Babinet.cz  /  Tajemno  /  Záhada Djatlovovy výpravy děsí dodnes

Záhada Djatlovovy výpravy děsí dodnes

9.5.2019 - redakce Babinet.cz

Již přes půl století nedává spát vědcům i záhadologům událost, která vešla do dějin jako "zánik Djatlovovy skupiny". Vše se odehrálo v nočních hodinách 2. února roku 1959 v těžko přístupné oblasti pohoří Uralu. Za dosud nevyjasněných okolností tehdy zemřelo 9 lidí. Vyšetřování tohoto případu je dodnes předmětem spekulací, konspiračních teorií a bylo dokonce mnohokrát ovlivněno (a přísně sledováno) ruskými tajnými službami, i význačnými politiky. Pojďte se spolu s námi podívat na to, co se o této záhadné a nešťastné události podařilo zjistit v průběhu uplynulých desetiletí!

Cílem skupiny zkušených horalů vedených Igorem Djatlovem (* 1936 - † 1959), kteří již za sebou měli několik náročných výstupů, bylo pokoření hory Otorten na Uralu. Z původní desetičlenné skupiny vypadl těsně před zahájením výpravy Jurij Judin (* 1937 - † 2013), který se díky tomu zachránil, a je tak jediným přeživším expedice. Ta do Sverdlovské oblasti přicestovala 25. ledna 1959 a samotná výprava k cíli započala 27. ledna.  Podle původních plánů se expedice měla ozvat zhruba do 12. února. To se nestalo. I přesto však zatím nikdo nepanikařil, protože se počítalo i s několika denním zpožděním. Věci se daly do pohybu až 20. února na naléhání rodinných příslušníků členů výpravy.

Opuštěné tábořiště bylo objeveno 26. února na východním úbočí hory Cholat Sjachyl, zhruba 10 kilometrů od původního cíle skupiny. Na místě pátrací týmy našly osobní věci výpravy, vybavení, oblečení a také zdevastovaný stan. Ten, jak později zjistili, byl rozerván zevnitř. Od stanu vedly stopy k nedalekému lesu. Zde vyšetřovatelé objevili první dvě těla. Oběti byly nalezeny pouze ve spodním prádle a byly bosé. Na okolních stromech byly zpřelámané větve do výšky zhruba pěti metrů. Spekuluje se o tom, že někdo z členů expedice šplhal na strom, aby měl výhled zpět na opuštěné tábořiště. Nebo šlo o zoufalý pokus o záchranu? Zneklidňující je i skutečnost, že v okolí tábořiště nebyly nalezeny žádné cizí stopy, ani známky po střetu...

Popisek k videu: Fotografie, které si výprava pořizovala během své cesty, místa činu, obětí a krajiny v Uralské oblasti. Fotografie v čase 3:05 je poslední fotografií z fotoaparátu expedice. Dodnes nikdo netuší, co je na fotografii zachyceno, ani kdo a kdy přesně ji vyfotografoval.

Další těla, včetně vůdce výpravy Djatlova, byla objevena záhy po nálezu prvních dvou těl. Pět z devíti členů expedice bylo objeveno hned v únoru roku 1959. Pitva prokázala, že příčinou smrti u těchto obětí bylo podchlazení, neboť byly vystaveny mrazu až mínus 30 stupňů!

Průlomovou událostí v případu bylo nalezení zbývajících 4 těl v květnu roku 1959. Zbývající čtyři oběti totiž vykazovaly první známky toho, že incident, který se v horském průsmyku stal, nebyl obyčejný. U tří z těchto obětí totiž byla určena jiná smrt, než umrznutí. Těla měla rozsáhlé fraktury žeber, i lebky. Podle tehdejších sovětských doktorů byly tyto oběti vystaveny extrémnímu tlaku, rovnajícímu se autonehodě. Jedné z obětí také chyběl jazyk! Navíc těla a oblečení některých členů expedice vykazovala známky zvýšené radiace...

Existují nejrůznější teorie, jak vysvětlit tuto záhadu. Žádná z nich se však zatím nedočkala toho, aby byla prohlášena jako pravděpodobná příčina smrti devíti lidí. Jedni uvádějí jako důvod nečekanou lavinu. Tato teorie se jeví jako nejpravděpodobnější, avšak i přesto se s některými skutečnostmi rozchází. Například s tím, že byly na místě objeveny stopy, které patří expedici, a které vedly do lesa. Navíc lavina nemohla zranit pouze některé členy výpravy. Podle dalších teorií měly skupinu zastihnout zvláštní světla na obloze. Ta byla zčásti vysvětlena sovětskou armádou, neboť byly právě v tu dobu nad oblastí testovány mezikontinentální balistické rakety R-7. Další spojení se světly na obloze se týká takzvaných "plazmoidů". Jde o přírodní jev, vysoce vzácný a nebezpečný. Jedná se snad o vysvětlení záhadného snímku, který skupina pořídila jako poslední obrazový záznam? (viz. video)

Mezi další teorie patří například přítomnost UFO, či řádění domorodých kmenů. Druhou jmenovanou teorii však vědci vyvrátili. V roce 2014 pak tým z Ameriky přišel s tvrzením, že výpravu (nebo její část) pozabíjel neznámý tvor. Jako důkaz uvádějí fotografii, která měla vzniknout ještě před hromadnou smrtí členů expedice, a která zachycuje podivného tvora uprostřed lesa.

Roky plynou, a svět stále netuší, co se oné noci mohlo stát. Djatlovova výprava se zapsala do historie černým písmem. Věříte, že výprava zemřela rukou neznámé síly? Nebo neznámého stvoření?


Napsal Jiří Frydlewicz

Zdroj: www.youtube.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další články tajemna

Náš tip