Babinet.cz  /  Recepty  /  Hubneme s Babinetem  /  Ke štíhlosti se musíme projíst, aneb hubneme společně

Ke štíhlosti se musíme projíst, aneb hubneme společně

27.5.2019 - AndreaP.

Na světě je veliké množství zaručených diet na zhubnutí, až mě udivuje, jak je možné, že má tolik lidí problémy s váhou. A to včetně mě. Zaručené novinky, které jsou naprosto IN a TOP se na nás chrlí ze všech stran, že logicky poté člověk, který s váhou bojuje, musí mít pak pocit zmaru a beznaděje, když některou z nich (a leckdy ne jen jednu) vyzkouší, častokrát do ní investuje nekřesťanské peníze, pokud má hodně velké štěstí i nějaké to kilo zhubne … a pak ejhle, nastane JOJO efekt. A se zmizelými financemi za zaručenou dietu se objeví zpět kilogramy, frustrace a leckdy i zcela rozhozený metabolismus.

Jen namátkou, jaké zaručené diety se vám osobně vybaví? Tukožroutská, osmidenní, nízkosacharidová, dělená strava, krabičková, dukanova, dieta Mačingové, paleo, keto .... atd. atd.

Že vše je mnohem jednodušší, k tomu se člověk musí dopracovat sám, teď už to taky vím. Ale cesta za tímto poznáním byla trnitá a je ještě veliký kus přede mnou. Je totiž nutné, aby přišel ten impuls, kdy si člověk řekne A DOST.  Hubnutí je totiž zcela a zásadně v hlavě. Zhubnout vlastně neznamená držet dietu (dieta = omezení určité potraviny, ale pokud člověk není nemocný, nemusí nic omezovat), ale naopak musí změnit celkově přístup k jídlu a životnímu stylu jako takovému. A co je zásadní, musí to být změna trvale udržitelná. Základní principy výživy prostě musíme příjmout za své, není totiž možné si říct „budu tvrdě hubnout dva měsíce a pak se zas budu mít fajn.“ Nám musí být fajn totiž pořád, jen tak je možné toto zvládnout. Jdeme do toho v okamžiku, kdy sami chceme a cítíme to tak, jen pak to má celé smysl. Řeči okolí "měla bys zhubnout", "nechceš už jako se sebou něco dělat" a podobně, to není ten správný impuls, respektive možná je, ale ne trvalý.

Než se člověk sám do tohoto pustí, možná by si měl sám sobě odpovědět na pár základních otázek. Proč chci zhubnout? Čeho tím chci docílit? O kolik a za jak dlouho chci zhubnout? (tady k tomuto bodu poznámka, prosím nedávejte si nereálné cíle. Je nutné si uvědomit, že jsme nepřibrali za měsíc, tudíž ani zhubnout například 30 kilogramů nemůžeme za měsíc. Mějme své tělo rádi a netýrejme ho. Dejme si prostě rozumný časový plán). Kdy s tím začnu? (Zde je jednoduchá odpověď - začněte HNED). A důležitý je také fakt, jak se za své pokroky odměním?

K tomu, abychom žili, aby naše tělo mohlo správně fungovat, tak potřebuje vyvážené makroživiny – a to jsou bílkoviny, sacharidy a tuky a dále pochopitelně také vlákninu. Pitný režim je pak naprostou samozřejmostí. Tyto živiny prostě naše tělo potřebuje k tomu, aby fungovalo, každá z nich má svou zcela nezastupitelnou úlohu a není dobré se některé z nich vyhýbat. Potřebujeme rovnováhu.

Denní kalorický příjem - co to slovní spojení vlastně znamená? Je to vyvážený souhrn všeho, co za den sníme.

Kouzelnými slovy jsou BAZÁL a TOTÁL. Jsou to dvě hodnoty denního kalorického příjmu, kdy každý člověk je má jiné, závisí to na konkrétní váze, výšce, věku, ale i způsobu aktivního života jako takového. Vše se dá lehce spočítat v kalorických tabulkách, ale také v různých kalkulačkách dostupných na internetu, o kterých si časem také povíme, není tedy nutné ihned spěchat k výživovému poradci.

BAZÁL je úplně ta nejzašší hranice, pod kterou příjmem prostě nesmíte spadnout, je to to základní, co tělo potřebuju ke svému provozu – dýchání, tlukot srdce, proudění krve (velmi zjednodušeně řečeno)…dá se to přirovnat k situaci, že i kdybyste leželi v kómatu, tak váš organismus prostě spotřebuje bazál. I když neděláte vy osobně vůbec nic, tak vaše tělo pracuje, a k tomu potřebuje energii. Je nutné si následně uvědomit, že my zde (co nyní čteme tyto řádky) v kómatu neležíme, takže logicky potřebujeme ten příjem o něco vyšší… a zde se dostáváme k druhému pólu, kterým je TOTÁL, což je maximální hranice příjmu na konkrétní osobu.

A tady se už dostáváme k tomu podstatnému, o čem celá ta složitá věda hubnutí je, a sice abychom hubli, musíme být v mírném deficitu, takže v pásu mezi bazálem a totálem.

Jako poslední větu a zároveň nadpis dnešního úvodního článku bych dala tu, že

Ke štíhlosti se musíme projíst.

Přidá se někdo ke mně v této nové rubrice vaření na Babinet.cz? Zkusíme spolu zhubnout? Tyto články nebudu psát jako někdo, kdo to má načteno, ale jako ta, která osobně to podstupuje také. Čekají nás prima recepty, povídání si o zdravých potravinách, o různých nástrahách a podobně.

Logo těchto článků bude jednotné ...

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip