Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Víte, co nevynechat při budování kuchyně?

Víte, co nevynechat při budování kuchyně?

27.5.2019 - redakce Babinet.cz

Konec je špatně sestaveným kuchyním. Pokud zrovna plánujete rekonstrukci, nebo budujete novou kuchyň, neřešte jen vzhled, ale myslete primárně na to, jak se vám v ní bude pracovat. Kuchyň by měla sloužit vám, a ne naopak.

Rozdělte si zóny

Vytvořte si ve svém kuchyňském království jasné zóny, které vám usnadní práci a pohyb v kuchyni. I s malým prostorem se to dá řešit. Každá kuchyň by měla mít minimálně zónu skladování potravin (špajz), zónu na mytí a čištění (myčka, dřez) a zónu vaření a pečení (sporák, trouba).

Myslete na umístění

Pokaždé se zamyslete nad rozmístěním jednotlivých spotřebičů a věcí, které budete neustále potřebovat. Přemýšlejte o tom, co kam dáte, abyste se nemuseli zbytečně krčit k nádobí nebo natahovat ke spotřebičům. Myslete třeba na to, abyste mikrovlnku neměli moc vysoko, ale ani nízko u kolen.

Dvojitý dřez je výhodný

Při výběru se zaměřte na materiál, ale je dobré řešit i výšku umístění. Při mytí byste se neměli kroutit a ohýbat, aby vás po čase nebolela záda. Pokud to také jde, nemějte jen jeden malý dřez. Dva dřezy jsou výhodné – nejen proto, že vám ušetří místo. V jednom můžete omývat ovoce a chystat si věci na vaření, zatímco ve druhém vám může ležet odložené špinavé nádobí. Aby se vám dobře pracovalo, měli byste kolem sebe mít odkládací plochu také nejlépe z obou stran.

Šetřete prostor

Jestliže máte kuchyň velkou jako taneční sál, jste za vodou. Možná jste ale mezi těmi, kteří potřebují ušetřit každý volný centimetr. Myslete na vestavěné spotřebiče, jsou výhodné v mnoha ohledech. Nejen, že umístíte vestavěnou myčku, ale třeba i mikrovlnku, která tím nezabere místo na pracovní lince. Takové spotřebiče bývají často energeticky úspornější a méně hlučné. Snadno je zabudujete tak, aby splynuly s designem skříněk v celé kuchyni.

Odvětrávání je klíčové

Na tohle se zaměřte především, pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem či jinou místností. Pro vás ani pro návštěvu nebude příjemné, když něco připálíte, a nepůjde to ihned odvětrat.

Tip: Konečně jste se rozhodli budovat, ale bojíte se výdajů s tím spojených? Půjčka na cokoliv od MONETA Money Bank vám pomůže. Můžete si tak konečně pořídit kuchyň svých snů.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
30.7.2019 13:34

Hezký článek a velmi praktické rady. Každý by si měl opravdu velmi dobře promyslet celý projekt a myslet hlavně prakticky. Neváhala bych oslovit i odborníky, kdybych si nevěděla rady. Co je vždy pro mě třešničkou na dortu při každém zařizování tak jsou doplňky a na ty se také nesmí zapomínat a mělo by se na ně myslet na začátku projektu. Výběr světel a jiných maličkostí pak už jen vše krásně doladí. Také mám za sebou rekonstrukci kuchyně a doplňky jsem opravdu nepodcenila. Objevila jsem zn. Cellbes a byla jsem překvapená kolik krásných a hlavně neokoukaných kousků jsem tam našla:)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip