Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Dark turismus, aneb dovolená s nádechem temna

Dark turismus, aneb dovolená s nádechem temna

28.5.2019 - redakce Babinet.cz

Kdo by rád necestoval? Kdo by nechtěl poznávat nová místa v naší krásné zemi, nebo v zahraničí? Vždyť máme na dosah tolik krásných dochovalých památek, či přírodních rezervací. Najdou se ovšem i tací, kteří o tyto věci příliš nestojí. Možná je odrazuje příliš mnoho turistů, možná jsou pro ně tyto památky příliš fádní, nebo možná chtějí prostě vidět něco nového a neotřelého. Jste to i vy? Potom by vás možná mohl zajímat termín "dark turismus". Odvětví, které se specializuje na místa, která za sebou rozhodně nemají příliš optimistickou historii. Místa, kde si spolu podávají ruce smrt a zkáza. Podívejte se spolu s námi na zajímavá, tajemná místa u nás, i ve světě!

Nejprve je třeba charakterizovat pojem "dark turismus" (v češtině můžeme překládat jako "temný turismus"). Ačkoliv je to vlastně poměrně prosté, samotný název vše vystihuje. Jedná se o speciální druh turistiky, který účastníky zavede na místa, která byla kdysi svědkem tragických, či jiných negativních událostí. Poprvé byl tento pojem použit v polovině devadesátých let (někdy se také můžeme setkat s názvem "grief (zármutek, smutek) tourism").

Mezi nejznámější destinace "dark turismu" ve světě patří především černobylská oblast, která skýtá i po letech neuvěřitelné pohledy na opuštěné město Pripjať (ukrajinsky Prypjať) a opuštěnou jadernou elektrárnu Černobyl. Exkurzi po tomto proslulém místě nabízí i několik českých cestovních kanceláří. Mezi další místa můžeme uvést Ground zero, které označuje místo na Manhattanu, kde stály budovy světového obchodního centra, dále pak Vražedná pole v Kambodži, která se stala svědkem genocidy, nebo památník v Hirošimě, či Pearl Harbour. Oblíbené jsou také anglické hrady, známé pro svou tajemnou atmosféru, a přítomnost nadpřirozených jevů, či nejrůznější hřbitovy. Samostatnou část pak jistě tvoří koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau u města Osvětimi, který ročně navštíví miliony turistů z celého světa.

Popisek k videu: "město duchů" Pripjať dokáže upoutat pozornost svou tajemnou krásou

Pokud jste nyní smutní z toho, že všechny zmíněné lokality jsou jak se říká "trochu z ruky" - nezoufejte! I u nás v České republice je plno tajemných míst, z nihž některá vzbuzují pozornost už celá staletí!

Lákají vás hrady, ale nebaví vás procházet "načančané" salónky bývalých mocnářů? Pak je tu pro vás hrad Houska. Leží v oblasti Českolipska a je znám jako jedno z nejstrašidelnějších míst u nás. Traduje se, že na místě kde leží, se nachází vchod do pekla a že hrad samotný slouží jako ochranná tvrz. Neobvyklá je i poloha hradu a turisté zde mohou cítit zvláštní neklid, či pociťovat nevolnost.

Mezi další známá místa, která na návštěvníka zapůsobí, můžeme zahrnout například Kostnici v Kutné hoře, kostel sv. Jakuba většího v Praze, známého díky tajemným legendám, dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou, známé jako místo odpočinku posledního českého upíra a dalším nadpřirozeným jevům, dochovaný komunistický lágr Vojna u Příbrami, či nechvalně známý Terezín. Dalším známým a  tajemným místem je také Býčí skála, která se nachází v jižní moravě. Toto místo je známé především díky své krvavé minulosti. Údajně zde byly prováděny rituální vraždy!

Tajemná místa na vás čekají! Ať už si vyberete ty "domácí", či budete chtít okusit tajemnou atmosféru těch za hranicemi naší země jedno je jasné. Domů se budete vracet s pocitem skvělého zážitku a prožitím zajímavého výletu!

Napsal: Jiří Frydlewicz
Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/, www.youtube.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Mmm561
28.5.2019 22:02

Nejen bible ale i celá historie je potkana spoustou tragédii, utrpení, válek a krve. Nebo třeba epidemii a v kontrastu lidským pokrokem a vědou. Nevidím problem v tom tohle ukazovat místo rádoby milosrdnku lži že se nic z toho nedělo. Jediný kontroverzní pohled mám nad vědomim 'dark' turismu do Černobylu kde šlo o skutečnou katastrofu a nemyslím si že je správne na tomto profitovat pomocí turistů. Tim nemyslim, že by se na to co se tehdy a tam stalo mělo zapomenout.

HefyCZ
6.6.2019 11:32

Černobyl není zdaleka tak opuštěné místo, jak by se mohlo zdát. Vyrostla tam nová sluneční elektrárna a pracují tam tisíce lidí. Omezení turismu tam i jinde by mělo mnoho negativních dopadů. Když si za příklad vezmeme právě třeba Černobyl, kromě osvětového významu má turistika přínos k udržení vysokého standardu zabezpečení, přináší do mrtvé oblasti oživení ekonomiky, což je v případě zbídačené Ukrajiny velmi důležité a nikterak to nedegraduje památku katastrofy s lidskými oběťmi. Ostatně tragédií je smrt každého jedince, nejen hromadná neštěstí. V rámci piety bychom nemohli vyjet autem ani na jedinou silnici u nás.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip