Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Tipy na domácí repelenty bez chemie na komáry, nebo klíšťata

Tipy na domácí repelenty bez chemie na komáry, nebo klíšťata

13.6.2019 - redakce Babinet.cz

Ne vždycky musíme sáhnout po repelentu, který po splnění svého úkolu (který by měl přinejmenším rozcupovat komára, nebo klíště na cucky) letí zpátky do šuplíku k dalším chemickým přátelům. I repelent se dá pojmout tak, aby efektivně odpuzoval tu dotěrnou hmyzí armádu, nás chránil a ještě zdobil. A dokonce provoněl, interiér. Ani zahradní altán s posezením nepřijde zkrátka.

Komár? Klíště? Dej si odchod, kámo!

Léto. Teplo. Voda. Grilování. Rodina. Přátelé. Restaurační zahrádka a orosený koktejl. Vzduch voní zvláštní intimitou, zážitky a příslibem volných dnů. Klasická charakteristika letních dní. Zapomněla jsem snad na něco?

Ano jistě! Na ty úchvatné štípance, supermraky  nesmrtelných komárů, svědění do krve poštípané pokožky a to rozkošné bzučení přímo u ucha. Co víc si přát. Tak co třeba rovnou 3 domácí repelenty, na které je spolehnutí? Jejich přidaná hodnota potěší hlavně ty, kterým cit pro estetiku není cizí.

Starý dobrý rozmarýn

Nejen že jeho vůně spolehlivě odpudí veškerý hmyz, ale rozmarýn je malý zázrak rozmanitého záběru. Jeho využití je velmi široké. Najdete ho jak v léčitelství, tak v gastronomii. A není divu. Umí toho opravdu celou řadu.

  • Velmi přispívá dobrému trávení.
  • Celkově posiluje organismus.
  • Harmonizuje náladu.
  • Pomáhá upravit menstruaci.
  • Pokud trpíte na pocit chladu v nohách, pak je pro vás rozmarýn ideální.
  • Dodá skvělou chuť obzvlášť kuřecímu masu a rybám.

Teď cvak a zpět k rozmarýnovému repelentu.

Svažte k sobě několik delších větviček rozmarýnu. Pak je na 5 týdnů zavěste na místo, kde se dobře vysuší. Takto připravené větvičky rozmarýnu položte do oblíbené vyšší misky, nebo ozdobné skleničky a zapalte. Rozmarýnový kouř je stoprocentní odpuzovač.

Výsledek vyšperkujete, když si skleničku dozdobíte podle svého vkusu. Třeba jutou, malými kamínky, perličkami, atd.

Levandulová ochrana

Také levandule je přírodním repelentem. Sušené trsy levandule vypadají v kuchyni působivě. Ale vy bude potřebovat čerstvé květy levandule.

Ty můžete pěstovat v dekorativním proutěném košíku, ozdobeném velkou mašlí. Tahle kombinace je úžasně romantická. Pak se už jen stačí květy trochu potřít na pár místech. Voníte vy, váš byt a komáři se vám vyhnou a ještě se omluví.

Svíčkový repelent

Pokud milujete svíčky a pohodu, kterou dokážou navodit, pak je tento přírodní repelent jasným favoritem.

Připravte si vysokou sklenici, kterou zase podle své libosti ozdobíte. Do sklenice vložte pár plátků citrónů, limetky, hřebíček a zakápněte deseti kapkami eukalyptového oleje. Poté zalejte sklenici vodou. Ne však až po okraj. A teď stačí pouze do připraveného repelentu vložit na vodní hladinu plovoucí svíčku.

Ještě zapálit, rozmístit několik takovýchto kusů pod altán a můžete si užít pohodový letní večer bez vlezlé společnosti komárů a klíšťat.

Napsala. Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip