Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak důležitý je pro náš organismus spánek. Co se děje v noci?

Jak důležitý je pro náš organismus spánek. Co se děje v noci?

13.4.2019 - redakce Babinet.cz

Obecně převládá názor, že spánek je v podstatě pouze „lenošení“ organismu v noci. Jde však o zdaleka složitější „chemický“ proces. Bez ohledu na to, kolik toho o spánku víme, je to jedna ze základních lidských potřeb.

Naši předkové naslouchali svému tělu a řídili se vnitřními hodinami. Celosvětové průzkumy však poukazují na to, že se lidstvu spánek trvale zkracuje. Výjimkou tvoří pouze několik příslušníků přírodních národů. Je tomu tak proto, že stále větší část dne prožíváme za umělého osvětlení. Ještě před vynálezem elektřiny se spalo podle denního světla. Výsledky jsou jasné: spíme málo a to se odráží na výkonu v práci, na našem zdraví a dlouhodobě i imunitě našeho organismu.

Co se děje v noci?

Během noci a v průběhu spánku se v našem těle tvoří tzv. spánkový hormon melatonin. Tento hormon řídí biologické a především hormonální funkce organismu hlavně u žen, působí jako významný antioxidant a chrání tělo vůči stresu. Tvoří se za tmy a jeho produkce je nejvyšší kolem půlnoci a přetrvá až do svítání. Aby se ho vytvořilo dostatečné množství, je potřeba dodržet 8 hodin spánku. Problém je v tom, že k jeho produkci nestačí jen spát, ale je potřeba spát za tmy.

Co nás může ohrozit?

Pokud člověk spí při světle nebo je-li jeho spánek v noci narušen rozsvícením světla, tvorba melatoninu se může snížit nebo dokonce úplně zastavit! Opakuje-li se tento proces příliš často, zahrává si člověk s trvalými následky na zdraví. Spánek a produkci melatoninu může narušit také osvětlení z ulice, osvětlené výklady obchodů, blikající signalizace, svíčka či dokonce svítící měsíc.

Nepravidelná práce (práce na směny) se může na našem zdraví citelně podepsat. Také rodiče se dopouštějí velké chyby pokud nechávají své děti spát při noční lampě.

Nespavost nás oslabuje

Celou řadu lidí trápí nespavost, která se dnes dokonce zařazuje mezi civilizační nemoc. Obecně převládá názor, že nespavosti trpí spíše starší lidé. Ve skutečnosti jí trpí primárně lidé vystaveni dlouhodobému stresu. Nedostatek spánku organismus oslabuje. Lidé jsou nervózní, podráždění a unavení, mají poruchy koncentrace a vyšší riziko různých zdravotních potíží. Proto je důležité s nespavostí bojovat a co nejdříve odstranit příčiny. Ideálně ještě dříve, než se stane součástí našeho života.

Pokud jste svou nespavost vzali vážně, zkuste nejdřív některý z přírodních preparátů (např. Hypnox, nebo směs bylin Čaj Sladký sen). Poslouží zajisté více, než užívání léků, které mají spoustu vedlejších účinků.

 

Jana Fábryová (ree)

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip