Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Chystáte se na dovolenou? Toto byste měli mít s sebou

Chystáte se na dovolenou? Toto byste měli mít s sebou

17.6.2019 - redakce Babinet.cz

Letní dovolené jsou za dveřmi a mnozí z nás začínají řešit, co budeme potřebovat s sebou. Abychom vám při přípravách ušetřili trochu času, připomene si, na co při balení rozhodně nezapomenout, nebo co zavčas pořídit. Projděte si 10 tipů na věci, které byste při letním cestování rozhodně neměli nechat doma.

 

1) Náhradní plavky

Náhradní plavky mophou zachránit dovolenou a budou se vám hodit, ať už chcete sjíždět splavy Ohře nebo se slunit na písečné pláži. Nejen že je můžete střídat, ale také se mohou stát vaší záchranou v případě, že se vám s prvníma něco stane – utrhnou se ramínka, omylem vám ve vodě uplave svrchní či spodní díl… Jistě takové situace alespoň z vyprávění znáte.

 

2) Cestovní lékárnička

Že jsou léky jsou v cizině pekelně drahá záležitost ví každý, kdo už někdy cestoval do zahraničí. Proto je vhodné si před cestou připravit malou cestovní lékárničku. Do té přibalte především léky proti bolesti a zánětům, cestovní nevolnosti, alergii, chřipce a nachlazení. Největším problémem při delších cestách je sezení v dopravních prostředcích. Snažte se udržet si po celou dobu fyziologickou křivku páteře. Seďte na sedacích hrbolech. Nesmíte mít pocit, že se opíráte o kostrč nebo křížovou kost. Hlavu opírejte o opěrku, nepředklánějte a nevysunujte vpřed.  Nedávejte nohu přes nohu – předejdete tak bolesti v oblasti bederní páteře, křížové kosti, kostrče a kyčlí. V případě, že neřídíte, sundejte si boty. Celodenně utlačená noha ztrácí propriocepci. Občas si promačkejte chodidla, nezapomeňte i na prsty nohou. Přizpůsobte jízdě časté zastávky a projděte se alespoň 5minut v kuse. Omezíte zatuhlost celého těla. Záleží na podnětech, které budete mít kolem sebe. V případě, že to bude les, pláž, louka, pole – projděte se klidně i bosky. Za zatuhlé svaly může také průvan nebo klimatizace. Neotužujete-li se a nejste zvyklí na častý chlad, omezte toto i při jízdě autem. Svaly při neustálém ochlazování zatuhnou, někdy i tzv. zakřečují. Vzniknou tak zbytečně časté bolesti trapézů a krční páteře.

 

3) Teplé oblečení

Přestože se skoro všichni těší na slunce, teplo, platí i na dovolených zákony schválnosti, a tak ani v tropech nemusíte pohrdnout teplejším oblečením. Do kufru si sbalte alespoň jednu mikinu, dlouhé kalhoty a pevnou obuv. Hodit se vám bude také deštník či nepromokavá bunda. Ideálním materiálem pro oblečení na cesty je vlna. Okamžitě se přizpůsobí tělesné teplotě, zabraňuje tak nadměrnému pocení nebo pocitu chladu. Díky těmto jedinečným vlastnostem je v oblečení z ovčí vlny přes zimu příjemně teplo a přes léto se v něm nezpotíte, protože vám pomůže udržovat stálou tělesnou teplotu. Takže výběr oblečení na letní trek v horách (ale třeba i na lehký výběh parkem ve městě) je jasný – ve vlněném tričku či mikině vám bude rozhodně lépe než v tom bavlněném nebo z umělých vláken. U těch totiž stačí, aby po namáhavém výstupu na vrchol kopce zafoukal trochu vítr a nastydnutí je na světě. S vlnou se vám toto stát nemůže.

 

4) Opalovací krém

Opalovací přípravky jsou nezbytností pro všechny, kteří chtějí, aby jejich pleť vypadala zdravě nejen v létě po opalování. Nechcete-li trpět předčasným stárnutím kůže nebo dokonce rakovinou, nezapomínejte na ně. Nezáleží, jestli slunce svítí celý den nebo jestli je zrovna pod mrakem, škodlivé UV záření se na vaši kůži přesto dostane. Vaše opalovací přípravky by měly mít minimální ochranný faktor 20, na který nezapomínejte ani při aplikaci make-upu. V létě proto volte spíše opalovací krém s SPF 50. Nejvyšší možnou ochranu pokožky by pak měly mít děti, pro ty pořiďte opalovací krém s ochranným faktorem 50.

 

5) Vlasová péče

Sluneční záření, nebo slaná či chlorovaná voda, jsou v letních měsících extrémní zátěží pro vaši hřívu. Nemilosrdně ničí strukturu, elasticitu i lesk vlasů. Proto bychom ani na dovolené neměli zapomínat na hloubkovou péči, ideálně s podílem kvalitních olejů, jako jsou například mandlový či kokosový olej.

 

6) Sluneční brýle

Kromě vlasů a pokožky má sluneční záření také obrovský vliv na oči. Obzvlášť u dětí jsou v létě nutností kvalitní sluneční brýle zabraňující zánětům spojivek či rohovky kvůli UV záření, a to alespoň s filtrem UV 400. Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření – elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (právě do 400 nm), člověku neviditelné. Při pobytu u moře se dále doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 %.

 

7) Doklady

Myslíte si, že na cestu do zemí schengenského prostoru nepotřebujete doklady? Chyba! Vždy u sebe mějte alespoň občanský průkaz. Pokud cestujete mimo Schengen, přibalte si především pas a vždy si zkontrolujte platnost vašich dokladů, jinak může vaše dovolená skončit už v letištní hale. Ujistěte se, že i vaše děti mají s sebou průkaz totožnosti, případně jsou zapsané v tom vašem. Nezapomeňte ani na průkazky pojištěnce všech členů rodiny. Mimoto se vám v zahraničí určitě neztratí ani řidičský průkaz, pokud byste se rozhodli pro zapůjčení automobilu nebo skútru.

 

8) Pojištění

Cestovní pojištění by v žádném případě nemělo být podceňované. Podobně jako léky je i celá zdravotní péče v zahraničí často mnohem dražší než v Česku. Abyste předešli nečekaným výdajům, určitě si cestovní pojištění sjednejte včas. Přes internet je možné ho pohodlně sjednat do pár minut. Mnohé pojišťovny navíc nabízí i pojištění zavazadel nebo zrušení letu. Přestože se tím cena navýší, určitě doporučujeme si v tomto ohledu připlatit.

 

9) Peníze

České koruny vám většinou tam, kam se chystáte, za místní měnu nevymění automaticky. Proto se ujistěte, že před cestou směníte dostatek hotovosti a nespoléhejte jen na platbu platební kartou. Obzvlášť v odlehlých destinacích nebo na ostrovech obchody velmi často platební karty nepřijímají. Navíc rozdělením vašich financí na více míst si zajistíte, že v případě krádeže budete mít peníze z dalšího zdroje ihned k dispozici a ušetříte si tak mnoho starostí. Nezapomeňte také, že hlavně půjčovny aut vyžadují úhradu kreditní kartou a nechtějí přijímat debetní. Mnozí rozdíl mezi těmito kartami neznají a ani neví, jakou kartu mají. To ale v případě že máte rezervované auto, může být při jeho vyzvednutí velká komplikace, která může prodražit dovolenou i o hezkých pár tisíc korun.

 

10) Nabíječky a adaptéry

Co je horší, než když se vám nebo vašim blízkým na dovolené vybije telefon, MP3 přehrávač nebo fotoaparát? Rozhodně se před cestou ujistěte, že máte zabalené nabíječky na veškerou elektroniku, kterou vezete s sebou. Na internetu také zkontrolujte, jestli zásuvky ve vaší cílové destinaci odpovídají těm českým. Pokud ne, bude potřeba nakoupit speciální adaptéry.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip