posedlosti vlastni vahou svoji dceru, jestli nemate same kluky. Pisete, ze mate super chlapa, tri deti, ocividne mate dum a docela fajn zivot. Jasne, ono se to lehce rekne, "prestante resit kraviny", ale ono je to fakt pravda. Mate TRI deti, mein Gott, prece z vas nemusi byt Twiggy. Nas rodinny kamarad ma manzelku, ktera po trech detech vazi jeste mene, nez na stredni skole, je uplne rachiticka, a pritom se vazne cpe horem dolem, nemuze pribrat s irituje ji to, protoze ji fakt chrasti kosti. Momentalne je na predepsanych nutridrincich, protoze jeji metabolismus fakt hraje proti ni... Pokud vy jste opak a nedari se vam hubnout, tak treba muzete zkusit dvakrat tydne jit na pilates, jogu, cardio, cokoliv... deti obstara manzel, babicka, pani na hlidani, kdokoliv. Nevim, jak a co jite, ale prostor pro zruseni polotovaru, sladkych srackoidnich limonad a levneho cukru byva temer vzdy :D. A nejvice by vam pomohlo, kdybyste zacala mit rada sama sebe. Dala jste zivot TREM detem, trem!!! O tom si ja, s jednim miminkem, teprve za par mesicu s dalsim :D, muzu nechat jenom zdat! Uprimne vas obdivuji, klobouk dolu, tri deti a dum a tak, to je prece obrovsky vykon. Tak opravdu, prestante resit kraviny, treba se objednejte k nejakemu terapeutovi, nasledne vyzivovy poradce, at mate dobry pocit a porad si opakujte, ze jste uzasna zenska se tremi detmi, paradnim chlapem a telem, ktere uz naucite, jak se ma chovat :-). A prosim pekne, par kilo navic znamena par peknych krivek navic :-). Muj muz si dovoluje vzkazat, ze zenska se tremi detmi je sexy vzdy a za kazdych okolnosti :-). Tak hlavu vzhuru a cele to sve fajn telo proste obejmete, protoze ma za sebou obrovsky vykon a trochu te lasky si rozhodne zaslouzi :-).

belfast
27.6.2019 09:44

já vás chápu, kdo býval jako proutek, s nadváhou se jen tak nesmíří. A myslím, že tady nejde o to co a jak jíst, to si jistě paní umí sama najít na netu, ale o psychiku. Já bych pro začátek zvolila jiný druh pohybu než - lítám kolem dětí. To není TEN pohyb, který tělo a hlavně hlava, potřebuje. Začala bych běhat, třeba 3x týdně. Nebo klidně na procházku nebo cokoliv co by Vás bavilo. Vůbec bych nemyslela na hubnutí, spíš se soustředila na to, jestli mi to dělá dobře na duši. Jsem přesvědčená, že když dáte dohromady psychiku, hubnutí půjde samo.

kolcava
27.6.2019 15:52

Naprosto souhlasím s belfast, s každým slovem. Běhání možná se současnou Lucčinou vahou nepůjde (anebo se bude stydět), ale chůze ano. Věřte, Lucko, že vám změna pomůže i s psychikou, a až navíc půjde dolů prvních 5 kilo (a ony půjdou), spraví se vám psychika ještě více a všechno se pomalu vrátí do pohodových časů. Nebudete to dělat jen pro svý dobrý pocit s figurou, ale především pro své budoucí zdraví, protože nadváha u ženy sice může být pro řadu některé muže atraktivní, ale, bohužel, pro srdce, cévy a mnoho orgánů není u lidí pod 60-65 atraktivní nikdy a dříve či později se ozvou. Nevím, jak máte velké děti - pokud jsou některým z nich 2-3 roky (a to asi ano), bude to s tou chůzí složitější, ale jakmile budou moci jezdit na tříkolce nebo kole s vámi, hned to půjde lépe. Protože pár zásad je pro to, aby vám chůze opravdu pomohla se změnou metabolismu a s hubnutím, opravdu klíčových. (Některé jiné jsou také důležité, ale pro stručnost je tu neuvádím, uvádím jen ty klíčové.) 1. Musíte chodit rychle, jak nejrychleji vám to půjde, ne se šourat od kytičky ke kytičce. (Což mrňousci rádi.) Můžete střídat rychlost (nejlépe po přibližně stejných časových úsecích), ale aspoň polovina musí být rychle. 2. Musíte chodit vždy aspoň cca 40 minut v kuse, a lépe více. Méně než 30 minut je dobré pro protažení svalů a kloubů a "srovnání kostí" a také na zahřátí, ale na fyziologické procesy, metabolismus a případné sahání těla do zásob tuků (ne jen rychlých cukrů) má vliv až to, co je nad cca 30 minut fyzického pohybu bez přerušení. 3. Potřebujete chodit každý den, pokud možno bez výjimek (pokud to jen trochu jde). Jednou, dvakrát týdně je pro pocit také dobré, ale s hubnutím vám to nepomůže, pravidelnost je zásadní. Dobře je chodit v terénu, ne po ulicích, chodnících a silnicích, tvrdý podklad je zátěží na klouby, zvlášť při vyšší váze. V terénu také máte rozptýlení pro oči (pomůže s uklidněním, v terénu se také nebudete tak srovnávat s hubeňourkami) a bývá to trochu s kopce, trochu do kopce. Nechoďte se zátěží. ... Já vím, toto vše se špatně dělá s dětmi, které už odrostly kočárku, chtějí ťapat samy a nemají ještě výdrž na to, aby s vámi běhaly po lese. (A na tříkolku nebo kolo potřebují spíš pevný podklad, pro ten případ si pořiďte sportovní boty s dobře tvarovanou, ale vysokou a měkkou, dobře odpruženou podrážkou.) Najít si hodinu denně, kterou byste na to potřebovala, také při třech dětech a starosti o dům není maličkost. Pak také potřebujete výdrž: když 3 týdny neuvidíte změnu, nevzdávejte se, změna v áhy může být znát až později (ale změnu psychiky poznáte už dříve). Jen na nový návyk nereagujte přidáním jídla. Úplným vyřazením sacharózy (bílého nebo hnědého cukru) a všech sladkostí včetně sladkého pečiva z jídelníčku určitě nic nezkazíte ani pro sebe, ani pro své malé mazlíky. Zařazení pořádné dávky zeleniny, klidně směsi jen tak spařené zeleniny, obvykle pomůže hodně, protože vám a) zaplní žaludek, b) zlepší funkci střev a c) budete mít jistotu, že se neochuzujete o žádné důležité minerály, které vaše tělo potřebuje a se změněnou fyzickou námahou potřebovat bude. Chůze je pro lidské zdraví úžasná z hlediska mnoha nemocí a neduhů a v moderní společnosti nedoceněná aktivita. Léta byla v médiích a veřejném prostoru upozaďovaná oproti běhu (který je ovšem pro řadu skupin nevhodný, nebo dokonce nepoužitelný), protože to tak vyhovovalo komerčním zájmům výrobců sportovní obuvi a oblečení, a její zdravotní dopady nedostávaly prostor mimo odbornou literaturu. Ta doba je naštěstí pryč. Hodně štěstí, vydržte.

Damián
28.6.2019 15:08

. Nejhorší je se donutit jíst míň a menší porce. Já bydlím nedaleko Olomouce. Je tam .../odstraněno/..... Pokud budu potřebovat pomoct, určitě tam zajdu. Jsou tam pro lidi, kteří to sami prostě nezvládnou! Natur haus je i v jiných městech, stačí se podívat na internetu. Držím palce.....

noral
2.7.2019 11:29

Chce to zakoupit opravdu kvalitní běžecké boty a začít je používat na chůzi.V začátku to nebude snadné,ale jde to.Udělat si na sebe i při malých dětech čas,manžel jistě rád pohlídá,nebo si najít takové hlídání kterému můžete důvěřovat,abyste se nestresovala co se s dětmi děje,zatím co se věnujete sama sobě.Úplně nejlepší je ovšem chůze v lese.Srovnáte si psychiku,a hubnutí půjde snáze.

Surimi
24.7.2019 14:37

Lucko, navštivte svého praktického lékaře a nechte si udělat kompletní odběry krve (jestli váš problém nepřiživuje např. štítná žláza) a jestli si to můžete finančně dovolit, nechte si předepsat přípravek Mysimba. Patří mezi lehká antidepresiva a nabuzuje chuť k pohybu. Jinak se mlžete od prakt. lékaře nechat odeslat na obezitologii, kde vám poradí.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip