Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Martin (50): Dcera chce odjet studovat, ale manželka je na ni nezdravě fixovaná

Martin (50): Dcera chce odjet studovat, ale manželka je na ni nezdravě fixovaná

7.5.2019 - redakce Babinet.cz

Moje žena je strašně hodná holka. Miluju ji celá dlouhá léta. Vím, že není absolutně zlá a zákeřná, ale je nezdravě fixovaná na naši dcerku. Naše dcera je jedináček, protože kvůli zdravotním problémům už manželka nemohla mít druhé dítě a dceru jsme měli dosti pozdě. A tak se, logicky, na dceru vždycky upínala. Strachovali jsme se o ni, hlídali ji jako oko v hlavě. Když není druhé dítě, samozřejmě věnujete pozornost jen tomu jednomu dítěti. Ale teď je dospělá, chce nás opustit a moje žena je na dně.

Vždycky jsem věděl, že až tato chvíle nastane, bude to pro nás s manželkou složité. Ale nemůžeme dceru držet doma násilím. To je nesmysl. Musíme ji nechat odejít. Ale moje žena na tom není vůbec dobře. Je naprosto apatická. Čím víc se blíží termín odjezdu naší dcery, která odjíždí studovat do Londýna, tím je na tom hůř. Můžu jí horem spodem vysvětlovat, že Londýn není lán světa, ale všechny útěchy jsou marné. Pořád pláče. Evidentně se nedokáže s odchodem dcery vůbec smířit. Já se jí to snažím ulehčit, jak jen můžu. Snažím se odvádět pozornost někam jinam. Pořád opakuju, že má mě, má také i svou mámu, která ji potřebuje, má práci, kterou miluje. Ale ona je vůči všemu hluchá a čas, který nám s dcerkou ještě zbývá, kazí. Je to slzavé údolí a žádná radost. Dcera už je frustrovaná a občas mám dojem, že by snad byla schopna se své krásné budoucnosti vzdát, když vidí stav mojí ženy. Ale to já samozřejmě nechci. Tohle bych nikdy nedopustil. Ale je to složitá situace. Asi si tím projde každá maminka. Ale kdy se to zlepšuje? Jak tohle vy ženy zvládáte? Děkuji.

Martin, 50 let

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kolcava
7.5.2019 18:24

Martine, jak já vám rozumím! Náš syn se kdysi dostal na jednu z desítky nejprestižnějších univerit světa a jeho otec byl bytostně proti tomu, aby tam odjel! Probrečela jsem kvůli tomu v skrytu noci (nejdřív proto, že jeho otec mu chce zhatit životní příležitost, a potom proto, že jako mámě mi doma samozřejmě chyběl) a celé velmi drahé studium mu zaplatila ze svého (byli jsme už rozvedení), protože jsem předpokládala, že jeho otci vadí hlavně ty náklady (rovnou řekl, že on se na nich podílet nebude.). Nakonec syn studovat odjel, jeho otec slavil, všude se jím chlubil a dodnes chlubí, já jsem se pár let dřela do úmoru a pár let tomu školnému obětovala všechno :) jenže jakou lepší investici do budoucnosti svých dětí můžete udělat? Když na to vaše dcera má vlohy a když to chce dělat, přece jí nezavřete rozlet do světa hned na začátku! Přece vaše paní pro svou milovanou dcerku chce jen to nejlepší a dovolit jí teď studovat v zahraničí znamená otevřít jí škálu možností pro vlastní rozhodování v budoucnosti, kterou by jinak neměla! Vaše paní se s tím časem srovná. Londýn není daleko a i kdyby došlo k brexitu (v zájmu vaší dcery a vaší rodiny vám přeji, aby jen tak nedošlo a její studium neobnášelo plné školné pro studenty ze zemí mimo EU), můžete za ní každý měsíc létat. Ze začátku jí bude smutno a jistě vás ráda často uvidí. Mamince se v Londýně bude líbit, nebude trvat dlouho a převáží u ní pýcha na dceru, která to zvládá, dokáže se prosadit v opravdové volné konkurenci studentů z celého světa. Převáží u ní klid a vědomí, že už se o budoucnost dcery nemusí bát, když zvládla toto a neztratila se, už se neztratí. Bude mít v životě mnohem více možností, než by měla s čistě domácím vzděláním, nebude muset ve světě dnes a denně přesvědčovat, že i když má české školy, neznamená to, že je tak trochu opice právě spadlá se stromu. Také vám nikdy nebude ekonomicky viset na krku. (Ač je mi to naprosto nepochopitelné, věřte mi, že znám dost lidí s dospělými dětmi, i absolventy vysoké, které se od rodičů nechávají živit!) Není lepší investice, než pomoci otevřít obzory a možnosti svým dětem. Chápu samozřejmě i vaši paní. Když syn vylétal z hnízda) (odlétal na školu), neviděla jsem cestou z letiště přes slzy na cestu. Kdyby se vaše ale dcera jen stěhovala do jiného města v Česku, bylo by to také vylétnutí z hnízda, jednou k tomu dojít musí, i když pro každou mámu a mnoho tátů je to těžké. Nevěřím, že vaše paní nepřeje dceři to nejlepší, na co dcera má potenciál, nevěřím, že jí chce zhatit plány, že jí chce přistřihnout křídla výměnou za vlastní lepší pocit. Jen potřebuje čas srovnat se s tím. Hodně štěstí vaší dceři ve studiu!

Damián
8.5.2019 09:03

Vaše dcerka je nadaná, schopná a pokud se cítí jet na školu do zahraničí tak před ní smekám. Ne každý by si na to troufl. Zvažte, jestli není podobná škola u nás. Mohla by na víkend jezdit domů. Vaše žena by to jistě přivítala.

dize
8.5.2019 12:39

A co přijmout další děti do rodiny v rámci náhradní rodinné péče. Volná kapacita Vaší ženy by se naplnila, dcera by získala prostor pro sebe a návdavkem i sourozence a navíc pomůžete dítěti či dětem, kteří rodinu nemají. V 50 začít s pěstounstvím je tak akorát ;-)

dize
8.5.2019 12:41

Máme za sebou také odchod nejstarší dcery na studium do zahraničí a ačkoli to nebylo lehké, určitě jsem její odchod zvládla lépe díky péči o ostatní děti doma.

Ely
8.5.2019 16:34

Musím nesouhlasit s Damiánem. Rozhodně bych neuvažovala, že by měla již na školu v ČR, pokud má možnost studovat v zahraničí. Vlastní zkušenost. Mám dva univerzitní diplomy ze škol mimo střední Evropu a je to doslova k nezaplacení. Tím se nevychloubám, jenom konstatuji, že v životopise bude mít škola mimo rodnou hroudu opravdu vynikající místo. A maminka si zvykne. Moje si taky zvykla, když jsem v 19 zmizela z domu. Ovšem nebyla na mě tak fixovaná, že by se můj odchod na školu rovnal skoro mě smrti, jako to dělá paní z článku. A ježdění na víkend domů opravdu nevyváží zkušenosti že zahraničí.

noral
10.5.2019 11:42

V dnešní době je zcela běžné že děti studují ,pracují,v zahraničí.Nechápu proč by dcera měla matce ustupovat a studovat kvůli tomu že matka špatně snáší odloučení,nějakou jinou školu než si vybrala.Dnes je tolik možností jak se kvalitně vzdělávat,poznávat svět,že my starší kteří jsme tuto možnost neměli,jen zíráme a přejeme to svým dětem a vnukům.Samozřejmě že rodiče mají vždy o své děti obavy,ale tyto scény a pláč matky mi připadají nepřiměřená reakce.Na místě manžela bych jí navrhla navštívit psychologa nebo psychiatra.

blue inka
13.5.2019 18:18

je potřeba uvědomit si,že děti prostě vyletí z hnízda a my jim v tom nemůžeme bránit. Pokud ano,bereme jim možnost poznávat svět a odepíráme jim tím šanci ,aby se naučily být samostatné. Vaše paní nesmí být v tomto směru sobec.Dcerku jste vychovali dobře,tak nastal čas z dálky dítě pozorovat a držet mu pěsti.Vždyť ona neumírá! Bude se k vám vracet a bude vděčná ,že jste ji dali důvěru a může dospět.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip