Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Škodí nám vejce? Jíst či nejíst?

Škodí nám vejce? Jíst či nejíst?

17.4.2019 - redakce Babinet.cz

Plné cholesterolu i vitamínů – jsou vynášené, ale i zavrhované. Jak to s vejci je? Prý 1 ks denně, neohrožuje naše zdraví cévními mozkovými příhodami. Výjimku tvoří pacienti s poruchou látkové výměny tuků s vysokými hladinami cholesterolu v krvi (nad 8 – 10 mmol/l) a zřejmě i pacienti s cukrovkou.

Vejce jsou tvořena vodou, bílkovinami, tuky, sacharidy,  minerálními látky a dále vitaminy a cholesterolem. „Vejce jsou jako součást jídelníčku ceněna zejména díky obsahu plnohodnotných bílkovin (tedy bílkovin s optimálním zastoupením jednotlivých aminokyselin) a tuků tvořených velkým procentem nenasycenými mastnými kyselinami a fosfolipidy, za zmínku stojí i obsah vitaminů a dobře využitelného železa,“ uvádí prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., členka Fóra zdravé výživy.

Vejce se ukazují pro většinu z nás jako vhodná v dávce jedno denně včetně žloutku. „Před více než 25 lety bylo zjištěno holandskými vědci, že vysoká spotřeba vajec ovlivní hladinu cholesterolu v krvi pouze u přibližně každého čtvrtého jedince,“ doplňuje MUDr. Jan Piťha, CSc., předseda Fóra zdravé výživy. Jejich rozumná konzumace tak naprosté většině z nás nepřináší zdravotní rizika.

Vejce jsou také velmi častým terčem různých mýtů – například škodlivost cholesterolu v nich. Dalším je také vyzdvihování nutričních výhod křepelčích vajec. Ta mají srovnatelné složení s vejci slepičími, jen jejich velikost je 5-6x menší, proto v porovnání na jeden kus vycházejí výživově velké rozdíly.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip