Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vyzrajte na potravinové moly a nadobro se jich zbavte

Vyzrajte na potravinové moly a nadobro se jich zbavte

2.6.2019 - redakce Babinet.cz

Mol je celosvětově rozšířený motýl, který je známý a obávaný škůdce v mnoha domácnostech, a může napáchat spoustu nepříjemností. Poradíme vám, jak s tímto nepřítelem bojovat a zamezit jeho výskytu.

V první řadě je třeba zjistit, zda se jedná o moly potravinové či šatní. Potravinoví moli se v domácnostech vyskytují častěji. Nejprve je důležité zjistit, o jakého mola se jedná, protože tak jej nejlépe můžete zasáhnout u zdroje. Poznáte je asi nejlépe podle jejich velikosti. Potravinový mol je až dvakrát větší než šatní a má navíc na křídlech skvrny.

Kde se u vás doma vzali?

Mnoho lidí si ani netuší, jakým způsobem se mohli dostat k nim do bytu. Pokud bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, moli se k vám mohli dostat od sousedů. Motýlci totiž cestují větracími šachtami a stoupačkami, proto je tak těžké se jich v domácnosti nadobro zbavit.

Zavíječe si ovšem můžete přinést domů z obchodů. Moli mají velmi rádi sypké a suché potraviny, ve kterých se především ukrývají. Takže za výskytem molů ve vaší domácnosti může stát i jen jeden špatný nákup.

Prevence je základ

Vzhledem ke komplikované likvidaci molů je mnohem efektivnější vsadit na prevenci a výskytu škůdců se zcela vyhnout. Proto pravidelně a pečlivě uklízejte regály, ve kterých skladujete potraviny. Pokud nemusíte, nevytvářejte zbytečné zásoby, které by mohli nekompromisně napadnout. Vždy uchovávejte sypké a suché potraviny jako je mouka, cukr, rýže, oříšky či sušené ovoce v těsnících uzavíratelných nádobách. Do nich se škůdci nedostanou.

Jak se jich zbavit?

V případě, že se u vás doma již moli vyskytli, je třeba se připravit na dlouhý boj. Nejprve projděte suché potraviny a vyhoďte všechno, co se zdá podezřelé. Návštěva molů tak člověka většinou přijde na spoustu peněz, protože je nucen vyhodit mnoho potravin. Je nutné vyhodit vše, kam se mol mohl dostat. S jistotou jsou v otevřených nádobách a pytlících. Hlavně nemějte žádnou lítost, všechno musí pryč, jinak se všech zdrojů nezbavíte.

Jakmile se zbavíte všeho, kam se moli mohli dostat, je nutné všechny skříně a spižírny důkladně vymýt a dezinfikovat. Ujistěte se, že jste prošli všechna místa, všechny škvíry a zákoutí. Samička za život naklade kolem 700 vajíček, takže některá tam stále můžete mít.

Po vyčištění všech míst, kde by se vajíčka molů mohla schovávat, je třeba použít chemický prostředek, který odpuzuje nově příchozí moly. Dezinfekci a následné použití chemických prostředků proti hmyzu je nutné opakovat alespoň po dobu 3 měsíců, dokud se všechna vajíčka skutečně definitivně nezničí.

 

Napsala Michaela Procházková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.