Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Marie (55): Kamarádka si hraje na přítelkyni. Za zády mě pomlouvá

Marie (55): Kamarádka si hraje na přítelkyni. Za zády mě pomlouvá

23.5.2019 - redakce Babinet.cz

Už dlouhá léta mám svou nejlepší kamarádku. Vždycky jsme spolu řešily úplně všechno a vždy jsme také stály při sobě. Ale od té doby, co poznala svého nového přítele, je všechno trochu jinak.

Už když se seznámili, zdálo se mi, že na ni má až příliš velký vliv. Najednou se mi začala měnit před očima. Začala se jinak oblékat, začala přebírat jeho názory a začala si pro naše letité sedánky vymýšlet různé výmluvy, aby na ně nemusela. Já jsem to chápala. Když člověk začíná nový vztah, je partnerem okouzlený a chce být co nejvíc s ním. To nebylo nic, čemu bych nerozuměla. I ten částečný vliv bych pochopila. Ale když se člověk začne opravdu od základu měnit, vycítíte to. Samozřejmě, že jsem jí nic neřekla. Vím přesně, jak by to dopadlo. Nařkla by mě z toho, že jí nepřeju štěstí a že jsem jejího nového partnera nikdy neměla ráda. Přesně tomu jsem se chtěla vyhnout. Ale teď už to začalo překračovat únosnou mez. Moje kamarádka mě začala pomlouvat. U mého muže, u společných známých, u téměř společných kolegů. To, co se ke mně donáší, je očividné papouškování toho, co řekne její přítel. Že například naše děti nejsou úplně dobře vychované, že na náš dům jsme určitě poctivě nenašetřili, že můj muž, který je podnikatel, má beztak privilegia, díky kterým máme už zase nové auto. Když se o tom s ní snažím mluvit, nemá problém s tvrzením, že lidi se prostě mění. Ale tohle není ona. Vím, že bychom si nikdy nic zlého neudělaly. Moc mě mrzí, že teď mezi sebou máme takové vakuum, aniž bych se o to jakkoliv zasloužila. Cítím, jak se mi vzdaluje a jak se mnou nechce mluvit. Ale já s ní potřebuju mluvit. Vždycky jsme si vždycky všechno vyříkaly. Na zprávy moc nereaguje, když už zvedne telefon, tak je odměřená, chladná. V práci máme opačné směny a tak se nevidíme, když vyloženě nechceme. A takhle je to den po dni. Já bych pochopila, kdyby nám bylo patnáct, ale v našich letech už mi tohle přijde opravdu absurdní. Nechce se mi věřit, že jeden muž dokáže takhle porozbíjet léty prověřené přátelství.

Marie, 55 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kolcava
23.5.2019 12:42

Marie, dokáže. Jeden muž, nebo jedna žena, zkrátka jeden nový partner - a více citlivé jsou na to mladé holčičky a starší ženy a muži, ti, kteří se bojí, že nového partnera (partnerku) by už nemuseli najít. Z vašeho dopisu rozumím, že máte společný okruh kolegů a v tom je to těžké (v 55 letech nebudete kvůli ženské, která podřídila morálku udržení partnera měnit zaměstnání). V ostatním si řekněte, že jste měla dobrou kamarádku, ale tato žena už teď žádnou kamarádkou není. Odizolujte se od ní, jak nejvíce můžete. Pokud vás lidé v bydlišti a vaši společní známí znají, její pomluvy nemohou zabrat, anebo brzy ztratí dech. Lidé přece také vidí, že změna nastala na její straně (nový partner, nové chování, nový vzhled), ne na vaší. Vaše rodina vás zná a protože vaše rodina není zároveň její rodinou, škody v ní snad nenapáchá (... i když..., u vzdálených příbuzných by mohla, kdyby k nim dostala přístup). Dobré kamarádky a kamarádi jsou pro ženy a muže před penzí a v penzi důležití, brání pocitu společenské izolace, osamělosti, nebo ponorky u párů v důchodu. Jenže tato vaše bývalá kamarádka vám do života přináší zášť a neklid. Možná jednou prozře a přijde s omluvou a pokorou. Popíšu vám jiný příběh. Manželé se rozvedli někdy před 20 lety, ale protože měli děti a také mnoho společných přátel a i jejich širší rodiny se navzájem měly rády, udrželi navzájem po celou dobu klidné, kamarádské vztahy bez jediného konfliktu. Žena po čase hledání našla dlouhodobý vztah, muž střídal partnerky jako ponožky a nikdy se znovu s žádnou jinou neusadil, nemá ani další děti. I přes to množství partnerek, které za léta vystřídal, dobré vztahy s bývalou manželkou a v rodinách spojených jejich společnými dětmi vydržely. Až někdy před dvěma roky si našel ženu, která to všechno změnila. Sice se s ní ani nesestěhoval, ale změnila celý jeho pohled na svět a na (jeho) rodinu a stačila rozbít vztahy v jeho rodině skoro na padrť. Řeknete si: "asi nějaká mladice a na pána přišla krize středního věku", ale nikoliv. Paní je důchodkyně, oběma z nich je přes 60. Ona si asi říká, že ho musí držet zkrátka, protože dalšího tak dobře zajištěného už nenajde, proč to dělá on, nevím. (Myslím, že proto, že strašně touží mít klid; nechce proto mít ve vztahu konflikty a už vůbec se mu asi nechce do dalších tahanic s rozchodem, ačkoliv celý život je praktikoval na běžícím pásu.) jAno, jeden muž nebo jedna žena dokáží člověka změnit k nepoznání a připravit ho i o vztahy, na kterých celý předchozí život lpěl, pokud se z nějakého důvodu cítí pod tlakem, třeba i tlakem pocitu ujíždějícího vlaku.

normální chlap
23.5.2019 14:20

Změní se jen ten, kdo se změnit chce a má k tomu nějaké presdispozice. Třeba ta kamarádka před tím přebírala názory od Vás (protože žádné vlastní silné názory nemá) a proto Vám byla tak blízká.Teď má jiný zdroj, proto se tak změnila. Bohužel ten jiný zdroj je poněkud závistivý, tak se i z bývalé kamarádky stala drbna. Přestaňte se s ní bavit, nic víc se bohužel udělat nedá.

Damián
23.5.2019 15:22

Souhlasím s Kolčavou a normálním chlapem. Přestaňte se s ní kamarádit, namá to cenu.

noral
23.5.2019 15:38

Nedovedu si představit že je mi přes 60,mám tedy nějaké vlastní názory,životní postoj,zkušenosti,morální zásady,a potkám muže který by do mně začal hustit nesmysly a já jim věřila a podle toho se na stará kolena změnila.No,ale každý jsme nějaký.

noral
23.5.2019 15:39

dodatek:v každém případě kdybych byla na místě paní,ta kamarádka už by byla moje bývalá kamarádka.

Ely
23.5.2019 19:20

No, dovolila bych si nesouhlasit hned s první větou článku. Tohle není vaše nejlepší kamarádka :D. Kamarádka se chová úplně opačně. No, a už jste velká holka, tak asi nemáte úplně zapotřebí kamarádit s někým, kdo se chová jako trotl, ne? Tohle není kamarádství. Ani, mrzelo by mě to, ano, byla bych vzteklá, ale ne, nenechala bych si s*** na hlavu. Bývalých kamarádek máme každá kotel, akorát tedy k popsanému rozkolu dochází kvůli chlapovi většina tak, když máme u věku -náct. :)

noral
24.5.2019 07:31

Ely,někdy k tomu rozkolu dochází i ve věku --sát.Protože za prvé na stáří se z člověka opět stává děcko a za druhé solidního chlapa v tomto věku abyste hledala lupou a jsou nedostatkoví,takže je o ně rvačka./berte to spíš jako humornou vsuvku/

Ely
25.5.2019 11:59

Norsko, to je fakt :)).

Oliva
25.5.2019 13:33

Spousta kamaradek se rozeslo, kdyz do jejich zivota vstoupil muz. Ale to jeste neznamena, ze si musi ublizovat. Marie, ja bych Vam radila, aby jste si s kamaradkou sedla a rekla ji primo do oci, co se Vam nelibi a pak bych s ni prerusila styky. At se chytne za nos.

kalupinka
5.6.2019 19:53

Marie, takovouhle "kamarádku" najdete vždycky. Otázka je, zda bez ní by Vám nebylo líp.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip