Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Speciál: Lékařka odpovídá na vaše otázky – Když se z kojence stává batole

Speciál: Lékařka odpovídá na vaše otázky – Když se z kojence stává batole

24.6.2019 - redakce Babinet.cz

Prvních pár měsíců s malým miminkem uteklo jako voda. Každým dnem je vaše miminko větší a větší, formuje se jeho tělíčko, obličej ale i povaha. Už jen tak nepoleží, touží poznávat okolní svět a získat trochu té svobody. Zeptali jsme se maminek se staršími kojenci a batolaty, které otázky je nejvíce pálí. Odpovědi na otázky nám poskytla lékařka z neonatologického oddělení Soňa Šuláková (foto).

1) Čím mohu podpořit rozvoj dítěte?

Ideální jsou hračky, které podporují motoriku a rozvíjí smysly dítěte. Například puzzle, stavebnice nebo interaktivní knížky, ve kterých pejsek zaštěká a kočička zamňouká. Děti však nejvíce baví ty nejobyčejnější aktivity – zavírání a otevírání krabic, zkoumání vařeček, vytahování předmětů z krabice, stavění komínů nebo povídání si u zrcadla. Nechávejte ho očichávat květiny, sahat na kameny či šišky. I tím trénuje motoriku, rozvíjí smysly a učí se novým vjemům.

2) Co všechno by mělo roční dítě umět?

Roční dítě je už relativně samostatné, chce doma pomáhat, baví ho zkoumat broučky, trávu a okolní svět. Zkrátka z kojence se stává zvídavé batole.

Bez problémů sedí, leze po čtyřech, i když třeba někdy pozpátku. Dokáže se přidržovat nábytku a pevně stát vedle něj, a postupně se pokouší o první krůčky. Umí spolupracovat při oblékání, natahuje ruce nebo nohy. Zvládne postavit i pár kostek, nebo zvedá ze země velmi drobné předměty. Navíc poznáte, že roční dítě už moc dobře ví, co mu chutná a co ne.

3) Mám doma dvouleté dítě, které nemluví. Můžete mi prosím poradit, jak ho nejlépe rozmluvit?

Pokud dvouleté dítě nemluví, ale jinak se vyvíjí normálně a psychomotorický vývoj je bez odchylek, je potřeba jen trpělivosti.

Mohu doporučit povídání si s dítětem nad obrázkovými knížkami a leporely. Promlouvejte k němu klidně, používejte citoslovce a preferujte mluvení, čtení a zpívání před pohádkami v televizi nebo na tabletu. Děti mají rády i říkanky nebo komentování běžných činností. Je také důležité, aby vás dítě při mluvení nejenom slyšelo, ale aby i vidělo váš obličej. Zkuste se vyvarovat dávání povelů typu: „řekni to ...a řekni toto“.

4) V jakých letech byste doporučovala, aby dítě začalo chodit na nočník? A měla bych ze začátku používat i plenky?

Důležitější než věk dítěte je jeho zralost a připravenost. Až bude svěrač močového měchýře vyvinut natolik, že děťátko bude moct udržet větší množství moči, můžete začít uvažovat o nočníku. Poznáte to tak, že plenka bude 2-3 hodiny suchá a v jeden moment se celá naplní.  Dítě by už mělo být také schopno pochopit složitější úkol, aby rozumělo, co se po něm na nočníku chce. Když ho požádáte, ať jde například do pokojíčku a přinese vám ze stolu kostku a ono to splní, znamená to, že je i připraveno na „nočníkovou instruktáž“.

5) Jste zastáncem toho, že by výchova měla být volná, nebo je třeba dítěti nastavovat jasné mantinely?

Věčný boj, co je tedy správně a kde je ta pravda. Dnešní kojenci trpí více než kdy dříve nespavostí, a příčinou je právě příliš volná výchova a nedostatečně nastavené mantinely. Volná výchova může způsobit to, že dítě zažije dva zásadní negativní pocity – bezmoc a nejistotu. Dítě musí vědět, že rodič je autorita, a že tu jsou určité hranice. Že si zkrátka nemůže dovolit vše. Psychologové tomu říkají výchova laskavou dominancí.

6) Zajímá mě, jak mohu do péče více zapojit i tatínka?

Už v roce děťátko dokáže rozlišit roli otce a matky. Ví, že maminky obvykle vaří a uklízí (pokud tedy není táta na rodičovské) a tatínek chodí do práce. Odhadne dobu, kdy už si s ním táta může hrát. A právě tady je prostor pro tatínky. Mohou s dítětem zalévat kytky na zahradě, poučit ho o přírodě, natrhat spolu mamince luční kvítí, nebo se prostě jen vydat společně na procházku a poznávat barvy kolemjedoucích aut.

7) Jaký typ plenek doporučujete pro starší děti, které jsou neustále v pohybu?

Zrovna včera mě kamarádka pozvala na jahodové knedlíky. A vzhledem k tomu, že má doma batole, řešily jsme i plenky. Mám osobní zkušenost, že rodičům i dětem vyhovují plenkové kalhotky Pampers Premium Care Pants. Rychle je nasadíte, stejně jako obyčejné kalhotky, a ještě snadněji je pak svlečete. Dají se totiž roztrhnout v bocích, a to hravě zvládnete, i když dítě bude v pohybu. Navíc jsou velmi jemné k dětské pokožce a díky jednoduché manipulaci si je velmi oblíbili i tatínci!

8) Znáte nějaké další tipy, které péči usnadní?

Pořídit si dvojčata, která si vyhrají spolu :-). Ale vážně, můj osobní tip je povídat pohádky a vymýšlet si pro děti příběhy ze života. Baví je to, a líbí se jim, když do příběhu mohou zasáhnout a ovlivnit ho. Takže vy se musíte nachystat na to, že budete povídat pořád a pořád dokola.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Ely
25.6.2019 20:04

Příště rovnou napište, že je to reklama na pampersky :D. Dítě lze na nočník učit od chvíle, kdy si samo sedne. Ale to výrobci papírových plen neradi :D

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip